Blog Yazarı Olarak Dengeyi Bulmak - Yeni Bloglara Tavsiyelerblogger-blog-yazarı-olarak-deneyimler

Blog Yazarı Olarak Dengeyi Bulmak

Blog yazarlığı bir meslek midir? Blog yazarak para kazanılır mı? Sıklıkla sorulan sorular. Meslek olarak işi gücü bir yana bırakıp blog yazarak geçimimizi sağlamaktan bahsediyorsak, bunu başaran az sayıda da olsa blog var. Ancak milyonlarca blog içinde kaç tanesinin aradan sıyrılıp bu aşamaya geldiği ortada. Diğerleri için ise keyifli bir hobi. Blog yazmak dünyanın en keyifli işlerinden biri. Tabii ki çeşitli konularda yazmayı seviyorsanız. Günümüzün teknolojik gelişimine bakarsak, geleceğin bir çok mesleği de artık internet üzerinden yapılacak. Belki ofislere bile gerek kalmayacak. Bir dizüstü bilgisayar, bir akıllı telefon ve kendi birikiminiz. Bu hayal gibi görünen mesleklerden birini uygulayanlardan biri neden siz olmayasınız? Online satış siteleri, bloglar, online danışmanlık gibi bir sürü branş oluştu bile. Hatta Avusturya' da online satış eğitimleri veriliyor devlet tarafından. Mesela bir süpermarkette satış elemanı olmak için burada üç yıl sürecek bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Bunun her yıl iki ay olmak üzere altı ayı okul ve geri kalan aylar staj şeklinde. Ama birçok süpermaketin online sipariş imkanı da olduğu için, bu eğitime ilave olarak; online satış elemanı eğitimini de alabiliyorsunuz. Bu sadece bir örnek. Bu tarz bir online meslek, size her ay standart bir maaş kazandırır.


Kısa Yoldan Para Kazanılır Mı?

Kısa yoldan para kazanmayı hedefleyen bloglar açılıyor her gün. Ancak blog yazarlığında standart bir gelir olmadığını ve aslında kısa yoldan zengin de olunmadığını fark edince pes edip kapatıyorlar. Bazen süratlice ilerlemek ve milyonlarca blog arasından sivrilmek uğruna dengeyi bozup büyük hatalar da yapabiliyorlar. Emeksiz yemek olur mu? Emeksiz ahlaklı bir kazanç elde etmek bana çok da mümkün görünmüyor. 

Gelelim denge konusuna... Nedir bu denge diyeceksiniz? Ben hayatta herşeyin bir dengeye bağlı olduğunu düşünürüm. Bu dengeyi bozarsanız, terazinin bir tarafı ağır basar ama diğer tarafının tamamen kontrolünü kaybedebilirsiniz. Yıllar boyunca bu işin içinde olan insan ister istemez bir koruma mekanizması oluşturuyor. Ben de kendimce dengemi korumak adına bazı teknikler geliştirdim. Hem kendi yaptığım hataları, hem de çevremde gözlemlediklerimi ve bunlardan kaçınmanın yollarını sizlerle de paylaşmak istiyorum. Dengeyi aştığımı düşündüğümde, bir frene basıp yeniden oluşturmaya çalışırım.


Yeni Blogların Sıkça Yaptıkları Hatalar


Acelecilik 


Bloğumu ilk açtığım zaman benim de düştüğüm en öldürücü hata acelecilik. İnsan blog açınca, istiyor ki bir an önce bir sürü yayınla dolsun, bir an önce takipçisi olsun, milyonlarca tıklamaya ulaşsın ve google' da en başlara çıksın. İlk üç ay sadece kendim yazdım, kendim okudum diyebilirim. Blog takibi nedir, bloglar nasıl takip edilir, yeni blog açanlar ne yapmalıdır bilmiyordum. Blog yazılarımı herhangi bir platformda da paylaşmıyordum. Gerçekten sıfır bilgim vardı bu konularda. Sonra teker teker başka bloglar ve bloğu olmayanlar takibe almaya başlayınca mutlu olmuştum. Bir dükkan açtığınızı düşünün. Buna öncelikle uzmanlık alanınızı ve sermaye yatırırsınız. Herşeyi hazırlarsınız, sonra da müşterinizin gelmesini beklersiniz. Ancak müşterinizi de memnun etmeniz ve kendinizden haberdar etmeniz gerekir ki tekrar gelsin; hatta dükkanınızın devamlı müşterisi olsun. Bunun için belirli bir zamana ihtiyaç var değil mi? Önce kendinizi ve yaptığınız işi tanıtacaksınız, güven kazanacaksınız ve müşterinin tekrar gelebilmesi için devamlı bir sebep vereceksiniz. Acele etmek sizi kalitesiz yayınlar yapmaya zorlayabilir, ki bu da ancak zarar verir.
Acele öne çıkmaya çalışırken de yine ahlaki yönden asla ve asla yapılmaması gereken, başka bloglara zarar vermeye çalışmamaktır. Teknik yönden bilgili kişilerin bloglara dışarıdan uyguladıkları bazı yöntemlerle zarar vermeye çalıştığını, son zamanlarda sıkça duymaya başladım ve benim de birçok kez başıma geldi. Blog kopyalamak da diğer bir ahlaksızca davranış biçimi. Her insanın kendi yeteneği ve harcadığı emek kadar yeri vardır. Ve her blog kendi okur kitlesini oluşturur sabırlı olup üretmeye devam ettikçe.

Özgün olamamak


Örnek aldığınız, özendiğiniz birçok blog var. Nasıl başarılı olduklarını, nasıl devamlı okunduklarını merak edip duruyorsunuz. Çabucak onlar gibi olabilmek için yayınlarını okuyor ve ne olacak canım deyip orasını burasını değiştirip kopyalıyorsunuz. Onu okuyan beni de okusun diye düşünüyorsunuz. Pekiii. :Hesaba katmadığınız bir şey yok mu? Bu bloglar ne kadar zamandır varlar? Bir blogda yüzlerce yayın olması sizce ne kadar emek, uykusuz geceler, saatler boyu çalışma gerektirir? Dukan Diyeti' nin Karanlık Yüzü yazımı yazmadan önce üç ay araştırma yapmıştım. Özgün fikirleri düşünüp bunun için emek veren insanların çabalarına saygı duymak gerekmez mi? Sizin aklınız fikriniz yok mu? Siz de kendi özgün fikirlerinizi bulun. Tabii birçok blog aynı konuyu ele alabilir. Ancak her yiğidin farklı yoğurt yiyişi olduğu gibi, her özgün bloğun da konuyu ele alışı farklıdır. Bir kitabı 100 kişi okur veya filmi 100 kişi izler, ancak ele alışı ve anlatacakları farklıdır. Bir örnek vereyim en çok kopyalanan yazılarım iç dökmelerim ve motivasyon yazılarım. Bunlardan birer bölüm tırtıklanıp yazı oluşturulduğunu çok gördüm. Hatta cümleler ve kelimeler bile değişmemişti. Bu sizi özgün değil, sadece kopyacı yapar. Yasak değil belki karşı bir yaptırımı da yok ama ne kadar ahlaki olduğu tartışılır. Alıntı veya birebir çeviride kaynak göstermek en doğrusudur. Birçok yayın okuyup kendi yazınızı oluşturacaksanız da özgün bir yazı oluşturmaya dikkat edin.
İnanın ki çok blog okuyan kişilerin gözünden kaçmıyor bu tarz numaralar. Bana da bazı arkadaşlar yazıp Derya senin yazından araklama var diye yazdıkları gibi, benim de başka blog arkadaşlarımın yazılarından yapılan tırtıklamalar dikkatimi çekiyor.

Bir başka etik olmayan nokta da şu: Evet bir konuda binlerce blog yazabilir. Ancak iletişimde olduğunuz blog bir yazı yazdıysa ve siz hoop hemen ardından onu yazıp bir de ortak mecralarda paylaşınca tatsız bir durum oluşuyor. Kopyacılık değil belki ama hoş da değil. Bilmeden oluyorsa başka tabii ama diyelim ki ben amaranth konusunda yazdım bir yerde paylaştım. Tanıdığım ve iletişimde olduğum blog her yerde arkamdan bu paylaşımı yapıyorsa biraz art niyet arıyorum doğrusu.


Google Trend Bloğu Olmak


Google' da çok aranan anahtar kelimelere göre yazı yazmak uzunca bir süredir kullanılan bir yöntem. Ancak unutmayın ki bunu sizinle birlikte milyonlarca blog kullanıyor. Öne çıkabilmek için de yazınız mükemmel ötesi olmalı. Yoksa nete dağılmış milyonlarca birbirinin kopyası yazıdan biri olmanın ötesine geçemezsiniz. Çoğu yazar ne yazık ki google trendlerinden faydalanıyor ama içi boş bir yazı yazıyor. Doğrusunu söylemem gerekirse google' da neyin trend olduğu çok da umurumda değil kişisel blog yazarı olarak. Hep kendi yaşadığımı veya doğru bildiğimi yazdım. Belki yazdığım şey o anda hiç trend bir konu değildi ama buna rağmen okuruna ulaştı.

Sağlık ve moda/güzellik bloglarımda ise neler trend diye bakarım ancak yine de kendi özgün yazımı oluştururum. Kişisel bloglarda özgünlüğü korumak daha kolay oluyor çünkü kendi hayatınızdan çok iz taşıyor kişisel bloglar.

Amatör Ruhu Kaybetmek


Aslında sadece blog yazarlığında değil, her alanda amatör ruhu ve heyecanı kaybetmeniz size zarar verir. İnsan ben en iyiyim, en profesyonelim havasına girdi mi sevimsiz bir elektrik yaymaya başlar karşısındakilere. Çevresindeki insanları ya kendi uzaklaştırır; ya da onlar bıkıp uzaklaşırlar. Yıllar sonra bile her gelen yoruma ve takipçiye seviniyorum. Sanırım asla da profesyonel olamayacağım. Keyfimin kahyası olarak takılmak en güzeli. 2012' de Kadınlar Kulübü forumunda Leslie Sansone başlığının yöneticisi idim (derya1970). O dönem tanıdığım arkadaşlarımla hala görüşüyorum. Belirli bir sebepten bir insanla tartışmamışsam, asla ilişkimi sonlandırmam.

Bir de sinir olduğum blog tipi ben blog açtım, benden sonra gelenlere patronluk taslayabilirim diye düşünenler ve bir tarz mafyalaşma oluşturmaya çalışanlar. Onlardan önce blog yazarları olduğu gibi, sonra da olacaktır. Blog sahibi olan herkes kendi kendinin patronu. Burada şef yok, patron yok başka bir blogun emri altına girmek ise hiç olmamalı.

Sadece Bloglara Yönelik Yazmak

Blogların birbirini okuması ve destek vermesi çok güzel bir şey. Ben de ilgi alanıma giren blogları okumaktan büyük keyif alırım. Ancak sadece blog yazarına yönelik yazmayı da doğru bulmuyorum. Zaman içinde yazılar arttıkça, belli bir okur kitleniz oluşur. Yazılarınız google sayfalarında çıktıkça da birçok farklı kesimden okura ulaşırsınız. Örneğin Avusturya'da yaşadığım ve burada okuduğum kitapları paylaştığım için zaman zaman mesajlar geliyor biz bunları Türkiye'de bulamıyoruz niye paylaşıyorsunuz diye. Avrupa'lı Türkler'in de okuyabileceğini hiç düşünmüyorlar. 
Blog etkinlikleri de bazen çok fazla yapılıp cıvıklaşıyor. Mim, seri yazılar, buna benzer etkinlikler güzel de milyon blogda karbon kopya gibi benzer yazılar oluşuyor. Blog yazarı dışında bir okuru bu yazılar neden ilgilendirsin değil mi? Ben blog yazarı olarak bile okumuyorum çünkü on blogu gezsem bu etkinlikten, on tane benzer yazı okumak beni çok sıkar. Tabii ki bu etkinlikler de yapılabilir, ancak biraz daha genel okura yönelik yazılarla desteklenerek.

Blogların para kazanma kaynakları nedir?


Bazı insanların bu işte büyük bir rant varmış gibi davranmalarını ben hiç anlayamadım. Varsa da ben bilmiyorum. Bazı blog yazarları o kadar hırs ve yarış halindeler ki başkalarıyla ne elde etmeyi umduklarını düşünürüm arada bir. Tabii ki bloglara az ya da çok gelir getiren birkaç yer var. Bunlar da:

Google reklamları


Her ne kadar tıklanma ve buralarda para birikme zamanı oldukça uzun sürse de, uzun vadede bir gelir kaynağıdır. Tabii pop up hop up reklamla ordan burdan yumruk atar gibi insanın gözüne gözüne reklam ekleyip çok kazanan da var:)

Bağımsız reklamlar


Bir ajans veya firmadan size verilen reklam ilanları veya yazılar. Burada alacağınız ücret aradaki anlaşmaya bağlıdır. Size reklam verecek kişilerin neden blogunuzu seçtikleri çeşitlilik gösterir. Ufak çaplı bloglara ucuz olduğu için veriliyor olabilir, çok okunan bloglara ise daha fazla kitleye ulaşmak için. Yine her seçenekte olduğu gibi sabit bir gelir oluşturmaz.

Etkinlikler


Eğer ürün hediyesi veya etkinliğe katılım için ücret karşılığı bir işbirliği arıyorsanız bu yolla çalışan ajanslarla işbirliği içine girmek doğru olur. Tabii bu tarz ajansların da belirli kriterleri vardır, blogunuzun bunlara uyması gerekir.

Ücretli Hizmetler


Bazı bloglarda danışmanlık veya ürün satışı hizmetleri olabilir. Ya da teknik destek veren insanlar blog yoluyla müşterilerine ulaşabilir. Bu da yine sabit bir gelir oluşturmaz.

Blog Yazma Hedeflerinizi Belirleyin


Neden blog yazıyoruz? Bütün yukarıda saydığım bilgilerden önce, blog açarken neden açtığınızı kendinize sormalısınız. Eğer keyif için yazıyorsanız ve para kazanmak umurunuzda değilse zaten yazımdaki bilgilere hiç ihtiyacınız yok. Reklam alma amacındaysanız, kendinize şunu sormalısınız. Neden bir firma bana reklam versin? Kendinize karşı dürüst olur, blogunuzun gerçek değerini tahlil edebilirseniz; firmaları beklemeden siz de bazı yerlere mail yazabilirsiniz. Sonuçta alacağınız bir ret cevabından daha kötü ne olabilir?
Ürün karşılığı çalışmak isteyen bir blogsanız da bu tarz çalışan ajanslara başvurup, aradıkları kriterleri öğrenebilirsiniz.
Biliyorum oldukça uzun bir yazı oldu ama zaman zaman deneyim ve gözlemleri toparlamak başkalarına faydalı olabiliyor. Bunların dışında yeni bloglara tavsiyeler olarak yazabileceklerim, anlaşılabilir özgün ve okuru bıktırmayan yazılar yazmak. Temiz ve göz yormayan blog teması kullanmak, bloglarla iyi ve ahlaklı iletişim halinde olmak. Kazanç uğruna başkalarına zarar vermemek. Emeğinizin karşılığını almak her zaman güzel ve motive edicidir. Ama bu başkasının hakkını ihlal ederek olmamalı. Ve yine denge konusuna gelecek olursak, herşeyi kararında, zamanında ve dengeli yapmak. Ben kendi adıma yazacak olursam, artık ellisine merdiven dayamış, çocuklarını büyütmek üzere olan ve blogdan geçinmek zorunda olmayan bir insanım. Blog yazmayı seviyorum ve hep kendi kendimle yarış halindeyim daha iyi bir blog yazarı olabilmek için. Sizlerle paylaştığım bu deneyim yazıları asla ahkam kesme amaçlı değil, gözlemlerimi aktarmak sadece. Amacımız ister para kazanmak olsun, ister olmasın hem kendimize hem okurumuza karşı kendimizi geliştirme sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Hırsla ve başka bloglarla yarış haline girip blog yazmak uzun vadede sizi sadece yıpratır. Son bir eklemem de bu yazının asla bitmeyeceğidir, çünkü gelişim ve deneyimler arttıkça güncellenecek:)
Sizler bu yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsunuz? Ekleyeceğiniz noktalar var mı? Düşüncelerinizi gerçekten bilmek isterim.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yeni Blogger Kontrol Paneli Ve Yaşanan Sorunlar

Blogunuzun Trafiğini Arttırmak İçin Niş Sosyal Ağlar Kullanın 

Mailchimp Teröründen Bıktım !!!

81 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yazinda belirttigin bir durum var bazi bloggerlar blogundan milyon liralar kazaniyor gibi bir hirs icinde bende bunu hic anlamiyorum.Iyi bir is yaparsin takipcin cogalir hemen seni bir kiskanmalar taslamalar baslar cok yazik gercekten.Herkes hobi olarak yazi yaziyor blogunu besliyor karsi blog biraz goze carpar bicimde iyi bir yazi dili kullaniyorsa hemen adsiz yorumlar gelmeye basliyor adsiz cunku bizim cok iyi tanidigimiz arkadasimiz dedigimiz birileri bunlar insanlari kirip yaralamayla ne oluyor bilmiyorum ve sanirim sonuna kadarda anlayamayacagim sen herkesten uzaksin cok farkinda degilsin belki ama blogger dunyasi garip bir hirsla kapli ve saldirmaya hazir bicimde bekliyor.Allah kotu insanlardan hepimizi korusun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok güzel bir katkin oldu yazima canim. Inan uzakta da olsam asiri hirs icine girenleri gözlemliyorum ve anonim yorumlardan ziyadesiyle nasibimi aliyorum. Bubkonuda cok haklisin cevremizde ve tanidigimiz kisiler yapiyor.

   Sil
 2. Öncelik işini iyi yapmak olmalı. İnsan bloğuna değer vermeli. Birincil amaç para kazanmamak olmalı. Sizin de belirttiğiniz gibi bu işe kazanç amaçlı girenler hemen kazanamadıklarını görünce bloglarını kapatıyorlar. Sabır bu işte gerçekten çok önemli. Sonuna kadar okudum yazınızı. Büyük bir emek var, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabri olmayan instagram gibi alanlarda sansini deneyebilir. Blog yazmak severek yapilabilecek bir is. Bir okurum da olsa kendim icin de yazsam yazarim diyen kalici olabiliyor.

   Sil
 3. Siteler degil yazimda da bahsettigim size reklam verebilecegini düsündügünüz marka veya firmalara yazabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. Kontrolsüz Güç Güç değildir....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dengeyi kurmayi tam da o anlamda da kullandim canim. Insanlar baskasina zarar vermeye calisacak kadar hirstan körlesebiliyor.

   Sil
 5. Emeğine sağlık, gayet güzel toparlamışsın. Faydalı bir paylaşım, hem yenilere hem eskilere 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Begenmene sevindim canim. Eskiler bu bilgileri artik ögrenmistir diye düsünmek istedim ama haklisin 😂

   Sil
 6. Şu yazının alnı olsa da öpebilsem Derya abla!😁Son attığım twettin ekran görüntüsünü alıp bırakmak istedim şuracığa da beceremedim🙈😂Son günlerde bazı şeyler beni çok rahatsız ediyor öyle ki blog ziyaretleri yapıp,yeni blogları keşfetmeyi seven ben kimseye gitmez oldum.
  Yeni moda “içerik kopyacılığı”olmuş çünkü.Başlık değiştiriliyor sadece öyle söyleyeyim.
  Sorsan neden böyle yapıyorsunı diye kimsin ki sen de çalıyım senin konunu derlerr,ama yazıya bakınca taklit akar.
  Can sıkıcı,sinir bozucu.
  Ben çok doluyum bu konuda biliyorsun.🙏🏻Daha da konuşmayayım😁🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu senin de farketmene sevindim canim. Zaman gectikce insan bircok sey gözlemliyor hepsi de bir yaziya sigmadi daha da uzatmayayim dedim 😂

   Sil
 7. Kaleminize sağlık 😊 oldukça anlamlı bir yazı olmuş . Yazmayı çok sevdiğim için yazıyorum ben de şimdi düşündüm 2016 Mart ayında yazdıklarımı artık paylasmalıyım düşüncesi ile acmıstım blog, iyi ki acmısım her zaman şunu düşündüm 10 kişiye bile ulaşıp bir detay bırakabiliyorsam ne mutlu bana 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmayi seven insan her yerde yazar ama blog sistemi kullanisli oluyor. Iyi ki acmissin sen de canim ben de hic pisman olmadim 😊

   Sil
 8. Amatör ruhu kaybettiğin zaman yazı yazamazsın. Blogerlık şimdi biraz daha ikinci plana atıldı. Youtuberlık ise birnci sırada. İnsanlar okumaktan çok izlemeyi tercih ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yazmayi sevdigim icin video isi pek cazip gelmiyor. Gencler yapsin o isleri de 😊

   Sil
 9. Ah Derya, neler gördük, fark ettik ve birebir fırtınanın içinde de kaldık. Çok gerekli bir paylaşımdı, bunun için sana teşekkür borçluyuz.
  Ben amatör ruhumu hiç kaybetmedim. Kaybetmem de, zira yazmayı heyecanla seviyorum. O kopyalamalar çok kişinin başına geldi, hep duyduk. Belki benim de başıma gelmiştir ama anlayamıyorum ben :(
  Blog tutmakta hırsın yeri olmamalı. Birbirimizi takip etmek,değişik şeyler öğrenmek, bundan güzel ne olabilir.
  Bazen google reklamı aldığım için pişman oluyorum. Ama vazgeçsem de onları kaldıracak teknolojik bilgiye sahip değilim. Şimdilik kalsın bakalım diyorum.Sana başarılarının devamını dilerim Derya. Kapsamlı bir yazıydı. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yillar gectikce biz de kendimize g8re gözlem ve deneyim biriktiriyoruz. Biz gencler gibi degildik yüzmeyi bilmeden suya atladik gibi oldu ve kandirilmaya cok aciktik bu yüzden. Artik yogurdu üfleyerek yiyorum.

   Sil
 10. Başarılı bir yazı, tebrikler. Emeğinize sağlık, faydalı bir içerik :)

  YanıtlaSil
 11. canim detayli anlatimin icin tesekkurler , cok guzel ozetlemisin herseyi .... blog dunyasi icin soyleyecek cok seyim olsada susumayi tercih edip kendi yolumda gidiyorum ... insanlar bazi seyleri yasayarak ogreniyor ne yazik ki .umarimyeni baslayan blogger arkadaslarim bu yazidan alamalari gerekeni yasamadan alirlar .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasayarak ögrenilir sözlerine katiliyorum. Cogu insan isine gelmedigi icin yasananlara kulak tikar. Zaman icinde yasayip görecek herkes.

   Sil
 12. Çok güzel bir yazı olmuş ve her zamanki gibi samimi...
  Blog yazmak öncelikle keyif almak için yapılmalı. Diğerleri - izleyici sayısı, reklam gelirleri vs. - bunun sonucunda olabilecek şeyler.

  Ayrıca çok okunmak kavramı çok önemli gelmiyor bana. Önemli olan yazdıklarınıza gerçekten ilgi duyan, sizinle benzer zevkleri paylaşan kişilerin katkıları. Ben bu şekilde çok şey öğreniyorum.

  Blogger savaşlarını duydum. Mutlaka herkesin kendince sebepleri var ama blog yazmak sadece ve sadece keyif alarak yapılacak bir şey. Hırs sadece kısa vadede kazandırır sahibine. Ama bizim yolumuz uzun, değil mi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonucunda olmasi gereken ilk hedef olunca dengeler bozuluyor. Ben hic keyfimi bozamam. Zatrn gelmisim elli yasima keyifle yaziyorum. Tabii ki hepimiz takip edilmek okunmak isteriz ama zamanla oluyor zaten 😊

   Sil
 13. Faydalı bir yazı olmuş. Ben yazmayı ve paylaşmayı sevdiğim için buradayım. Emek hırsızlığını ise hiç anlayamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim filtremden gecirdigim, dost bloglardan birisiniz. Mutlaka okurum veya dosttur samimi insandir filtresine takilan cok oluyor 😃

   Sil
 14. Öncelikle yazınızda vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Blog da bende bir ara trende göre yazmak istedim ama konunun önemindense kelimeler öne çıktı ve böyle yapmaktan vazgeçtim. Çoğu hataya düşüyoruz ama bunlara karşı pes etmektense neden benim siteme girmiyorlar diye düşünüp blogu bırakmaktansa tecrübe ettik düşüncesiyle yola devam etmemiz gerek... Selam ve Dua ile ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda google anahtar kelimeleri yazilarda kullanmak önemli ama o günün trend yazisini yazacagimiz zaman binlerce kisinn daha yazacagini da hesaba katmaliyiz.

   Sil
 15. Yazdıkların çok doru canim.Blog açmadan senim yazımı okusalar çok iyi olur. Blogu olanlarında öğrenecekleri var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bloglara tavsiyeler yazim eski bazi bloglara da faydali olabilir 😄

   Sil
 16. O amatör ruhu kaybetmemek önemli gerçekten. Bir dönem daha profesyonel takılmak, daha ciddi olmak istemiştim blogta ama sonra fark ettim ki blogum benden izler taşımayı bırakmış. Bir de iş gibi görmeye başlayınca zorlaşıyor ama hobi olarak görünce her anından keyif alıyor insan :)))

  Teşekkürler yazı için :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Iste tam da duygularima tercüman olan bir yorum. Seo güzel ve faydali ama takinti halini alirsa blogumuzun kimligini de kaybetme tehlikesiyle karsilasabiliriz 😊

   Sil
 17. Baştan sona dikkatle okudum Deryacığım. Daha güzel anlatılamazdı. Samimi olmayan, taklitçi bloglar bir şekilde doğal seleksiyona uğruyor zaten. Emeğine sağlık canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni blog acanlara en önemli tavsiyem kimliklerini yansitabilecekleri samimi blog acmalari olur😊

   Sil
 18. ben yorumları da okurum çoğunlukla .sevgili yıldızın dediği gibi taklitçi olan ve samimi olmayan bloglar zamanla silinip gidiyorlar.şu arama motorunda en çok aranan kelimeye göre yazı yazmak ya da o kelimeleri kullanmak insana ne büyük dert yaa.sen sen olmaktan çıkarsın o zaman :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Robotlasmak istemem cok okunmak ugruna. Isteyene de engel olmayayim ama icimden gecen konu neyse onu yazabilmeliyim. Memuriyet zihniyetiyle blog yazmak bana göre degil 😊

   Sil
 19. hımm,çok değerli bir yazı,elinize sağlık..🙂 bence meslek olsun blog yazarlığı, o zaman kopyala-yapıştırmalar,araklamalar olmaz 😀 en azından azalır, çünkü meslek olursa devlet destekli olmuş olursa araklamacılar da zamanla kaybolup gider,tabii umarım..🤔 youtuber meslek olyoda, blog yazarlığı neden meslek olmasın ki,bence meslek olsun,başka kurtuluş yok..✔😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarligi meslek de olsa ahlaksizligin önüne gecilemez. Bireylerin kisiliklerini meslek olunmasinin degistirecegini sanmam.

   Sil
 20. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Ben de öncelikle Blog yazma kolay değil gönül işi derim hep. Çok büyük emek veriliyor açıkçası.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazmak severek yapilacak bir is. Cok hirs yapmak ve makinelesmek beni bunaltir.

   Sil
 21. blog yazarlığı konusunda harika bir paylaşım olmuş gerçekten kaleminize sağlık ( ariveyasam.com arivehayat.blogspot.com olarak değiştirildi artık yeni yazılarımı orada paylaşıyorum takibe alırsanız sevinirim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takip ettim yorum icin tesekkür ederim 😊

   Sil
 22. Teşekkürler derya hanım yine litaretüre girecek bi yazı yazıp bloggerlerı aydınlatmışsınız saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bloglara tavsiyeler yazimi begenmenize sevindim 😊

   Sil
 23. Çok güzel öneriler.Yeni başlayan için klavuz olmuş.Çok fazla görüntülenmek adına anahtar kelimeleri kullanarak içi boş yazılar yazmayı ben de ben de etik bulmuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin kendi secimi tabii yazacagi yazilar ama insanvkendini okur yerine de koyup empati yapabilmeli. Kendim okumayacagim yaziyi niye yazayim ki 😃

   Sil
 24. Her şeyin kolay para kazanmaya endeksli olduğu bir yaşam sürüyoruz. İçeriği güzel bloglar zaten alıcısını buluyor. Onu da geçtim, yazmak birçok kişi için ihtiyaç. Yazabilen, yazmaya çalışan, yazamayan herkes serbestçe içini dökebiliyor. Bence mahzuru yok:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki burasi özgür bir platform herkes blog acabilir ve istedigi gibi yazabilir. Ben sadece yeni bloglara faydali olabilecegini düsündügüm birkac noktayi paylastim 😊

   Sil
 25. Yeni bloglara tavsiyeler çok düşünceli bir tavır ve içerik olmuş. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 26. Yazı yazarken bu dediklerinizi kesinlikle uygulayacağım. Blog yazarları için güzel tavsiyeler :)

  YanıtlaSil
 27. Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler.

  YanıtlaSil
 28. Yeni bloglara tavsiyeler yazınız çok faydalı oldu. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 29. Cok iyi geldi bu bilgiler teşekkürler

  YanıtlaSil
 30. Ben daha çok yeniyim bunlar hakkında bilgilerim pek yoktuuuu. Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bloglara tavsiyeler yazim tam size göre o zaman okumaniza sevindim 😊

   Sil
 31. Bunun için üniversitedeki öğretmenliğini bırakıp, youtuber falan olanlar var. Blogger olarakta TR'de ciddi paralar kazanılıyor. Fakat marka güvenilirliğinden kuşkuluyum. Çnkü pr edilen ve lanse edilen ürünler hep birbirlerinin ahbabı olanlar arasında dönüyor ve markanın adamı olabilmek için her ürün çok iyi diye sosyal medya da dolaşıyor. Blogger, youtuber ismi ne olursa olsun amaç dürüst bir şekilde diğer insanlara faydalı olabilmek olmalı.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilkecim kozmetik veya ürün farkli bir konu ancak blog yazmak sadece ürün tanitmak ve satmakla sinirlanmamali. Hikaye yazar, ani yazar, gezi yazar, kitap yazar her bir türü para kazanabilir ancak kaliteli ve kopyala yapistir olmayan, yazarin kimligini tasiyan yazilar olmali diye düsünüyorum. Cok detayli bir konu bu ama ucundan kiyisindan düzelme ve gelisme adina tartisilabilmeli arada 😊

   Sil
 32. Didicim ben Ayşe :) İlk defa yorum yazıyorum ama bütün yazılarını okuyorum ilgiyle arkadaşım. Hatta arkadaşlara da tavsiye ettim onlar da okuyor hele anı yazılarını. Sanırım buraya sadece blog yazarları ve yeni bloglar yazmış ama yazın çok ilgimi çekti ben sadece bir okur olarak düşüncelerimi yazmak istedim. Ben nacizane seni ve genelde sağlık, kitap, film tarzı blogları okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim kopyala yapıştır birbirinin aynı yazıları yazan bir sayfaya girdim mi arkama bakmadan kaçıyorum. Bana hiç samimi gelmiyor, hatta robot yazmış gibi hissediyorum. Sanırım okunuruz diye bu şekilde düşünülüp yazılıyor ama ben ve aramızda konuştuğumuz başka arkadaşlar da sevimsiz buluyoruz hazır buraya bir çok blog yazarı okumaya giriyorken düşüncelerimi yazmak istedim. Hepimizin zamanı değerli ve nitelikli yayınları seçip okumak da hakkımız. Kimsenin okurun zamanını boşa harcamaya hakkı olmadığını düşünüyorum. İnsanların yazmayı sevmesi ve bu işten para kazanmak istemesini saygıyla karşılıyorum ama kalitesiz işten para kazanmak da dolandırıcılık gibi geliyor. Kusura bakma didicim beni bilirsin açık açık söylerim düşüncemi. İyi ki yazmışsın bunları insanlar umarım okur da biraz kendine çeki düzen verir. Her zaman yorum yazamıyorum tembelim o konuda kusuruma bakma :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayseee nasil mutlu ettin beni beni bilemezsin. Blog yazari olmayan bir okurun bu yaziya yorum yazmasi benim icin cok degerli. Biraz utandim da su an umarim ben yeterince özenli yaziyorumdur. Kendimizi hep blog yazari degil de normal okur yerine koyup bir bkusak makalelerimizi daha iyi oluyor aslinda. Yorum konusuna takilma canim okuman yeter inan cok mutlu oldum. Tüm arkadaslara selam söyle 😊

   Sil
 33. Harika bir yazı olmuş yine canım. İlk blog yazılarıma götürdü beni . Yorum geldiği zaman ne kadar mutlu olmuştum . O mutluluğu asla unutamam. Çok doğru noktalara değinmişsin. Benim en kızdığım nomtakardan birisi de blogu olmadığı halde blogger teriminin sosyal medya hesabı sahipleri için kullanılması. Aradaki fark bilinmiyor mu yoksa bilmezden mi geliniyor anlamadım fakat ben bundan rahatsızım .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda tüm dünyada kullaniliyor maalesef. Twitter blogger, pinterest blogger bile diyorlar sanirim kendine ait paylasim yapan herkes bu tanima giriyor artik. Sosyal medya tabii daha gözde ama ben yazmayi seviyorum blogda yazmaya devam 😊

   Sil
 34. Derya canım yazın, yeni başlayacaklara ya da başlayanlara ön söz niteliğinde olmuş. Sanırım ben de hiç profesyonel olamayacağım :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyisi amatör ruhu hic kaybetmemek 😊

   Sil
 35. Blog yazma konusunfa kendini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir yazı. Insan sevdigi iste başariya ulasabiliyor. Cunku basari hem emek hem de zaman gerektiriyor. Sevmedigin ise neden zaman veresin ki? Sevdigin isi yapinca profesyonellik ya da para cok onem arzetmiyor acikcasi. Size katiliyorum. Kendini zorlayarak yazilan bloglar cok gecmeden kapaniyor zaten...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz icin tesekkür ederim. Zorla hic bir is basarili olmaz ben de ayni sekilde düsünüyorum 😊

   Sil
 36. iyi günler Derya Hanım.Blogunuzu yeni keşfettim.Keşfimin de böylesi bir yazıya denk gelmesi daha da hoş oldu.Blog aleminde uzun süredir sadece okuyucu olarak yer alıyordum.Takip ettiğim blogların sayısı da 20'yi geçmemiştir belki.O yüzden yazı ve içerik çalma kısmını hiç bilmiyordum.Öğrendiğim iyi oldu.Tavsiyelerinizi beynimin bir köşesine not ettim.Herkes blog işine para için girmeye başladı.Hele son dönemlerde daha da bir fazlalaştı.İnsan nereden 3-5 kuruş kazansam iyidir diye düşünüyor.Bende şimdi bir yazıma 1 yorum gelse mutlu oluyorum.Amatör durumdayım farkındayım.Bu alanda 10 yıldır bulunanlar var.Emeklerin bir yazı da harcanıp gitmesini,çalınmasını hiç kimse hoş bulmaz.Yazınız için teşekkürler.Bilmediklerimi de öğrenmiş oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdiklarimi faydali bulmaniza sevindim. iki üc kazanmak icin emek calinir mi, insanin emegine deger bicilebilir mi? Ne yazik ki bu kadar da alcalabiliyor kimileri.

   Sil
 37. gerçekten hepsine harfiyen katılıyorum inanın özgün içerik üretmek gerçekten zor tavsiyeleriniz için teşekkür ederim 😊❤️

  YanıtlaSil
 38. Gercekten çok guzel bir yazı olmuş blog bence de sevgi ile yapılıyor . Tek amaç para kazanmak olursa da tadı kaçar blogun

  YanıtlaSil
 39. Yazınız güzel olmuş sagolun.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski