Das Geschenk - Sebastian Fitzek

 Sebastian Fitzek' ten gerilim dozu yüksek bir roman daha: Das Geschenk-Hediye. Milan Berg, trafik ışıklarında beklerken bir araba dikkatini çekiyor. Arka koltukta korkmuş bir kız görüyor. Kız arabanın camına elindeki kağıdı bastırıyor. Ne yazık ki Milan okuyamıyor - okuma yazma bilmiyor! Almanya'daki altı milyonu aşkın analphabet kişiden sadece biri. Ama kızın ölümcül tehlikede olduğunu hissediyor.

Onu aramaya başladığında, onun için kabus gibi bir yolculuk başlıyor ve sonunda korkunç bir gerçeğe ulaşıyor: bazen gerçekle yaşamak çok korkunçtur - ve cehalet dünyadaki en büyük hediyedir. İçine çekildiği tuzaktan kurtulabilecek mi yoksa iyiliksever tavrının kurbanı mı olacak?

Oldukça tempolu ve zaman zaman mantık sınırlarını zorlayan bölümleri olan Das Geschenk yani Hediye kitabını Fitzek hayranları ya çok beğenmiş, ya da ölesiye eleştirmiş okuduğum yorumlarda. Ben sonuna kadar merakla okudum ve okuduğum tüm Fitzek kitapları gibi çabucak bitirdim. Belki de sürükleyici bir roman dışında bir beklentim olmadığı içindir. Ama yine farklı bir hikayesi olan ve geçtiğimiz yılın sonlarında okuduğum kitabı sevdim.

2019 yılında yayımlanan Das Geschenk kitabında Sebastian Fitzek, Almanya'da sayıları 6 milyonu bulan okuma yazma bilmeyenlere dikkat çekmek istemiş. 

Yazarın okuduğum diğer kitapları:

Terapi

Das Paket

Noah

Sekizinci Gece

Ruh Kırıcı

Uyurgezer

Joshua Profili

ve Vincent Klietsch ile yazdığı

Auris serisi13 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu kısa özetten bile anlaşılıyor ne kadar heyecan verici bir kitap olduğunu. Emeğine sağlık Deryacığım. Mutlu hafta sonları :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarzı sevenler beğenecektir diye umuyorum 🙂

   Sil
 2. Yazarın kitaplarını merak ediyorum. Bir gün en az bir iki kitabını okumak isterim. Güzel bir tanıtım olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçe'ye çevrilmiş pek çok kitabı var. Umarım beğenirsin 😊

   Sil
 3. konu ilginç türkçe çeviri varsa bakayım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap var mı bilmiyorum, bazı kitapları çevrilmiş Türkiye'de de sevenleri çok hatta fan kulübü bile varmış.

   Sil
 4. Bayağı heyecanlı bir kitaba benziyor.

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar.
  Biraz Almanca bilmekten kaynaklanan bir heyecanla "Das Geschenk" söz öbeğini görünce yazınızı okudum. Yazar Sebastian Fitzek'in, gerilim dozu yüksek romanında, Almanya'da sayıları 6 milyonu bulan okuma yazma bilmeyenlere dikkat çekmek istediğinden bahsetmişsiniz. Ben de 1971-1975 yılları arasında Almanya'da bulunmuştum. 70-80-90 yaş aralığında insanlarla tanışmıştım ve hepsinin de okuma yazması vardı. Acaba bu okuma yazma bilmeyen 6 milyon kişi sığınmacı ve göçmenlerden ibaret olmasın. Belki içinde çok az Alman da olabilir.
  Bu güzel kitap paylaşımınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep bey. Yazar belirli bir istatistik vermemiş etnik konusunda ancak hem yabancı hem Alman olduğunu okumuştum başka kaynaklarda. Bu çağda nasıl başarıyorlar bilmem zorunlu eğitim var 9 yıllık. Belki arada bir kuşaktır zorunlu eğitim kanunundan sıyrılabilen. Yine de sayı yüksek geldi bana da. Avusturya'da da varmış o kadar yüksek olmasa da😞

   Sil
  2. Şimdi tekrar kaynaklarımı kurcaladım daha kesin bilgiler için. Avrupa Topluluğu nüfusunun %20si analphabet sayılıyor. Bu tanıma hiç okuma yazma öğrenmemiş, okula gittiği halde öğrenememiş ve herhangi bir hastalık nedeniyle unutanlar giriyor. Doğu Almanya, Slovenya, Romanya, Polonya, Macaristan gibi ülkelerin AB'ye girmesi bu oranı arttırmış. Maalesef sığınmacı ve göçmenler de.

   Sil
Daha yeni Daha eski