Beyin Ve Ruh Yoran Sosyal Medya Mesajları

sosyal medya


Artık hemen hemen her mesajlaşmayı sosyal medya yoluyla yapıyoruz. Telefonlaşmaktan hem daha ucuz, hem de mesajlaşma zamanını kişi kendine göre ayarlıyor. Ben telefonlaşmayı zaten mecbur olmadıkça sevmem o yüzden benim için en ideali mesajlaşmak.
sosyal medya

Ancak sosyal medyada nasıl mesajlaşılacağını hala anlayamamış o kadar çok insan var ki bazen beyin sigortalarım atıyor.
Örneğin merhaba yazıyorlar. Cevap veriyorsunuz, saatler sonra gelen ikinci mesaj nasılsınız 🤣🤣🤣. Tık deryada sigortalar patladı bile.
sosyal medya

Veya messenger, whatsapp gibi bir yerlerden gece gündüz arayabileceğini düşünenler var. Birkaç yıl önce spor konusunda danışmak isteyenlerin uykumdan uyandırdığı çok oldu 😴😴😴.  Gecenin 2sinde kalçasını eritme paniğiyle yazıyor, bazen de yanlışlıkla arama tuşuna basıyorlardı 😅😅😅. O zamandan beri telefonum gece hep sessizdedir. Laf aramızda bazen gündüz de sessize alıyorum🙈🙈🙈 Oysa ki yurtdışında olduğumuz ve ailelerimizden acil bir arama gelir diye açık bırakıyordum.
sosyal medya

Peki sosyal medyada doğru iletişim nasıl olmalı?

Ben sosyal medya uzmanı değilim ancak Internet üzerinden çalışan biri olarak gözlemlediğim bazı şeyleri sıraladım:


 • Yazacağınız mesaja talebinizi tam olarak aktarın. Bu şekilde gereksiz mesajlaşmalarla çok değerli olan zaman kaybından kurtulursunuz.

Örneğin: merhaba, saat 12de sizinle bir video konferansı yapmak istiyorum, sizin için de uygun mu? Doğru bir başlangıç olabilir.
Karşı taraf hemen mesajınızı görüp yanıtlayamıyorsa gereksiz serzenişten kaçının. Kimse her an bir uygulamanın başında olup anlık yanıt veremez. Makul bir bekleme süresi olmalı bu konuda.
sosyal medya

 • Telefon etmeniz gerekiyorsa, kısa bir mesajla karşı tarafın müsait olup olmadığını sorabilirsiniz. Ofiste veya evde, insan her an telefonlaşmaya müsait olmayabilir. Bir toplantıda olabilir, önemli bir iş üzerinde çalışabilir v.s.
 • İnternet üzerinden iletişim kuruyor olmanız, belli başlı nezaket kurallarını yok saymanızı gerektirmez. Nazik bir dil kullanın. Hemen senli benli olmayın, hatta iş için bir yazışma ise hiç olmayın.

Benim aklıma gelenler bunlar. Sizin dikkatinizi çeken şeyler var mı? Bu yazdıklarım birilerine ulaşıyor mu, biraz düşündürüyor mu bilmem ama en azından içimi dökmüş oluyorum :)

sosyal medya

Bunlar da ilginizi çekebilir:

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kesinlikle çok haklısın. Biraz düşünceli olmak lazım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen sadece içimi döküyorum gibi geliyor insanlar değismiyor 😔

   Sil
 2. genel olarak bir uslup sorunu var doğal olarak bu sosyal medyaya da yansıyor , ve istediğin kadar yaz üstüne alınması gereken insanlar alınmadığı için hiç bir şey de değişmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef biz aramızda iç dökmüs oluyoruz sadece ☺️

   Sil
 3. Bizim nesil için bu tip sorunlar pek yok.Usul adap biliriz genelde:)) Çünkü eskiden beri gece mesela 10'dan hadi 11'den sonra kimse aranmaz diye öğrendik.O saatte ancak fena haber gelir gibi düşünürüz.Sabah da öyle erkenden aranmaz.Akıllı telefon elinde olunca iş-güç herşey ondan hallediliyor.Ben ençok sabah sabah reklam mesajı atanlara/reklam için arayanlara sinir oluyorum. Ama neyseki sessiz modu var bu telefonların.Kıs gitsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana göre o dönemler daha iyiydi. Sadece kendini degil karşındakini de düşünürdün. İyi ki sessize alabiliyoruz neyse ki ☺️

   Sil
 4. piki hocaaaam doğru sölüyon seeeen :)

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle haklısın, ben de katkıda bulunmak istiyorum yazına izninle. Bir de anlatılmak istenenler mimikler, iletişimin en güçlü aracı beden dili yazılı iletişimde yer almadığı için anlatılmak istenenler yanlış anlaşılabiliyor. Yazı içinde abartmadan bir, en fazla iki olmak üzere yazanın o andaki ifadesini yansıtan standart emojierden kullanmaak olası sorunları engelleyecektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emojileri ben de seviyorum biraz insancıllık katıyor mesajlara ☺️

   Sil
 6. Mrs Lucky d'en Fas ile ilgili paylaşım yaptığım dönem Fas' à eğitim nedeniyle gelecek bir öğrenci vardı. Yardım amaçlı telefon numaramı paylaşmıştım. Gecenin bir körü bana mesaj yazmıştı. Bu saatte bu mesajı yazma cesaretini nereden buldun? Diye geri dönüş yapmıştım. Hoş bulmuyorum ben de. Hemcinslerimin senli benli konuşması rahatsız etmiyor fakat erkeklere tahammülüm yok. Sizli bizli mesafeli mümkünse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kadınlar belirli bir samimiyet derecesinden sonra senli benli olabilir. Erkekler biraz daha sizde kalmalı 😅

   Sil
 7. Bu tarz mesajlara cevap vermiyorum artık ...

  YanıtlaSil
 8. Gece ikide morali bozuk olduğu için arayanlar oldu.O yüzden geceleri uçak moduna alıyorum.Aslında annem tek yaşıyor ve gece açık olsa iyi olur ama maalesef bu tür tacizlerin önüne geçemiyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MAalesef biz de aynı durumdayız. Ailelerimizden uzakta olduğumuz için gece gündüz alarm durumundayız ama gece bu yüzden açamıyoruz.

   Sil
Daha yeni Daha eski