Mailchimp Teröründen Bıktım :(


 

Herkese merhaba ! Geçenlerde sosyal medyada da tepki vermiştim ama burada da paylaşayım dedim. Gün geçmiyor ki mailimize çeşit çeşit yerlerden reklam mailleri gelmesin. Artık hepimiz, indirdiğimiz uygulamalardan veya başka yerlerden maillerimize ulaşmanın çok kolay olduğunu biliyoruz. İnterneti kullandıkça ulaşılır oluyoruz. Ne yazık her zaman istenilen kişiler tarafından da değil :( 

Son zamanlarda da yeni bir moda çıktı. Mailchimp mailleri geliyor bilmediğim, takip bile etmediğim bloglardan şu bloga, bu bloga üyeliğinizi onaylayın diye. Eskiden benim bildiğim bir blogu takip edip mail abonesi olunca geliyordu. Şimdi buna da gerek kalmadı canı sıkılan bulup gönderiyor:) Zaten o kadar sinir olduktan sonra takip edeceğim olsa da etmem. Ben kendim üye olsam gelen onay mailine anlam vereceğim de, üye olmadığım yere onay istenmesi çok saçma.
Sosyal medya hesaplarında bulunan mail adreslerini topluyorlarmış nasıl yapıldığını bilemiyorum herhalde programlar var bu konuyla ilgilenen. Bir ara da blog ve pinterest yayınlarımızı çekiyorlardı. Böyle bir emrivaki şeklinde mail toplayıp göndermeyi hiç etik bulmuyorum, bilmem siz bu konuda ne düşünürsünüz. Bir de buna marketing stratejisi diyorlar. Sosyal hesaplarıma özel mesaj yazıp kitabımı, kasedimi alır mısınız diye sorulmasına da sinir olurum mesela. Heryerden herkese ulaşmak gerekmiyor. İnsanların bir sosyal hesabı var diye saldırırcasına reklamınızı yapmanız da gerekmiyor. Bu sizi sevimsiz hale sokar hatta bence negatif bir reklam şekli. 

Bir blog yazıyoruz, paylaşım için sosyal hesaplarımız ve blog grupları var. Burada ilgilenen gelir okur, paylaşır. Bir de özel mesajla göndermek aklımın ucundan geçmez bundan utanç da duyarım insanları rahatsız etmek olacağı için. Bir de bu işin bloglara ne gibi bir faydası olduğunu da tam anlayamadım. Milyon tane göndeririz kalan kalır giden gider diye düşünülüyor herhalde; onu da kar sayıyorlar.

Mailini yazma diyeceksiniz, sosyal medyaya yazmasam bloglarda var. Ayrıca ben kendi işlerim için ekliyorum aklına esen toplasın diye değil. 

Ya ben çağın gerisinde kaldım ya insanlarda hiç bir etik duygu kalmamaya başladı. Biri bana bunun nedenlerini açıklasın lütfen :)

Herkesin Dilindeki Clubhouse Nedir, Nasıl Üye Olunur?

Beyin ve Ruh Yoran Sosyal Medya Mesajları 

Sosyal Medyanın Farklı Bir Yönü 

Sosyal Medyadaki İşportacılı-Sosyal Medya Tacizcileri

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. aynısı bana da oluyor dolandırıcı diye fişekleyip siliyorum valla :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de siliyorum ama maalesef mantar gibiler biri gidip biri geliyor.

   Sil
 2. I can still comment on this blog, it is so nice. However about your topic, I agree with you, this story is pretty annoying, I have also received private messages on social netwoks where they tried to sell me stuff, things I didn't wanted and didn't needed, I guess this is also why the reglementations on sites and blogs are always made more and more difficult...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yes my Turkish blogs are more interactive that's why I let the comments on here. But I check them every week and delete the spams. Thanks dear 😊

   Sil
 3. Bunca ulaşılır olmak çok yorucu. Etik filan hak getire. İnsanlar reklam ve satış için her yolu mübah görüyor maalesef...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve şaşılacak şey satış da yapıyorlarmış. Bir tanıdığım ürününü bu yolla satıyor ve oldukça da çok satış yapmış. Demek ki bu tarz reklam almayı sevenler de var ne diyeyim 🤷

   Sil
 4. junk maile düşüyor benimkiler sanırım ben de direkt diliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef çoğu düşmüyor bende oraya düsenleri zaten toplu siliyorum.

   Sil
 5. Mailchimp üzerinden ben de birkaç deneme yapmak istedim ancak işte tam da size yaptıkları muamele noktasında tıkandığım için ilerleyemedim. İnsanlar kendileri maillerini girsin diye düşündüm ama kimse yeltenmedi. Diğer seçenek de size yaptıkları gibi bir yöntemle maillere illegal yolla ulaşıp ilerlemekti ben de onu yapacak adam olmadığım için hiç olmasın deyip devam ettim yoluma. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey yasak değil ancak etik de değil. Yoruma devamlı link ekleyen bir blog yazarına bana yorum yazmayın lütfen dedim. Ben otomatik programla ekliyorum siz de silin istemiyorsaniz dedi. Yani sanki beni azarlar gibi 😃. Internet çıktı mertlik bozuldu sanki. Veya artık ahlaki değerler tamamen yok sayılıyor biz çağın gerisinde kaldık.

   Sil
 6. İnternetten maili geçtim evime telefonuma gelen aramalar asıl sinir bozucu, dersaneler, internet şirketleri, su dağıtıcıları.. Kişisel haklarıma saygısızlık resmen, ne hakla sen beni arayabilirsin ki, evimde rahat yok..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz ev telefonunu kapattık sadece cep telefonu kullanıyoruz . Dediğin gibi sadece gereksiz aramalar geliyordu. Bir de eskiden spame düşen mailler normal maile gelmeye başladı. Anlaşılmaz şey.

   Sil
Daha yeni Daha eski