Düğümlere Üfleyen Kadınlar - Kitap Tavsiyesi

Dört kadın, bir hikaye. Veya dört kadının birleşen hikayeleri... Tunus...
Aşık olduğu adam tarafından kalbi kırılan ve onu öldürmeden dünyada rahat bulamayacağına inanan bir kadın. Ve kendisine, çıkacağı bu uzun yolculukta eşlik etmesi için anlaştığı 3 genç kadın. Dünyadaki karışıklıklardan dolayı ülkelerinden dört bir yana savrulmuş bu 3 genç kadın, yapacakları uzun yolculukta kendileri, diğer kadınlar ve dünyada olanlar hakkında neler öğrenecekler?Amira, bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız (Alıntıdır)
Dünyanın kanayan noktası Ortadoğu'da geçiyor Düğümlere Üfleyen Kadınlar kitabının konusu. Yazarı Ece Temelkuran. İlginç bir kitap. Kadınların cesaretinin ve kafalarına koyduklarını gerçekleştirmekteki azimlerinin çok güzel anlatıldığı romanda, bir kadın bir şeyi isterse onu ne savaşın ne de ölüm korkusunun durduramadığını bir kez daha anlıyoruz.
Madam Lila, Mısırlı Maryam, Tunuslu Amira ve Türk bir gazeteci kadın. Kitap Türk kadının anlatımı olarak bize aktarılıyor.


Kitabın adı ilgimi çekti okumadan önce. Düğümlere üfleyen kadınları biliyordum, çocukluğumdan kalma bir anı bu. Kurandaki Felak suresinde, düğümlere üflemek büyü yapmak anlamında geçiyor. Ama aslında kitapta bu, farklı bir şekilde ele alınıyor büyü yapan filan yok yani kitapta:)Ece Temelkuran Kimdir?


Ece Temelkuran 1973' te İzmir' de dünyaya gelmiş. (Resimlerinden çok daha genç tahmin etmiştim, oysa benden sadece 3 yaş küçükmüş :) ) Bornova Anadolu Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesini bitirmiş. İlk yazılarını Patika dergisi için yazan Ece Temelkuran, daha sonra Cumhuriyet gazetesine yazmaya başladı. CNN Türk' te muhabirlik yaptı, Milliyet gazetesinde çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok yere yazılar yazdı. Beyaz Yorum Ödülü ve Barış Kalemi ödüllerini aldı. Gurur duyacağımız çağdaş Cumhuriyet kadınlarından.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Madame Bovary
Eski bir dost: Kamuran Esen
Leyla-Feridun Zaimoğlu

11 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. İlginç bir kitaba benziyor. Okumak isterim. Teşekkürler Deryacığım 👍🌷🤚

  YanıtlaSil
 2. okudum ben bunu sanırım ilk ve tek Temelkuran okumamdı, enteresandı diye hatırlıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç bir kitap gerçekten de düğümlere üfleyen kadınlar :)

   Sil
 3. Yıllardır aklımda olan bir kitap. Bir türlü okuma sırası gelmedi ama 🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de merak ediyordum aradan çıkmış oldu :)

   Sil
 4. yazarı seviyom hıms bu kitabı da okuyabiliriiim :)

  YanıtlaSil
 5. İki kere başladı ve maalesef yarım kaldı. Aslında keyifliydi. Nedense bazı kitaplarla yolumuz llerlemiyor
  Ama bir gün mutlaka okuyacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın bile doğru zamanı olduğuna inanıyorum. Bazen ben de ara verip sonradan deneyince okuyabiliyorum :)

   Sil
 6. Düğümlere üfleyen kadınları okumalısın. Tam bir kadın kitabı diyebiliriz :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski