Blogunuzun Trafiğini Arttırmak İçin Niche (Niş) Sosyal Ağlar Kullanın

Blog yazan insanlar amacı para kazanmak olsun olmasın, yazıları okunsun ve daha fazla kitleye ulaşsın ister. Bunu hedeflemesek zaten günlük tutar, herkese açık yazmazdık. Yazılarımızı yazıp duyurmadan birilerinin gelip okumasını beklemek de naiflik olur. Hemen her blog yazarı blogum nasıl daha çok okunur düşüncesini kafasından geçirmiştir. Tabii artık yıllardır yazan ve sabit bir okur kitlesi olan blogların günlük belirli bir okunma oranı okuyor. Benim de yazı yazmasam ve paylaşmasam da her gün sabit bir tıklamam var. Yazı paylaştığımda bu oran artıyor. Bilinen ve en çok paylaşım yapılan platformlar instagram, facebook, twitter, linkedin gibi platformlar. Bunun dışında medium, reddit gibi çeşitli platformları da deneyebilirsiniz. Tabii hepsinde paylaşım yapmak zaman da alacağı için herkesin en çok geri dönüş gördüğü platformlara yoğunlaşması en mantıklısı.
Sitelerimizin trafiğini arttırmak için alternatif bir yöntem de var.  İyi bir başlangıç ​​yeri, potansiyel olarak daha fazla dönüşüm için web sitenize trafik çekebilecek niş sosyal ağları bulmak ve kullanmaktır .


blog trafiği arttırmak

Niş Sosyal Ağ Nedir?

Tüm ilgi alanlarına sahip kullanıcıların bir araya geldiği Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal ağların aksine, genel sosyal ağ popülasyonunun belirli bölümlerine hizmet etmek için niş ağlar mevcuttur. Daha küçük olma eğilimindeyken, odaklanmış ve oldukça aktif topluluklarla da karakterize edilirler. Oyuncular, araba tutkunları, zanaatkarlar, koleksiyoncular için ağlar var - sadece sizin için doğru olanı bulmanız gerekir.

Bu daha küçük, tutku temelli ağlar aslında oldukça popüler ve pazarlamacıların daha spesifik bir kitleyle bağlantı kurmasını sağlıyor. Ayrıca markalara, aktif bir hedef kitleyle etkileşimde bulunmaları için zengin bir alan sunarak pazarlamacıların marka bilinirliği oluşturma ve yeni müşteriler edinme fırsatlarını hızlandırıyor.

Niş Sosyal Ağlara Örnekler

Kullanıcıların ne ile ilgilendikleri önemli değil - sörf, yemek pişirme, grafik tasarım - muhtemelen buna adanmış bir sosyal ağ var. Daha önce duymamış olabileceğiniz beş niş ağ:

1. Care2: Bu ağ 48 milyondan fazla üyesi ile sosyal faydaya adanmıştır. Kullanıcılar dilekçe oluşturabilir, birbirlerinin kampanyalarını destekleyebilir ve hayvan hakları, sağlık politikaları ve çevre gibi konularda tutkulu olan diğer kişilerle bağlantı kurabilir.

2. Wanelo: Wanelo “istemek, ihtiyaç, sevgi” kelimelerinin kısaltılmışıdır ve alışveriş meraklılarının sevdikleri ürünlerle dolu küratörlü sanal mağazalar yaratabilecekleri bir yerdir. Markalar, satışları, farkındalığı artırmak ve yeni ve mevcut ürünlere olan ilgiyi ölçmek için ürünlerini ağda listeleyebilir.

3. BiggerPockets: Bu yeni ve deneyimli gayrimenkul yatırımcıları ağı 1,1 milyondan fazla üyesi var. Kısmen sosyal ağ, kısmi bilgi merkezi ve kısmi pazar yeri olan BiggerPockets'in amacı, kullanıcılara gayrimenkul yoluyla finansal açıdan özgür olmaları için bilgi ve araçlar sunmaktır.

4. ThrillOn: Aksiyon sporları, doğa sporları ve açık hava meraklıları için bir topluluk olan Thrill On, kullanıcıların çok çeşitli konulara adanmış fotoğraflar ve videolar oluşturmasına, paylaşmasına ve kaydetmesine ve bu konu alanlarıyla ilgili ekipman satın almasına olanak tanır.

5. DZone: Bir milyondan fazla üyesi olan bu küresel ağ, başta tasarımcılar, mimarlar ve geliştiriciler olmak üzere teknoloji profesyonellerinden oluşmaktadır. Bilgi paylaşmak, diğer profesyonellerle bağlantı kurmak ve bilgiyi genişletmek için bir yer.

blogger bilgileri


İdeal Niş Sosyal Ağınızı Bulma

İlgi alanınız ne olursa olsun, muhtemelen ilgili bir niş sosyal ağ var - sadece bulmanız gerekiyor.

Arama motorları

Sektörünüz için basit bir arama ve “sosyal ağ” ifadesi muhtemelen üzerinde çalışabileceğiniz bazı sonuçlar doğuracaktır. Örneğin, bir otomobil markasıysanız, “otomotiv sosyal ağı” için yapılan bir Google araması, otomobil tutkunları için myCARiD'i verecektir.

Sosyal Dinleme

Sosyal mention, linkbird ve buzzsumo gibi siteler, insanların markanız, rakipleriniz veya endüstriniz hakkında nerede konuştuklarını öğrenmenin kolay bir yolunu sunar. Sadece birkaç anahtar kelime aramasıyla, en aktif kullanıcıların nerede toplandığını öğrenebilir ve daha sonra bu kanallarda onlara pazarlayabilirsiniz.

Niş Sosyal Ağlardan Nasıl Yararlanabilirsiniz

Ürününüzü veya hizmetinizi Twitter, Facebook ve Pinterest gibi büyük sosyal ağlarda pazarlıyorsanız, muhtemelen hedef kitlenize ulaşma yeteneğinizin sınırlı olduğunu fark etmişsinizdir. Hedef pazarınızın zaten aktif olduğu niş sosyal ağlar kullanırsanız, daha yüksek katılım ve nihayetinde dönüşümler görürsünüz.

Niş sosyal ağlardan yararlanmanın etkili bir yolu, bu ağlarda sosyal paylaşımın teşvik edilmesidir.  Hedef kitlenizin kullandığı niş sosyal ağları belirledikten sonra, paylaşım araç çubuğunuza ekleyerek bu sitelerde paylaşmayı teşvik edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerimin dışında kitap severler, film severler, moda, spor severler gibi ilgi alanları olan ve bu konuda yazan blog yazarları, bu tarz niş ağlar bulabilir. Sizin kullandığınız veya duyduğunuz niş ağlar var mı? Varsa bizlerle de paylaşır mısınız?

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu Dönemde Para Yatırımı Nasıl Yapılır?
En Doğru Sonuçları Veren Blog Analiz Programları
Blogger Profili Kullanmanın Önemi
Sosyal Medya Paylaşımını Kolaylaştıran Bir Uygulama - Hootsuite

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Deria, I have pages in Twitter and Facebook.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Social media ist importand for our blogs :)

   Sil
 2. Derya'cığım ne güzel bilgiler derlemişsin, çok teşekkür ederiz. Benim blogumun çok spesifik bir teması yok, o yüzden nereye ait olurum bilemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel blog grubuna girebilir sanırım.

   Sil
 3. Teşekkür ederim bilgilendirici paylaşım için 😊

  YanıtlaSil
 4. Hiç bilmediğim şeyler.
  Çok araştırdım ama bir yerden sonrasına kafam basmıyor.
  Artık bir yerden sonra oku çık ve yaz çık ikileminde debeleniyorum :))
  Bu çok okurlu, çok ziyaret eden o blogger olamadım ne ettiysem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok zaman alıyor bu işler haklısın :)

   Sil
 5. Almanyalı Gelin bir, ben iki:))
  Aynı düşüncedeyim kendisiyle..
  Teşekkürler bilgilendirme için,çünkü en azından neler yapılıyor da okunurluk artıyor öğrenmiş oluyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça zaman ayırmak gerekiyor ama amaçlanan duruma göre tabii ki :) İlla yapılacak diye bir kural yok :)

   Sil
 6. Kaliteli backlink alacağımız siteler çok az keşke hem sosyal ağları hem onları kullanarak çok hızlı yükselebilesek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok hızlı yükselmek çok da önemli değil bence. İstikrarlı ve kalıcı olmak benim için daha önemli.

   Sil
 7. Bu sosyal ağları bilmiyordum . Teşekkür ederim canım bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
 8. Niş ağlar hakkında bu kadar bilgim yoktu teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski