Noah - Sebastian Fitzek - Kitap Tavsiyesi

Günün birinde bir sahile bir milyon balık vurur. Sahilde olan küçük bir kız hala canlı olan balıkları hızla denize atmaya başlar. O sırada yanına yaklaşan yaşlı bir adam. Burada bir milyon balık var. Tek tek hepsini kurtaramazsın? Bu kadar uğraşman ne farkeder? diye sorar. Küçük kız da kurtulan her bir balık için fark eder yanıtını verir.

Noah-Sebastian Fitzek 

Noah-Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek, yeni keşfettiğim ve hemen kitaplarını sevdiğim bir yazar. Polisiye cinayet, gerilim tarzı yazıyor. Noah romanı ise bir komplo teorisini konu edinmiş. Korkutmaktan çok düşündüren ve sorgulamaya zorlayan bir kitap. Okurken, koronadan mı bahsediyor diye düşündüm, kitap 2013 yılında yazılmış ama tam da onun gibi öldürücü bir virüs ve etrafında dönen komplo teorileri, entrikalar var. Manila' da patlak veren virüs tüm dünyaya yayılıyor ve yakalananlar korkunç bir şekilde ölüyor. 

Noah Buch

Noah, hafızasını kaybetmiş bir şekilde, sokakta yaşayan Oscar isimli biri tarafından kurtarılır. İkisi hayatta kalmaya çalışırken, Noah' ın peşinde bir sürü insan olduğunu farkederler. Zaman zaman geçmişine ait detayları hatırlayan Noah, adeta bir puzzle yapar gibi parçaları birleştirmeye çalışır. Bu arada da dünyayı kurtaracak tek insan olduğunu farkeder ve ikili, kaçırılan bir gazeteci ve Amerika adına çalışan bir katille inanılmaz bir maceraya atılır.

 Noah-Sebastian Fitzek


Fitzek' in canlı anlatımıyla, Noah' ın yaşadığı umutsuzluk ve çaresizlik anlarını gözünüzün önündeymiş gibi hissediyorsunuz. Zaten korona başladığından beri aklımda bir sürü komplo teorileri oluşmuştu, bu kitap da iyice pekiştirdi. Yazar da kitabın kapanışında, romanda birçok bölüm ve isimlerin hayal ürünü olduğunu ancak konu edindiği komplo teorilerini zaten internetten araştırdığını belirtiyor. Örneğin kitapta adı geçen organizasyonlardan Room17 hayal ürünü iken, Bilderberger diye bir organizasyonun gerçekten var olduğunu ve yılda bir kez gizli bir toplantı yaptığını yazıyor. Ayrıca merak edip daha fazla detay araştırmak isteyenlere de footprint-deutschland.de ve Club of Rome kaynaklarına bakmalarını öneriyor.
Genel olarak, dünyadaki zengin halkların dünyanın kaynaklarını düşüncesizce harcamasını ve yakında bu yüzden kaynakların tükenebileceğine dikkat çekmek istemiş. Kendisini de eleştiriyor bu konuda ve bazen canım çekiyor bir hamburger yiyorum ama bunun için harcanan kaynakları düşününce de suçluluk duyuyorum diyor.
Zaman zaman eşimle konuştuğumuzda, insanlar petrolü tüketiyor, altın arıyor başka madenler çıkarıyor bunlar dünyaya zarar vermiyor mu diyorum. Hep sömürü ve tüketim bilinci ile yaşıyoruz. Bu düşüncelerimle de örtüştüğü için ben kitabı iyi buldum.
Genelde iyi eleştiriler almış. Hatta bir eleştirmen, bir numara küçüğü yok muydu diyerek Fitzek' in çıtayı iyice yükselttiğini iddia etmiş.
Okur yorumları ise ağırlıklı olarak olumlu, birkaç kişi hayal kırıklığına uğramış. Tabii herkesi de memnun etmek mümkün değil.

Sebastian Fitzek


1971 doğumlu Fitzek, Almanya' nın en çok satan yazarlarından biri. Edebiyat dahisi kabul edilen Fitzek' in birçok dillere çevrilen kitapları var.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sekizinci Gece-Sebastian Fitzek
Venus Allein Zu Haus

22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Thank you, dear Deria! The book looks good!

  YanıtlaSil
 2. Ya hala okuyamadım yazarı o kadar çok okumak.istedigim şey var ki

  YanıtlaSil
 3. İnsan kendi eliyle soyunu tüketecek diye düşünüyorum. Kendi kendimizi biz yok edeceğiz. Virüs ya da nükleer bir şeyler. Böyle düşündüğüm için bu tarz kitapları seviyorum, tavsiye için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söylüyorsun. En büyük düşmanımız yine biziz.

   Sil
 4. Kitaplarını merak ettiğim bir yazar ama henüz okuma fırsatım olmadı. İncelemeniz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Derya hanım son bir aydır bloglarda ki arkadaşların makaleleri harici hiç bir şey okumadım. Elimde bir alamut kalesi var o bana bakıyor ben ona :)

  YanıtlaSil
 6. Hiç okumadım bu yazarın kitaplarını.
  Giriş bölümdeki yazıyı ben de hayat felsefesi olarak kullanıyor,bir kişiye bile dokunmak önemli diye düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru bir söz değil mi? Sen pek polisiye tarzı sevmiyorsun ama bunun içinde komplo teorisi filan da var ilginç gelebilir ☺️

   Sil
 7. This sounds really interesting. It is always exciting to read a new book.

  YanıtlaSil
 8. fitzek bütün kipatlarını okuycam sayendeee :)

  YanıtlaSil
 9. ilgi çekici bi kitaba benziyor aklımda bulunsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarzı sevenler için ilginç bir kitap ☺️

   Sil
 10. Bu kitabı tam günümüze hitap ediyor diye düşünüyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tam da bu korona zamanına denk geldi okumamız ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski