Google Mayıs 2020 Algoritma Güncellemesi - Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz

google algoritma güncellemesiBıktım bıktım bıktım dostlarım !!! Bu google algoritma güncellemeleri beni deli edecek. Çalış, çabala, yaz, çiz bir güncelleme olsun hooop herşey sil baştan. Kendi çabasıyla blog yazanlara bu dünyada rahat yüzü yok ben bunu anladım. Büyük diye geçinen gazetelerin bile SEO' nun gözüne gireceğim diye yazdığı saçmalıkları görüyoruz. Okura mı, google' a mı yazacağımızı şaşırdık. Ben okur olarak bir bloga girdiğim zaman, seoya uyduracağım diye elli beş bin tekrar yazılan cümle ve kelimeleri görmek istemiyorum doğrusu. Beni yazının içeriği ilgilendiriyor, robotlaşmış teknik yazılışı değil. Maalesef google robotlara yönelik içerikler istiyor blog yazarlarından. Yoksa seni itiveririm karanlıklara, yazdığını kimse görmez diyor. Mecburen yazdıklarımızı kıyısından köşesinden seoya uydurmaya çalışıyoruz çoğu zaman.
Google amcamız Mayıs gelir gelmez yemedi içmedi yeni bir algoritma güncellemesi yaptı. Neler olacak yine göreceğiz.

google güncellemeleri

Searchenginejournal.com' dan Roger Montti' nin verdiği bilgileri aktarmak istiyorum google Mayıs 2020 algoritma güncellemesi ile ilgili.

Google Mayıs 2020 Güncellemesi ile birçok sektör sallandı -Son Bilgiler

Google 4 Mayıs 2020 güncellemesini açıkladıktan üç gün sonra arama sonuçları yayılmaya devam ediyor. Google, anlaşmanın birkaç hafta sürebileceği konusunda uyardı. Bu yüzden bu bazıları için iyi olmayabilir.

Çoğu güncelleme, yol boyunca küçük değişikliklerle oldukça hızlı bir şekilde yerleşir. Bu güncelleme farklı.

Bu güncellemenin büyük olduğu giderek daha belirgin hale geliyor.

Hangi alanların etkilendiğinin kısmi bir listesi:


 • Yerel arama işletmeleri
 • Sağlıkla ilgili siteler
 • Tüm dünyaya yönelik siteler
 • Aynı anda birden fazla dilde olan siteler

Değişiklikler birçok kişi tarafından hissediliyor ve sonuçlar görünüşte saatten saate ve her gün değişiyor.

2003'ten beri bu kadar yaygın bir güncellemeye tanık olmadım diyor Roger Montti.

Güncellemeler Neden Sıralama Oynaklığına Neden Oluyor?

Arama sonuçlarının oynak hale gelmesinin nedenlerinden biri, tüm veri merkezlerindeki değişikliklerin küresel olarak sunulmasının biraz zaman almasıdır. Tarayıcınız bir veri merkezine ulaştığında eski veya yeni veriler alıyor olabilir.

Sürekli değişimleri açıklamanın bir başka nedeni de değişen birden çok faktörün olmasıdır.

Yaygın olarak, bir güncellemenin başlaması ve ardından bazen kayıpları tersine çeviren daha fazla değişiklikle kesintiye uğrayan göreceli bir sakin dönem gelir.
Anladığım kadarıyla bu yanlış pozitifleri tersine çevirmek olarak bilinir. Yanlış pozitifler, ilgili sitelerin bir güncellemeden istemeden etkilendiği zamandır. Bir güncellemeden sonra Google mühendisleri geri bildirimleri ölçecek, arama sonuçlarını inceleyecek ve yanlış pozitifleri düzeltmek için değiştirecektir.


google algoritma güncellemesi


İlk izlenimler

Roger Montti ' Konuştuğum çok sayıda insan bu güncellemeyi “katliam” gibi kelimeler kullanarak anlattı ve böyle korkunç bir zamanda iş yapmanın ne kadar zor olduğunu belirtti.' diyor.

 Tony Wright (@tonynwright) ise bu izlenimi paylaştı:

“Bu, son bellekteki en önemli güncellemelerden biri gibi görünüyor. Analiz dışında herhangi bir şey için çok erken, ancak birden çok sektördeki sitelerin etkilendiğini gördüm.

Kazananların  kim olduğu henüz belli değil… ”

Birçok kişi, henüz erken olmasına rağmen, başta sağlıkla ilgili konularda olmak üzere birçok endüstride değişiklikler gördüğünü paylaştı.

Google Güncellemesinden Kimler Etkilenir?

Yerel Arama Dalgalanmaları

Yerel tür arama sonuçlarındaki dalgalanmalardan bahseden birçok rapor var.


Covid-19'un Arama Algoritmasına Etkisi?

Bazıları, kulağa mantıklı geldiğini, Covid-19'un Google’ın algoritmasının, insanların arama sorgusu yaparken görmek istediklerini belirleyen bazı bölümlerini etkilemiş olabileceğini teorileştiriyor.

Şüphesiz, salgın arama kalıplarını etkiledi.

Google, Google’ın algoritmasını bu değişikliklere daha duyarlı hale getiren bir değişiklik ekleyebilir mi? Gerçekten bilmiyoruz.

Bir başka faktör, bazılarının gerçek markalara sahip sitelerin kazanıldığını, daha az markalı sitelerin kaybolduğunu bildiriyor olması.

Dünya Çapında Güncelleme Sunumu

Google’ın güncellemesi dünya çapında SERP'leri etkiliyor gibi görünüyor. WebmasterWorld raporları aynı anda ABD'den Avrupa'ya ve Avustralya'ya volatiliteyi göstermektedir.

Japon arama motoru pazarlama uzmanı Kenichi Suzuki (@suzukik) güncellemenin Japonya'da hissedildiğini söyledi.

Kenichi şunları söyledi:

“Büyük bir dalgalanma görüyoruz. … Mayıs 2020 Çekirdek Güncellemesi tipik bir çekirdek güncelleme gibi görünüyor. ”

Zayıf İçerikler Kaybedenlerden Mi?
Başka bir nokta, zayıf içeriklerin kaybetme pozisyonları hakkında birden fazla rapor olmasıdır. Zayıf içerikleri nedeniyle mi yoksa başka nedenlerle pozisyonlarını kaybedip kaybetmedikleri belirlenmemiştir.

Güncellemeler Neyi Hedefliyor?

Google geniş çekirdek güncellemelerinin genellikle belirli bir sektörü hedeflemediğini anlamak önemlidir.

Algoritmada yapılan bir değişiklik bir endüstri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir, ancak bu endüstrinin özel olarak hedeflendiği anlamına gelmez.

Google, kullanıcı arama amacını anlama ve web sayfalarının ne hakkında olduğunu ve bu sayfaların arama sorgularıyla nasıl alakalı olduğunu anlama gibi faktörleri etkileyen geniş kapsamlı güncellemeler sunma geçmişine sahiptir.

Örneğin, arama amacını daha iyi anlamak için yapılan bir değişiklik, Google'ın tıbbi sitelere göre sıralanmasını etkileyebilir.

Google, arama yapanların sağlık sorguları için bilimsel yanıtlar istediğini belirlerse, bu, "doğal" çareleri olan siteleri olumsuz etkileyecektir.

Dolayısıyla, ilgili tıbbi siteler orantısız bir şekilde etkilenmiş gibi görünüyorsa, bu, arama amacını anlamadaki bir değişikliğin etkisi olabilir.

Bağlantıyla ilgili faktörler, Google'ın sıralama amaçları için izlemeyen bazı bağlantıları seçici olarak kullanmaya karar vermesi gibi son Google algoritması güncellemelerinin bir parçası olmuştur.


Güncellemeler Neleri Ödüllendirir?

Google, siteleri gerçekten herhangi bir kalite için ödüllendirmez. Google, web sitelerini bir arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduklarına göre sıralar.

Google ayrıca bir sitenin popülaritesini ve ne ile alakalı olduğunu belirlemek için bağlantı sinyalini kullanır.

Güncellemeler Kaliteye Odaklanıyor mu?

Google her zaman düşük kaliteli siteleri sıralamamak istemektedir. En önemli şey, bir web sayfasının belirli bir arama sorgusu yaparken bir kullanıcıyı tatmin edip etmediğidir.

Google, yüksek kaliteli bir site olduğu için bir web sayfasını sıralamaz. Alakalı olduğu için bir web sayfasını sıralar.

Sonuç Olarak:

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce arama sonuçlarının yerleşmesini beklemek önemlidir.

Kazanan sitelere dikkat edin ve bu sitelerin neden başarılı olduğunu anlamaya çalışın.

Bir sitenin arama amacına en iyi nasıl hitap ettiği konusundaki değişiklikleri mercekle görüntülemek en iyisidir.

Evet dostlarım. Benim toparladığım bilgiler bunlar. Google acaba pin to pin sitelerin bizim içeriklerimizi çalmasını engellese, veya blogları kopyalayanları, zarar vermeye çalışanları arasa nasıl olur? Ha bir de çöp içerik üretenleri elese fena olmaz :) Biz de güncelleme günlerinde hiç blog analizlerine bakmayalım daha fazla sinir olmamak için :)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

En Doğru Sonuçları Veren Blog Analiz Programları
Blogunuzun Trafiğini Arttırmak İçin Niş Sosyal Ağlar Kullanın

26 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Giç anlamadığım konular. Onun için de bloğum olduğu yerde sayıyor :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu gelişmeler olsa da olmasa da sevdiğimiz için yazacağız tabii. Ama robotlaşmış teknikler yerine özgün yazanlara değer verilmemesi çok üzücü.

   Sil
 2. bıktım bu google güncellemelerinden. Ne ararsam arayayım gazetelerin en başta çıkması ve içeriklerinin bomboş olması da ayrı bir muamma

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir de o var. Boş içerikler dolu. Makaleyr ulaşmak için defalarca aynı cümleler bunun adına da seo deniyor.

   Sil
 3. İşin teknik yönünü çok bilmemekle birlikte yansımalarını ilerleyen zamanlarda hissedebileceğimizi düşünüyorum Deryacığım.

  YanıtlaSil
 4. Ön sıralarda gözükme gibi derdimiz yok ama böle giderse Google çok sayıda blogları da bu gibi gerekçelerle kapatabilir..Malum yeni dünya düzeni..🙂 Öemli bilgilerdi,bayağı emek vermişsiniz,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler faydalı bulmanıza sevi ndim ☺️

   Sil
 5. Gelen her bir güncelleme alışana kadar sayfayı reklamları etkiliyor ne yazıkki... Kaleminize sağlık faydalı bir yazı olmuş 😊

  YanıtlaSil
 6. Bende pek anlamıyorum şu işlerden bakalım görücez sonuçlarını.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloglarımıza zarar vermesin de iyi bir şey yapayım derken...

   Sil
 7. Öncelikle emek vererek böyle bir değişikliği bizlerle paylaştığın için teşekkürler. Şu zamanda artık birileri tarafından okunmak gittikçe zorlaşıyor. Gerçekten emek vererek içerik oluştursan bile seo yönünden zayıf ise gerekli okunma oranına ulaşamıyor. İyice soğudum bir çok şeyden. Yazmaktanda soğudum. Enerjim kalmadı. Emeğine sağlık. Umarım emek harcayan herkes hak ettiğinin karşılığını alır. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bıktırıyor bazen haklısın. Tabii ki yazmayı ve paylaşmayı seviyoruz yoksa yıllarca uğraşmazdık. Ama en azından inanarak, emek vererek yazdıkların seo adına yapılan saçmalıklara kurban gitmesin istiyorsun.

   Sil
 8. Güzel ve değişik bir konuya değinmişsin Deryacım. Gerçekten sinir bozucu. Emekler çöpe gidebiliyor 😕 Eğitim sistemine döndük! Dediğin gibi önce ve özellikle şu ‘copy-paste’ emek hırsızı siteleri eleseler aramayı iyileştirmek için 😡 Dokunmuyorlar bile... Ne desem bilemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google ne düşünüyor anlamadım. Sanırım yine büyük güçlere patronlara hizmet. Bizim gibi hobi bloglarını umursayan mı var.

   Sil
 9. Bu güncellemeler bizim yakamızı bırakmayacak ve ne yazık ki hepimiz mağdur olacağız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emek veriyoruz yıllardır sen de biliyorsun yasemincim. Gözümüz gibi bakıyoruz bloglarımıza. Sevmesek uğraşmayız zaten. Ben yazıp paylaşmayı seviyorum, her durumda yazacağım ama yine de insan sinir oluyor.

   Sil
 10. Derya geçen sene bu güncelleme yüzünden adsensemi kaybettim. Bu siteyede çok emek verdim hala incelemede sonumuz ne olacak bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 11. Anlamadığım teknik konular, sadece sevdiğim için yazıyorum.Yine de bilgilenmekten memnun oldum, teşekkürler sevgili Derya.

  YanıtlaSil
 12. Hayatımızın her alanında sürekli güncellemelerin etkisindeyiz. Açıkçası kendimi rahat hissedebilmek adına bu mecrada kurallara dikkat etmekten kaçınıyorum, kendimi daha huzurlu hissetme çabası olsa gerek. Yaptığım iş gereği sürekli teknik detaylarla ilgilenmek durumundayım, burası o detaylardan uzaklaştığım, kaçtığım, kendimi hissettiğim platform. Dijital dünyaya evrildikçe yaşam, önümüzdeki yıllarda bu güncellemeler iyice artacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her teknik konuya uyamıyoruz. Benim için de bloglarım dünyanın tüm stresinden kaçtığım sığınaklarım.

   Sil
 13. Adsensede de bir şeyler olmuş sanki. Geçen aya göre aynı tıklamaya neredeyse dörtte bir para veriyor ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir azalma farkettim zaten kuruş kuruş veriyor. Bosuna blogları yavaşlatıyor gibime geliyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski