Robert Galbraith-Lethal White-Beyaz Ölüm-Kitap Tavsiyesi


Lethal White (Beyaz Ölüm), Robert Galbraith takma ismiyle yazan J.K. Rowlings'in dedektif Cormoran Strike serisinin dördüncü kitabı. Daha önce Guguk Kuşu ve Örümcek Ağı kitaplarını okumuştum serinin. Umarım devamı da gelir çünkü dedektif Strike ve yardımcısı Robin' in maceralarını en az Tess Gerritsen' in Rizzoli & Isles serisi kadar sevdim. İnsan okudukça kahramanlara bir yakınlık duyuyor sanırım :)857 sayfalık kitap kütüphanemizin en kalın kitaplarındanmış :) Normalde iki haftamı alabilecekken, araya tatil ve okulun açılma koşuşturmaları girince üç haftada bitirebildim. Robert Galbraith olsun, Tess Gerritsen olsun, İsveç cinayet romanları olsun pek hızlı hızlı okunamıyor. O kadar çok detay veriyorlar ki, detayları kaçırınca insan konuyu tam anlamıyor. Tam beyin cimnastiği yani :)


Konuya gelecek olursak, akıl hastası olan genç bir adam, dedektif Cormoran Strike' ın ofisine gelip; yıllar önce bir cinayet gördüğünü ve küçük bir kızın boğularak öldürüldüğünü söyler. Tam da aynı günlerde bir İngiliz Bakan, şantaj yapıldığı iddiası ile dedektifle çalışmak ister. Cormoran Strike ve asistanı Robin konuyu araştırmaya başlar. Bu arada çözdüğü birçok önemli olaydan sonra dedektiflik bürosu gelişmiş ve eleman bile almışlardır.
Gizliden gizliye birbirine aşık iki iş ortağı, birinin evli olması,birinin bir ilişki yaşaması yüzünden iyice karmaşık bir duruma girer.


Yine oldukça heyecanlı ve sonuna kadar okuru merakta bırakacak, ilmek ilmek bir bulmaca çözme çabasına düşürecek bir kitap. Serinin diğer kitabına da bakıp tamamlayacağım. Dediğim gibi umarım devamı gelir. Ben seriyi karışık okumuşum bilmeden ama her kitap tek tek de okunabilir. J. K. Rowlings bu kitabında da tecrübeli yazarlığını konuştrumuş. Farklı bir dünyayı anlattığı Harry Potter serisi gibi eserlerinden sonra ölümlü dünyamızda geçen kitaplar yazmak ona kolay gelse gerek :) 
Siz de benim gibi polisiye cinayet romanı seviyorsanız ve alelade yazılmış değil kaliteli bir kalemden çıkmış kitaplar arayışındaysanız mutlaka bu seriye bir göz atmalısınız. Keyifli okumalar dilerim :)

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Tatil döneminde okuma olayı azalıyor doğal olarak. Hem gezip görme hem aile ile geçirilen zamanlar. Kış dönemi bol bol okuruz artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kışın daha doğru düzgün kitaplar okuyoruz, tatilde herkes etraftayken çerez kitaplar daha iyi gidiyor :)

   Sil
 2. Çok güzel bir paylaşım olmuş... çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 3. oo tuğla gibi tam benlik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğla gibi kitap deyimini ilk kez duyuyorum ama bu tarzı sevenler için iyi bir kitap :)

   Sil
Daha yeni Daha eski