Gül Bahçemin Hikayesi

Bahçemde her bitkinin, her çiçeğin benim için ayrı bir yeri var. Ancak 40 kadar David Austin gülünden oluşan gül bahçemin kalbimdeki yeri bambaşka. Neden mi? Tabii ki bir hikayesi var. Bundan yaklaşık altı yıl önce doğum günümde eşim İngiltere'den saray bahçeleri de dahil birçok bahçeye gül bahçeleri yapan David Austin' den bana 20 gül fidanı hediye etti. David Austin güllerin özelliği, uygulanan özel bir aşılama tekniği ile eski romantik görünümlü güller ile kokulu güllerden yeni çeşitler üretilmesi. Güller hem yoğun kokulu hem de her biri bir ağaç kadar büyüyor ve uzun zaman çiçek açıyor. Tabii hediyem bununla da bitmedi. Eşim bu gülleri eliyle tek tek dikti. Ertesi yıl yine doğum günümde 20 tane daha sipariş verdi ve gül bahçesinin bulunduğu yerin toprağını kalın bir tabaka halinde kazıp oraya yabani otların çıkmasını önlemek ve estetik bir görünüm olsun diye çakıl taşları döktü.
david austin

Ne kadar budarsam budayayım birkaç hafta içinde boyları 2 metreyi geçiyor


david austin

Bazen yoldan geçen insanlar izin alıp bahçemizi geziyor. Neyse ki burada Türkiye'deki gibi her geçtikleri bahçeden çiçek yolma alışkanlığı yok


david austin

İngiltere'nin de yağmuru bol olduğu için güller bizim iklime uyum sağlıyor. Ama yine de bakımı zor. Düzenli budamak, bozulan çiçekleri kesmek ve ilaçlamak gerekiyor
david austin


david austin

David Austin her bir gül çeşidine isim vermiş. Eşinin, kızının, ünlü ve soylu kişilerin hatta William Sheakspear gülü bile var


david austin

O kadar çok çiçek oluyor ki zaman zaman komşulara da veriyorum


david austin

Evimizin önünden geçerken veya balkondan eve kadar mis gibi gül kokusu girer


david austin

Hayran olduğum İngiliz bahçelerini böylece biraz olsun kendi bahçemde de yaşatabiliyorum


david austin


david austin


david austin

Güllerim ve gül bahçem hayatımda aldığım en değerli doğum günü hediyesi idi. O yüzden gül bahçemin hikayesini sizlerle de paylaşmak istedim.

45 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ne kadar güzeller ama bu kadar nazlı olmasalar değerleri o kadar olmazdı... Ne güzel bir hediye, hem manalı hem ebedi. İyi günlerde güzellikleri ile mutlu ol canım 💓

  YanıtlaSil
 2. Allah ım en büyük hayalim bahçeli bir evde yaşamak bayıldım bahçenize güllerinize emeklerinizin karşılığını alıyorsunuz bu güzel çiçeklerle

  YanıtlaSil
 3. Çok çok güzeller. Gülleri ben de çok severim. Bahçemde seninki gibi ağaç büyüklüğünde güllerim var. Ancak sıcak hava yeterince açmalarını engellliyor malesef. Bahar ayları coşuyor sadece....

  YanıtlaSil
 4. Deryacığım hediyen de bahçen de bir harika. Eşin ne kadar güzel düşünmüş. Böyle hediyeleri seviyorum ben de. Sürekli gözünün önünde olan, sürekli hatırlatan. Emeğinize sağlık. Bayıldım, miss :)

  YanıtlaSil
 5. Otu toprağı seven biri olarak bayıldım bayıldım! ❤

  YanıtlaSil
 6. Benim annemde çiçeklere, güllere çok meraklıdır. Bahçemizde normal güller var ama duvar çevrili olduğu için kimse koparamıyor. Reçel yapmak isteyenler izin alıp bahçemize geliyor. :) Çok şanslılar o güller, çünkü sen bakıyorsun. :))

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. eskiden bizim bahçede de bir çok gül ve çeşidi vardı şimdi kalmadı tabi...

  YanıtlaSil
 9. Gerçekten de çok değerli bir hediye. Hikayesi ve bahçenin oluşum şekli de en az güller kadar güzel.. Güller kadar renkli ve güzel bir hayat sürmen dileğiyle, sevgiler.

  YanıtlaSil
 10. Bir demet gül hediyesinin hiç bir hükmü kalmadı sizinkinin yanında. Üstelik zaman zaman toplayıp nefis reçel ve gül şerbetleri de yapabilirsiniz. Kokulu gül neredeyse unutuldu ama bu hale getirip gülistana döndürmek de maharet. Siz iyi bir ekip olmuşsunuz ne mutlu. Selam ve sevgiler...

  YanıtlaSil
 11. Derya'cığım harika bir hediye... Çok çok güzeller, mis gibi kokuyorlardır... Cennet gibi... <3 <3 <3

  YanıtlaSil
 12. En sevdiğim çiçektir güller. Eşinizin davranışına bayıldım. Maşallah.
  Eşime derim bende, çiçekleri çok sevdiğimi bilir ama bana buket çiçek alma derim. Bakabileceğim, hemen solmayacak saksı çiçeklerinden hediye eder her seferinde sağolsun. Bahçemiz yok ama balkonumuz çiçekle dolu. Sevgi, aşk işi bu gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm yorum yazanlara cok tesekkür ederim 😊

   Sil
 13. harika ötesi bir hediye olmuş bence! nazar değmesin, o gülleri pek severim eve yaklaşında kokuları nasıl güzel karşılıyordur =) burada olsa dediğiniz gibi koparıp talan ederler. ne güzel saygılı bir çevreniz var orada =) maşallah =)

  YanıtlaSil
 14. en sevdiğim şeydir gül ve gül kokusu.. çok güzeller maşallah diyelim nazar değmesin

  YanıtlaSil
 15. Ne kadar güzel bir doğum günü hediyesi. Güller bana hep huzur verir.

  YanıtlaSil
 16. Derya'cığım içim açıldı , ruhum şenlendi ...
  Eşine ve sana öncelikle maşallah ... Allah mutluluğunuzu daim etsin ...
  Güllerin ve sen ne kadar şanslısın ....
  Benim için de bol bol kokla lütfen ...
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 17. Gercekten harika gorunuyorlar..Esini Tebrik Ederim.

  YanıtlaSil
 18. çok güzeller çok severim gülleri Eşinizin de sizinde ellerinize emeğinize sağlık ...

  YanıtlaSil
 19. Güller güzel, verilişleri güzel, ne mutlu sana...

  YanıtlaSil
 20. Güller harikaymış gerçekten; çok da romantik bir hediye💜 İnsanın ömrü uzar bu çiçeklerle

  YanıtlaSil
 21. Vooowww çok romantik bir hikayesi varmış Derya cim 😉
  Mutluluğunuz daim oldun gün be gün kutlansın inş 😉

  YanıtlaSil
 22. Bahçenin hikayesi çok güzel ve hediyen de harika. Ben evimi satın aldığım zaman bahçede güller vardı ve ben bu güller dikkatli bir şekilde kökünden söküp isteyenlere dağıttım. Çünkü kızımın bu tarz çiçeklere alerjisi var:((

  YanıtlaSil
 23. Çok güzel Derya'cığım.Hediye olması hele ne mutlu etmiştir.Dilerim içinde mutlu huzurlu anlar yaşarsın.Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 24. Canım yaa ne güzel bir armağan almışsın sevgiyle bakılıp ömür boyu canlı kalacaklar süpermiş. Eşini kutluyorum sevgiler güller gibi mis ömrünüz olsun.

  YanıtlaSil
 25. David Austin güllerinden babama hiç bahsetmeyeyim. Ne bulursa toprağa ekiyor. ;) Sonrada bakacağım, yetişeceğim diye kendini yoruyor... Boyları ve büyüme hızları şaşırttı beni ve harika görünüyorlar. Bahçeni her gördüğümde bu güzel hikayesini de hatırlayacağım artık :)

  YanıtlaSil
 26. Çok güzeller.Bakım için yapılan emek için tebrikler.
  Benimde balkonumda nacizane bir fide,ama hediye oldu sevgili eşten eliyle yetiştirdiği için anlamı büyük,sizi çok iyi anlıyorum.Uğrarsanız bloğumda görürsünüz.
  Bir gülün doğuşunu an ve an fotoğraflanmış hali ama şimdi soluyor.Yenisi doğarken.
  Miss kokulu güllü günlere.

  YanıtlaSil
 27. "Yaşam-bir avuç yalan,avuçta kalan" Yayınımda Sizin güllerin yanında benim ki minnak bir gülde olsa görülmeyi hakkediyor.beklerim.

  YanıtlaSil
 28. harika gözüküyorlar canım benim adım Gülşah nedense adımda Gül olması beni güllere karşı daha bir sempatik yapıyor. güzel güllerinle mutlu mesut yaşa inşallah sevgilerimle...:)

  YanıtlaSil
 29. Ne kadar güzel renkler, ne kadar güzel ve huzur verici bir bahçe...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski