Greta Thunberg-Örgü Saçlı Kız Devlere Meydan Okudu- Greta Thunberg Kimdir ve Amacı Nedir?


Greta Thunberg Kimdir? Greta Thunberg şarlatan mı melek mi? Greta Thunberg' in arkasında kim var?
Son zamanlarda en sık duyduğum sorulardan bazıları bunlar. Bana garip gelen, dünyanın yok olmasını önlememiz gerektiğini savunan ve acilen önlemler alınması gerektiğini anlatmak için yollara düşen bu kızın arkasında birileri olsa ne olur olmasa ne olur? Savunduğu şeyin doğruluğunu değiştirir mi?
Klima zirvesinde benim gördüğüm, örgü saçlı küçük bir kızın çıkıp kendini dünyanın devi sanan liderleri haklı olarak azarlamasıydı. Arkasında kim mi var? Sivil kamuoyu tabii ki. Greta' nın söylediklerinin doğruluk payını hangi akıllı mantıklı insan görmez de arkasında şu var bu var der? Keşke arkasında güçlü birileri olsa da dünya yok olmanın eşiğinden dönse.
Henüz 15 yaşındayken iklim değişikliğine ve dünyanın içinde bulunduğu tehlikeye dikkat çekmek için direnişe başlayan Greta, 16 yaşında Birleşmiş Milletler konferansında dünya liderlerine ders verecek bir konuşma yaptı. Basının da kızcağızın dikkat çekmeye çalıştığı tehlikelerle uğraşacağına yok öfkeliymiş, yok yüzü şöyle çıkmış ıvır zıvır magazin detaylarıyla uğramasını çok yadırgadım.
Aslında size bir şey söyleyeyim mi, artık basın da bitti ve bunun da çok iyi farkında olduğu için magazinle gündemde kalmaya çalışıyor. İnsanlar uyanıyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanan çok büyük bir kitle var ve sosyal medya aracılığıyla iletişimde kalıp bu tarz etkinliklerin yayılmasını ve duyulmasını çok da güzel sağlıyorlar.

iklim için okul grevi
Bir eylem ve bir resim günümüzde kısa sürede dünyaya yayılıp ses getirebiliyor.

Çocukların okula gitmeden bu eylemlere katılmasına karşı çıkan büyük bir kitle de var, ama çok yakın bir gelecekte okula gidilecek bir dünya kalmayacağı düşünülürse; herhalde bu tepki verilecek konuların en sonunda gelmeli. Asıl utanması gerekenler, haketmedikleri koltuklarda oturup dünyanın sonunu hazırlayanlar. Çocuklar bu konunun farkında olup, tepki verme cesaretini gösterdikleri için dünya lideri geçinenler utanmalı.


Greta Thunberg Kimdir?

İsveçli 2003 doğumlu bir genç kız olan Greta, 2018 Ağustosunda dünyadaki iklim değişikliğine ve tehlikenin boyutuna dikkat çekmek amacıyla eylem yapmaya başladı. Okulların eyleme katılmasını sağladı ve bu eylem kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın 112 ülkesinden neredeyse 2 milyon öğrenciye ulaştı ve bu sayı gün geçtikçe de artacak gibi görünüyor. Öyle ki artık dünya devleri ve Birleşmiş Milletler de bu eylemlere kayıtsız kalamadı.
8 yaşında dünyadaki değişimlerle ilgilenmeye başlayan Greta, kendi ailesini de vegan yapmış ve uçak seyahati yapmamaları konusunda ikna etmiş.
Bugün en başta Yeşiller partilerinden destek alıyor ve yaptığı her konuşmada bilimadamlarına kulak verilerek dünyayı kurtaracak yöntemlerin acilen uygulanması gerektiğini savunuyor.
Greta Thunberg kim mi? Bence o geleceğin insanı, cin gibi bir genç kız. Sonuçta bu işin arkasında şu ya da bu neden çıksa bile, iklim tehlikesine dikkat çekmeyi başardığı için ona müteşekkir olmalıyız. Bir insan dünyayı değiştirebilir, yeter ki istesin...


 • Bugün yazım yayına girdikten sonra Greta'nın alternatif Nobel ödülü aldığını gördüm ve çok sevindim. Bu arada aldığı ödüllerden gelen herhangi bir parayı da yine iklim çalışmalarına bağışladığını okumuştum. 

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. iyi ki böyle çocukla gençler vat, dünyaya umut beslememi sağlıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de aynı şekilde canım çok umutluyum gençlerden :)

   Sil
 2. duymamıştım ay hayran oldum yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten duymadın mı deep, inanmıyorum :)

   Sil
 3. Greta Thunberg'in bu hareketi umarım bir kelebek etkisi oluşturur. Teşekkürler paylaştığınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de daha da çok yayılmasını diliyorum bu bilincin. Bireyler olarak biz de elimizden geleni yapmalıyız. Dünya bize emanet bunu hiç unutmayalım :)

   Sil
 4. Helâl olsun. Bulunduğu yerin İsveç olması da şans tabii. Türkiye'de bir çocuk çıksa ve soruna dikkat çekmeye çalışsa kimse itibar etmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsveç' te olması tabii düşüncelerini özgürce yaymasını sağladı ve aile, toplum tarafından dışlanmadı ama o kadar çok nefret mesajı alıyor ki insan o yaşında bu ağır yükün altına girebilmesine şaşırıyor.

   Sil
 5. Takip ediyorum ben de. Çok güzel konuşuyor. Dediği gibi bu dünyayı gençler kurtaracak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gençlere borcumuz var hem bizim hem yüksek mevkideki insanların. İnsanların ölmeyeceğiz gibi bir yanılgısı var aç gözlülük yaparken.

   Sil
 6. Bu kız çizgi filmlerden fırlamış gibi. Bayılıyorum. Çok sıradışı, çok cesur..

  YanıtlaSil
 7. Çocuklarımızın yarınları ile ilgili ciddi endişelerim var. Büyükten küçüğe hepimizin daha çok bilinçlenmesi gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın canım hepimizin endişesi aynı sanırım. Artık bilinçsizce yaşamayı bırakıp dünyaya sahip çıkmanın zamanı.

   Sil
 8. Tebrik ediyorum bu kızı. Ben de üniversitedeyken bölüm başkanıyla konuşup, klima kullanma talimatı çıkarmıştım. Her sınıfa asmıştık gereksiz enerji harcanmaması adına. Çünkü Gerekli soğutma yapılamıyor hem enerji gidiyor hem de doğaya ozon gazı salınıyordu fazlaca. Onu hatırladım :) Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasın. Sizin gibi gençler yarınlara umudumuzu arttırıyor.

   Sil
 9. Biz büyüklerin sözde kalan kaygılarını bir adım öteye taşıyıp klavyeden farklı materyaller kullanarak harekete geçmiş. Tebrikler Greta!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Klavye başında kalmadan harekete geçmek... SAnırım herkesin örnek alması gereken şey.

   Sil
 10. Geçenlerde sosyal medyada rastladım bende bu tatlı ve akıllı kıza. Baa-yııll-dıımmm resmen yaptıklarına.
  Ayakta alkışlamalık bir hareket kesinlikle ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de karşı çıkanları anlamıyorum. Söylediklerinin doğru olduğunu bilmiyor muyuz?

   Sil
Daha yeni Daha eski