2019 Halloween ( Cadılar Bayramı) Partimiz ve Ekim Ayı

Ekim ayını da sağlık ve huzurla bitirdik. Biraz havalar soğudu son haftalarda ama olacak o kadar:) Ekim' de okul ve günlük koşturmalar dışında olağandışı bir gelişme yaşamadık. Bahçemizin son kış hazırlıklarını bitirdik. 27 Ekim' de de benim doğum günümü kutladık. Buradan doğumgünü yazımı okuyabilirsiniz. Kutlama mesajı yazan tüm dostlara çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. 


İlk resimde de gördüğünüz gibi her yılki geleneksel cadılar bayramı- Halloween kutlamamızı yaptık çocuklarla. Evde bu işlerin hazırlığı benim elimden öpüyor. Çocukları mutlu edecek etkinlikler hazırlamayı çok seviyorum. Önce akşamüstü hazırlık ve süslemeleri yaptım. 

İyi ki evde süsleme yapmak için bolca malzeme var:) Zaten bu tarz sirprizler hazırlamanın en keyifli yanı planlama ve hazırlık aşamasındaki heyecanla çocukların beklerken sabırsızlanması. 

Göz şeklinde hariboları bulacağım diye epeyce dolaştım :)

Bu yıl ben de bir değişiklik yapıp birazcık korkunç olayım dedim, ama sanırım pek de beceremedim:) Biz çocukken böyle keyifli etkinlikler yoktu, iyi ki şimdi çocuklar sayesinde ben de eğleniyorum :) Pek belli olmuyor resimde ama şapkamın tülünde örümcekler var:)


Ve nihayet partinin sahibi mutfağa inip süslemeleri sevinçle karşıladılar. 


Önce birbirimize korkunç :):) hikayeler anlattık. İtiraf edeyim Karya en korkunçları düşünmüş :) Sonra bir Halloween filmi izledik. 

Hava iyice kararınca önceden bahçeye sakladığım Halloween şekerlemelerini aramaya çıktık. 

Ganimeti toplayıp mutlu mesut eve girdiler. Ben de onları mutlu ettiğim için keyfim yerinde akşamı tamamladım. 

Halloween (Cadılar Bayramı) Nedir? Halloween Kökeni Nereden Gelir?

Halloween Kökeni Nereden Gelir-deli-kızın-bohçası-derya-soyguel

Hazır yeri gelmişken biraz da Halloween Bayramı nedir? Kökeni nereden geliyor bunlardan bahsetmek istedim. Çoğu için giyinip tonlarca şeker toplayabileceğiniz eğlenceli bir korkutucu parti. Cadılar Bayramı kökeni, M.Ö. beşinci yüzyıla kadar dayanıyor.

Cadılar Bayramı kökeni - Celtic Samhain Festivali

Temelde Cadılar Bayramı kökeni Keltlere dayanıyor. Keltler,için  Samhain ölüler bayramıydı. Aynı zamanda "yaz sonu" demektı. Bu arada, Keltler için sadece iki mevsim vardı: yaz ve kış. Samhain festivali, hasat mevsiminin sona ermesini ve ekim ayında kışa geçişi kutlamaktı onlar için.

Keltler, yazın yaşam zamanı, kışın ölüm zamanı olduğuna inanıyordu. Samhain gecesi, ölülerin dünyasına açılan kapıydı. Keltler o zamanlar büyük öğünler pişirip; bu sayede ölen ataları ile birlikte yediklerini düşündüler. Cenazelerimizde ve ölülerimizi andığımız günlerde hala bir şeyler pişirip paylaşmamız belki de taa o günlere dayanıyor. . Fakat diğer Cadılar Bayramı gelenekleri nereden geliyor?

Cadılar Bayramı: Kostümlerin Kökeni - Neden Cadılar Bayramı'nda İnsanlar Kostüm Giyer?

Başlangıçta ölüleri yemeye davet eden Keltler, sonradan korkmaya başladılar. Dikkatli olmazlarsa ölümün onları alacağına inanıyorlardı. Bu nedenle, ölümü kandırmak amacıyla korkunç maske ve kostümler giymeye başladılar.

Cadılar Bayramı: "Hediye ver" oyunun kökeni

Samhain festival gecesi yaşayanlar arasında bulunan ölüleri yatıştırmak için Keltler evlerinin kapısına yiyecek koyardı. Ölen kişinin eve girmesini veya sakinleri rahatsız etmesini engellemek isterlerdi. Bu adet sonraları , iyi bilinen, oyun ya da şekerleme 'ya da' tatlı ya da ekşi 'geleneğini geliştirdi.

Cadılar Bayramı ne anlama geliyor - kelimenin anlamı

Ölüleri onurlandırma ritüeli daha sonra İrlandalı Hristiyanlar tarafından kabul edildi. Ancak günü ertelediler - yani 1 Kasım'a. Ve Hristiyanlar bugün hala bunu Tüm Azizler Günü olarak kutluyorlar.

Ancak büyük patlama 19. yüzyılda İrlandalı göçmenlerin Amerika'ya taşınmasıyla oldu. İrlandalılar Amerika'da geleneklerini tanıttılar. Azar azar, Cadılar Bayramı'nın kökeni kendisini Hıristiyan geleneğinden çıkardı ve bugün bildiğimiz gibi eğlenceli ve korku festivali haline geldi. All Saints'ten önceki akşam (İngilizce: "all hallows") bu nedenle "All Hallows Evening" veya "Halloween" adını aldı.

Cadılar Bayramı: Balkabağı geleneğinin kökeni

Kabak Oyma bugün Cadılar Bayramı geleneğinin  sadece bir parçasıdır! Geçmişte, yüz şeklinde oyulmuş pancardı. Daha sonra balkabakları kullanıldı çünkü Kuzey Amerika'da mevsiminde bolca balkabağı vardı ve yüz şeklinde oyulmaya şekil olarak çok uygundu. Balkabaklarının kötü ruhları evden uzak tuttuğu söylenir ve bu nedenle korkutucu olması gerekir. İngilizce'de kabaklara "Jack O'Lanterns" adı da verilir.

Cadılar Bayramı: Jack O'Lanterns'ın Anlamı

Rivayete göre Jack O All Saints Day'ten önceki gece dışarıdaydı ve şeytanlar tarafından takip edildi. Şeytanı yenmiş ve şeytan Jack'i on yıl boyunca yalnız bırakacağı sözünü vermişti. On yıl sonra şeytan geri döndü - Cadılar Bayramında - Jack'i almak için, ama Jack tekrar şeytandan kurtuldu. Şimdi Jack'in ölümünden sonra cehenneme gitmeyeceğine söz vermesi gerekiyordu.

Cadılar Bayramı hakkında bilmediğiniz detaylar:

Giysiler solda: Eğer kıyafetlerinizi Cadılar Bayramı'nda sola çevirip tersinden giyerseniz, gece yarısı bir cadıyla karşılaşmalısınız.
Örümcekler: Cadılar bayramında bir örümcek görürseniz, onları ezmemelisiniz. Örümceklerin, sizi koruyan ölen insanlar olduğu söylenir.
Halloween değil- Hallowe‘ en: Evet, bayramın gerçek yazılışı Hallowe‘ en ama herkes birleştirerek Halloween yazıyor. 

 • Resimleri kopyalamak kesinlikle yasaktır. 

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Süslemelere bayıldım, anlaşılan çok güzel geçmiş cadılar bayramı sizin için :))

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir yazı olmuş 😊 kaleminize sağlık 😊... Burada da havalar soğudu, yağmur artık gün içerisinde kendini gösteriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık kışa yaklaştık iyice. Her mevsimin ayrı bir güzelliği var :)

   Sil
 3. Bizim ülkemizde de kutlanmaya başlanan bir bayram ama ben yadırgıyorum. Zamanla alışacağız herhalde. Siz yurt dışında yaşıyorsunuz galiba. Bazı şeylerin yerinde yaşanması anlamlıdır. İyi akşamlar diliyorum. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Avusturya' da yaşıyorum Rabia hanım. Biz de bayram niteliğinde değil ama çocuklarla ileride resimlere bakarken ve anılarımızı hatırlarken bizi mutlu edecek her tür etkinliği yapıyorum. Onlar da çok mutlu oluyor :)

   Sil
 4. Ülkemize de yavaş yavaş giriş yapan bir etkinlik. Paçacıya giden cadılar düştü sosyal medyaya. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyifli gerçekten çocuklar da eğleniyor daha ne olsun :)

   Sil
 5. Senin korkunç olmana imkan ve ihtimal yok Derya cığım. Çocukları olduğu kadar kendini de mutlu etmişsin anlaşılan. Birlikte gülmek ne güzel 👍👏👏😍😍🌷🌷🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komik cadı olmuşum korkunç olamadım gitti :)

   Sil
 6. Çok eğlenceli geçmiş ve dekorasyon şahane <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım eğlendik epeyce :)

   Sil
 7. Ben cadılardan gerçekten korkuyor olabilirim, bende ölüler ile uğraşan korkunç görünümlü şeyler olarak yer etmişler :) bal kabağının amacını bilmiyordum teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Biz o kadar korkunç cadılar olmadık korkmana gerek yok :)

   Sil
Daha yeni Daha eski