En Çok Satan, En Çok Okunan 8 Türkçe Kitap

Ah kitaplar... Yeri geliyor arkadaşımız oluyor, yeri geliyor yalnızlığımızın tek ortağı... En çok satan ve en çok okunan Türkçe kitaplar hangileri dersiniz? Tabii ki yüzlerce kitap vardır ama biz bugün, en çok okunanlar arasından 8 kitap seçtik. Kimileri henüz yeni sayılabilecekken, bazıları da yıllar geçmesine rağmen modası asla geçmeyen; tekrar tekrar okunan klasikleşmiş eserler.
İşte son zamanların en güncel, hayatın sorunlarından sizi birkaç saatliğine uzaklaştırıp başya diyarlara götürecek 8 kitap tavsiyesi:

Bir Ömür Nasıl Yaşanılır

çok okunan Türkçe kitaplar


“Herkes kendi hayatının mimarıdır” felsefesiyle örtüşen kitap; kişilere, sunulmuş olan hayatının yaşanılan her döneminde neleri yapması ve bir o kadar da neleri yapmaması gerektiği hakkında yol gösterici bir kılavuz niteliğindedir. İlber Ortaylı’nın kendi hayat tecrübelerinden de sıkça bahsettiği insanların kendi kişisel gelişimleri adına, özellikle de ilerleyen yaşlara geldiklerinde “ Şimdiki aklım olsaydı” ile başlayan cümlelerini en aza indirmelerini sağlayacak  yaşamsal maddelerin konu edildiği eğlenceli bir söyleşi kitabıdır.

Aylak Adam

Çok okunan Türkçe kitaplar


Şefkat ve sevgiye muhtaç bir şekilde büyüyen C, bu eksikliğini karakterine yansıtır. İçsel arayışların peşindedir, içinde bulunduğu yalnızlığı ve derin mutsuzluğu babasına olan büyük nefretiyle birleştirip, toplumun tüm kurallarını hiçe sayan bir yaşam seçer. Kalabalıklar içindeki yalnızlığı, bir ömür boyu hiçbir zaman bulamayacağı diğer yarısını aramakla geçmiştir. Yusuf Atılgan'dan Aylak Adam...

Kırmızı Saçlı Kadın

Türkçe kitaplar


Nobel edebiyat ödüllü büyük usta Orhan Pamuk' tan Kırmızı Saçlı Kadın. Üç bölümden oluşan kitap;  sık sık ortadan kaybolan babasına karşı duyduğu nefret ve büyük hayranlıkla büyümüş olan Cem’in, çocukluğundan ölümüne kadar  yaşadığı hayatı, kendiyle olan içsel çatışmalarını anlatır. Yazarlık hayalleriyle büyüyen Cem kendini su kuyuları açan bir işçi olarak bulur ve hayatının en büyük aşkı Gülcihanla, Kırmızı Saçlı Kadınla tanışır. Aynı kadın Cem’in  özlem içinde büyümesine neden olan, babasının sevgilisinden başkası değildir. Bir kez birlikte olduğu Kırmızı saçlı kadından Enver isminde bir oğlu olduğundan da habersizdir;  ölümünün, oğlu Enver’in elinden olacağını bilmeden.

Akıllandım Artık, Şimdi Daha Deliyim
Türkçe kitaplar


“Ya deli değil de, akıllı olsaydım? aman aman!” düşüncesini destekleyen, yer yer soru-cevap şeklinde ilerleyen kitapta yazar; bol bol kendisiyle konuşmuş, insanın içindeki hangi, ben kuvvetli onu sorgulamıştır. Başkaları tarafından anlaşılamama kaygılarına bir son verip, kendini olduğun gibi kabul etmenin huzurunun işlendiği kitap, içsel tüm kavgaların, savaşların, aslında zafersiz sonuçlandığını ve mühim olanın kendinle barışık olman gerektiğini keyifli bir şekilde anlatıyor. Nilgün Bodur' un kaleminden, Akıllandım Artık, Şimdi Daha Deliyim.

Camdaki Kız

kitaplar


Bir psikiyatristin kaleme aldığı kitapta; kişilerin şimdiki zamanda yaşadıkları olaylara ve kişilere verdikleri tepkilerin, aslında çocukluk çağında hissettiği duyguların ve şahit olduğu travmaların bir sonucu olduğu anlatılmak isteniyor. Ve bu konu; yardım almak için terapiye gelen, çok sevdiği Hayri yüzünden kocasından boşanıp yıllarca Hayrinin’de boşanmasını bekleyen ve sonunda intiharı seçen Nalan ile sonradan kendisi de terapiye katılan  Hayri’nin terapi konuşmaları üzerinden okuru sıkmadan anlatılıyor. Gülseren Budayıcıoğlu' ndan Camdaki Kız.

On Dakika Otuz Sekiz Saniye

çok okunan Türkçe kitaplar


Kalbi durmuş fakat beyin ölümü henüz gerçekleşmemiş bir insan neler düşünür? Van’da doğup büyüyen ve baskılara dayanamayıp İstanbul’a kaçan; ve gelir gelmez geneleve düşen Leyla’nın, sonradan verilen ismiyle Tekila Leyla’nın zorlu ve çetin geçen geçen kısacık hayatı setler halinde anılarla birlikte anlatılıyor. Leyla’nın sadece beş tane arkadaşı vardır, beş can dostu… Bir çöp tenekesinin içindedir; Leyla’nın kalbi durmuş, ancak beyni hala yaşayan bedeni. On dakika otuz sekiz saniye boyunca beş can dostuyla yaşadıkları beyninde şekillenir. Ta ki beyni de işlevini sona erdirene kadar. Elif Şafak' tan On Dakika Otuz Sekiz Saniye romanı kopya olduğu iddiasıyla oldukça eleştirilmesine rağmen, okunma oranı da çok yüksek.

Kürk Mantolu Madonna

çok okunan Türkçe kitaplar


1943 yılında yayımlanan;  ve son yıllarda popüleritesi oldukça artan, anlattığı hüzünlü aşk hikayesiyle uzun bir zaman daha raflardan ayrılmayacak olan  Sabahattin Ali klasiği… Taşra’ da yaşayan Raif, eğitim almak amacıyla Almaya’ ya yerleşir. Bir resim galerisi ziyaretinde görüp vurulduğu  Kürk Mantolu Madonna isimli tablonun sahibi Maria Puder’ le bir gece tesadüfen  tanışıp delice aşık olmasıyla başlar hüzünlü hikaye. Çok büyük bir aşk yaşarlar, ta ki Raif’in babasının ölüm haberinin  gelip Türkiye’ye dönmesine kadar. Raif;  Türkiye’de bulunduğu zaman içinde bir başkasıyla evlenmiş,  Maria ise kızlarını doğururken ölmüştür Bir daha ne Maria’yı ne de varlığından yıllar sonra  haberinin olacağı kızını göremeyecektir.

Kendine Hoş Geldin

çok okunan Türkçe kitaplar


‘Kendine iyi bak, sana en çok sen lazımsın’ sloganıyla yola çıkan kitap; sade dili ve akıcı üslubuyla, insan denilen varlığın, aslında dünyada yapayalnız olduğunu ve kendinden başka kimsesi olmadığını çeşitli alıntılarla birlikte anlatıyor. Kişi, ne yapacaksa tek başına yapmalı ve sorumluluğu kendi üzerine almalıdır, inan başkaları sahte halleriyle bir adım öteye bile gitmeyecektir sırtındaki yüklerle. Yaşadıkları karşısında umutsuzluğa düştüğü takdirde bile, başını omzuna yaslayacak sahte bir omuz aramamalı… Keza,  en yakın dostun yine kendinsin. Miraç Çağrı Aktaş' tan Kendine Hoş Geldin.

Yazan: Özlem Ertem

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Og Mandino - University Of Success
Robert Galbraith-Lethal White-Beyaz Ölüm
Müfettişler Müfettişi- Orhan Kemal
Düğümlere Üfleyen Kadınlar

25 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Nilgün Bodur'un bu listede olması düşündürücü...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Listeyi sevgili Özlem Ertem hazırladı. Tavsiye değil de güncel okunanlar bilgisi şeklinde. İçinde çok severek okuduklarım da hiç bilmediklerim de var. Ama evet bu ara çok okunanlardan Nilgün Bodur' un kitabı. Ben tanımıyorum.

   Sil
 2. Beş, görmeyeli kocaman olmuş, adeta kardan adama benzeyen bir 8 gibi :) "Gülseren Budayıcıoğlu" ismini o kadar çok görüyordum ki, şimdi kitap içeriğinden ötürü iyice merak ettim ve araştırdım, beklentimden bambaşka bir öz geçmiş ortaya çıktı. Kesinlikle okuyacağım. Sayende öğrendim, bunun için teşekkür ederim :) Neşeli ve sağlıklı sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet başlıkta hata oldu düzelttim teşekkürler ☺️. Keyifli okumalar.

   Sil
  2. Aslında başta 5 kitap düşündük 8 çıkti neyse o da nazarlık olsun 😊

   Sil
 3. Kürt mantolu madonna dışında hiç biri okumadım. Baya populerlikten uzak kalmışım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı yorumlara yanıt verirken zorlanıyorum gerçekten. Popüler diye hepsini okumanız gerekmiyor, size uygun olan varsa okursunuz. Bu sadece bir bilgi listesi bu ara bunlar çok okunmuş diye.

   Sil
 4. Interesting books! Deria, can you buy Turkish books in Austria?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yes I can buy some books from amazon and sometimes I order to my friends in İstanbul, they send me my required books ☺️

   Sil
 5. Kolay okunası kitaplarda var içerik kalitesi olanlarda. Çok satanlar listesinde bir çoğunu görmüştüm. Fakat içlerinde okudum 2 tane kitap varmış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Kırmızı saçlı kadın ve kürk mantolu Madonna yı okudum. İlber Ortaylı nın kitabını merak ediyorum. İnsanların kitap zevkleri de farklı olduğu için, çok satanlar listelerinde bazen sürprizler çıkabiliyor. Ben arada bakıyorum ams kendi zevkime uygun olabilecekleri seçiyorum yine de. Popüler olması pek de önemli değil benim için. Popüler diye alıp hayal kırıklığına ugradıgım çok oldu 😅

   Sil
 6. Camdaki kız ve aylak adamı edebiyattan tanıyorum, İlBer Hocanınki herkes tarafından tavsiye ediliyor bu aralar. Tavsiye için bir kere daha teşekkürler Derya :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes onu merak ediyor. Rica ederim ☺️

   Sil
 7. İki tanesini okumuşum, Kürk Mantolu Madonna ve Kendine Hoş Geldin.
  Bir Ömür Nasıl Yaşanılır ve Camdaki Kız kitaplarını da çok merak ediyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırmızı saçlı kadın da güzel ☺️

   Sil
 8. Kürk Mantolu Madonna ve Camdaki Kız'ı okudum ben Deryacığım. İlber Ortaylı da okumak istediklerimden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlber Ortaylı yı ben de listeme aldım.

   Sil
 9. Elif Şafak kitaplarını seviyorum bir çırpıda okunuyor. Listede okumak istediğim bir kaç kitap var not aldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seviyorum kitapları çok rahat okunuyor.

   Sil
 10. İlber Ortaylı' nın kitabını ben de merak ediyorum. Bunu ilk fırsatta okuyacağım. Liste paylaşımı için teşekkürler. İlgimi çekenler olursa okuma listeme alabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk fırsatta okuyacağım ben de. Bu listeler öneri değil de bilgi paylaşımı sadece. O yüzden herkes ilgisini çekenleri bulacaktır diye düşünüyorum :)

   Sil
 11. okumadıklarım var, listeme aldım. :)

  YanıtlaSil
 12. Bazılarını okudum , bazı yazarları da okumam ve listeme almam , bazıları da okumak istediklerimden :D

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski