David Austin Gülleri' nin Hikayesi ve Özellikleri


Doğa ve bitki sevgimi artık bilmeyen yoktur sanırım. Her köşesini kendi ellerimizle yaptığımız bahçemizde en sevdiğimi çiçeklerden olan güllerden bahsetmek istedim.  David Austin, son altmış yılını ödüllü İngiliz Güllerini geliştirmek için harcadı. Eski Güllerin zarif cazibesini ve harika kokularını, daha geniş renk yelpazesi ve modern güllerin tekrarlanan çiçeklenme doğasıyla birleştirerek, çiçek ve kokunun tam bir coşkusunu yakaladı. Dünyaca ünlü bu gülleri kendi bahçemizde bulundurmaktan da oldukça mutluyum bir bitkisever olarak. Yaklaşık 40 David Austin gülümüz var.

İlginizi Çekebilir: Gül Bahçemin Hikayesi

Zarif, çalılıklar, karma bahçe sınırları, büyük kaplara dikim veya her türlü gül bahçesi oluşturmak için idealdir. Sarmaşık gülleri, bodur yer örtücü çeşitleri birbirinden güzel bu güllerin onları diğerlerinden farklı ve eşsiz kılan özellikleri de var tabii. En önemli özelliği, bol çiçeklenen klasik güllerle, farklı kokulu gülleri kendi geliştirdiği bir teknikle aşılaması. Böylelikle aylarca çiçeklenen ve misler gibi kokan güller yaratmış. Bu teknikten dolayı, çelikten yetiştirmeye çalıştığınızda ortaya çıkan gül aşılanan gül çeşitlerinden biri oluyor sizin çelik aldığınız gibi yetişmiyor.
Bir diğer özelliği de tüm güllerin bir ismi olması. Kimi zaman golden celebration, eglantyne gibi isimler verirken; kimi zaman da William Sheakespeare, Sir Benjamin Britten gibi önemli kişilerin ismini vermiş.
Yaşam Boyu Mükemmellik


1950'lerin başında David Austin, daha güzel bir gül yaratmak için yola çıktı. Altmış yıl sonra, o zamanlarda verdiği kararın ne kadar doğru olduğunu, dünyanın birçok ülkesine gönderdiği gül çeşitleri ve bahçe dizaynları ile görüyoruz.

Genç bir hobi bahçıvanı olarakbu işe başlayan David Austin, dünyaca ünlü bir gül koleksiyonunu yetiştirmeye başladı.Gül yetiştiriciliği genellikle bir bilim kadar sanat olarak tanımlanır.

Tüm David Austin güllerinin kolektif bir tarzı vardır ve bir adamın vizyonunu yansıtır. Hepsi güzel çiçeklere sahiptir ve çoğu durumda zarif çekici çalılar üzerinde tutulan harika kokuları dikkat çeker..


Bugün, David Austin Roses bir aile şirketi olmaya devam ediyor. David Austin'e oğlu David ve torunu Richard katıldı. Ayrıca diğer aile üyeleri de soğanlı çiçekler ve farklı bitkiler dalında uzmanlaştı.


Bahçe Düzenlemelerinde David Austin Gülleri


Günümüzde birçok şato, villa ve özel bahçe düzenlemelerinde David Austin gülleri kullanılıyor. Kendi bahçıvanları da isteğe göre bu düzenlemeleri yapabiliyor. Düzenlemelerinde farklı tarih dönemlerini tema olarak seçebiliyorlar. İşte size kendi hazırladıkları birkaç bahçe örneği:

Victorian Walled Garden

Victorian Walled Garden

Lion Garden

Renaissanse Garden

Patio Garden

Lion Garden

Rennaissance Garden


 • Resim ve bilgiler davidaustenroses.com sitesinden alıntıdır. 


Konuyla ilgili diğer yayınlar:

Deli Kızın Bahçesinden Selamlar
Ayseller Açtı
Elim Toprağa Değdi
Bahçemden...
Bahçemden Selamlar

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Güller hakkında verdiğiniz bilgilerden feyzaldık. Fatih Sultan Mehmed hanın gül koklayan resmi o kadar etkileyici ki. O aklıma geldi. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Hepsi o kadar güzel ki bakmaya doyamıyor insan.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok güzeller kokuları da harika :)

   Sil
 3. Hepsi çok güzel gerçekten ve normal güllerden farklı şekli <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklılar gerçekten içleri dolu dolu katmerli.

   Sil
 4. Gerçekten çok özel güller :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski