Burg Deutschlandsberg- Deutschlandsberg Kalesi'nde Bir Gün

Resim google'dan alıntıdır

Yaz gezilerimizin son durağı, aslında çok da yakınımıza yaptığımız bir gezi oldu. Bizim minicik minyatür şehrimizin sembolü, Romalılar zamanından kalma kalemizi uzun zamandır gezmemiştik. Karya' ya da mutlaka bu yaz gideriz diye söz verince, okullar açılmadan havanın güzel olduğu bir günü seçip tarihe bir adım atmaya karar verdik. 

Deutschlandsberg kalesi ve çevresine ait ilk yerleşim bulguları İ.Ö. 3900-3300 yıllarına dayanıyor. Tarih akıp gittikçe, burada da yerleşim devam etmiş. O yüzden yapılan kazılarda oldukça fazla tarih öncesinden günümüze gelen eserler çıkarılabilmiş. İ.Ö. 2800-2400 yılları arasında ise etrafı çevrili bir kale olarak ilk inşaat yapılmış. En son halini 7. yy' da Romalılar' ın buraları işgal etmesi ve kale inşa etmeleri ile almış. Avusturya' nın bu bölgeleri uzun yıllar Roma işgali altında kalmış. Günümüze kadar devam eden bağcılık, şarapçılık gelenekleri de onlardan kalan miraslar. O yüzden hemen her yerde üzüm bağları görmek mümkün. 
Ilginizi çekebilir: Benim Şehrim


Kızımız Karya' ya adını verirken esinlendiğimiz Karya' lı prenseslerden birinin heykeli yıllardır kalenin girişinde durur. 

Romalılar dışında, çok daha önce buralarda yaşayan Keltler de oldukça iz bırakmış. Dünyanın birçok yerine yayılmış olan Keltler' in ilginç ve zamana göre oldukça gelişmiş bir halk olduğu biliniyor. Hayatlarını kolaylaştıracak aletlerin yanı sıra, giyimlerine ve süslerine de pek meraklılarmış :)Bodrum katındaki işkence odasına girmeye niyetlense de Karya merdivenden geri döndü :)

Keltlerin bu bölgedeki yerleşimleri. 

Eski Kelt giysilerinden örnekler

Roma büstleri

Kale arazisi içinde bugün bir otel ve birçok restoran bulunmakta. Düğün kutlamalarının da gözde mekanı.

Keltler zamanından kalma nazar boncukları çok ilgimi çekti. Kelt mezarlarından çıkarılmış birçok nazar boncuğu var.Cam işçişiği eski yıllardan beri bu bölgede çok önem verilen bir konu. Çok zarif cam örnekleri gördük. Sanırım en eskileri 18.yy' dan kalmaydı.Yine Keltlerden kalan altın takılar. Altın işlemeciliği oldukça ileriymiş.

Eski cam işleme aleti

İşlenmemiş cam


Karyacık şövalyeyi pek sevdi :)
Minicik bir şehirde yaşıyoruz. Arkamda gördüğünüz işte gözün aldığı kadar bir yerleşim var. Çocuk yetiştirirken avantajlı, biraz büyüdüklerinde iş veya üniversite için biraz daha dünyaya açılmaları gerekecek. Bu güzel günün sonunda Karya çok mutlu oldu. Bu tarz kültür gezilerini çok seviyor ve her gördüğü şeyi merak ediyor. Yeni gezi yazılarında görüşmek üzere şimdilik, kalın sağlıcakla :)

 • Şahsıma ait resim ve yazıların kopyalanması kesinlikle yasaktır. 


12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Nazar boncukları ilginçmiş. Ben sadece bizde var zannediyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok şaşırdım. Romanya da da kırmızı kullanırlarmış. Balkanlarda yaygınmış nazar boncuğu geleneği :)

   Sil
 2. Çok güzel fotoğraflar, masal karesi gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Gerçekten bana da masalsı gelir hep :)

   Sil
 3. Bize göre ilgi çekici bir tarihleri var tabi :) Ne güzel olmuş gezdiğiniz. Böyle yurtdışı esintileri görünce de insan Türkiye'de tatmin olmuyor cağnım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiyemizde de çok güzel yerler var. Ben buralara yakın olduğum için gidebiliyorum.

   Sil
 4. Kale sanki tarihi film, kitap ve masallardan çıkmış gibi . Özellikle ilk fotoğrafta çok güzel görünüyor . Bol gezmeler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel yerler gerçekten. Teşekkürler yaz gezileri bitti. Kışın pek fazla zaman olmuyor okuldan :)

   Sil
 5. Güzel ve verimli bir gezi oldu hem sizin hem bizim cam işçilikleri mükemmel kalelerde çok güzel dünya güel ya ama paylaşmasını bilene saygılar teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Ne güzel yerler canım . Bir şey itiraf edeyim mi ???? Böyle bir kalede yaşamak isterdim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynen. Geçmişte prenses miydik yoksa :)

   Sil
Daha yeni Daha eski