Bu Dönemde Para Yatırımı Nasıl Yapılır? 5 Kazançlı Tasarruf Yöntemi


Ekonomik anlamda zor dönemler yaşıyoruz. Birikim ya da yatırım yapmak neredeyse imkansız gibi görünse de yine de yapmanın yollarını arıyoruz. Nasıl para yatırımı yapmamız gerektiğini bulmak gerçekten zor olabilir. Ve şunu söylediğimizde bize katılacağınızdan eminiz: “Dijital çağda yatırım yapma konusunda bilgi eksikliği kesinlikle yoktur.” Ancak, çok fazla bilgi de kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden sağlam bir yatırım yapmanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık. Finansal hedeflerinize ulaşmak için para biriktirmeye başlamak isteyenler ya da yeni başlayanlar için mükemmel bir kaynaktır. Bilgileri, kapsamlı fakat aşırı karmaşık olmayan bir şekilde yapılandırdık. Aşağıda ana hatlarıyla, yatırım yapmaya başlamak ve kendinizi geleceğe finansal olarak hazırlamaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.


Para Yatırımı Nasıl Yapılır?
Para yatırımını nasıl yapılacağını bulmaya çalışırken, temel ilkelerle başlamak en iyisidir. Temel ilkelerin en başında doğru yatırım seçeneğini bulmaktan geçer.  Para biriktirmek, para yatırımı yapmak demek,  ya bir şirketin hisselerine ya da o şirketin ya da emtianın değerinin zamanla artacağı inancıyla bir emtia satın almaktır.

Unutmayın:

Yatırım yapmak hızlıca zenginleşmek için bir şema değil, sahip olduğun varlıkları sürekli olarak büyütmenin bir yoludur. İyi haber şu ki, yatırım yapmak servetinizi büyütmek için bir yol olsa da, başlamak için çok paraya sahip olmanız gerekmiyor. Bileşik faiz, küçük yatırım miktarlarının bile zaman içinde servetlere çevrilebilmesini ve doğru yatırımları seçebilmenizi sağlar. Paranızı nereye yatırmanız gerektiğine karar verirken birçok seçeneğiniz vardır. Bu seçenekler şunlardır:

1. Borsa

Bir yatırımcının para yatırması için en yaygın ve tartışmalı olarak en faydalı yer borsaya girmektir. Bir hisse satın aldığınızda, satın aldığınız şirketin küçük bir kısmını elde edersiniz. Şirket kar ettiğinde, bu karların bir kısmını, sahip olduğunuz hisse senedine bağlı olarak temettüler halinde ödeyebilir. Şirketin değeri zaman içinde büyüdüğü zaman, sahip olduğunuz hisselerin bedelini yükseltir, yani daha sonra bir kâr için satabileceğiniz anlamına gelir.


2. Yatırım Tahvili

Bir tahvil satın aldığınızda, esasen bir şirkete ya da hükümete borç para veriyorsunuzdur. Size tahvili satan hükümet veya şirket daha sonra tahvilin kullanım ömrü boyunca “borçlu” olarak size faiz ödeyecektir. Tahviller genellikle hisse senetlerinden daha az riskli olarak kabul edilir, ancak geri dönüş potansiyelleri de daha düşüktür.

3. Yatırım Fonları

Tek bir hisse senedi almak yerine, yatırım fonları tek bir satın alımda hisse senedi satın almanızı sağlar. Bir yatırım fonundaki hisse senetleri genellikle bir yatırım fonu yöneticisi tarafından seçilir ve yönetilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir: Evde Ekonomi Nasıl Yapılır?

4. Tasarruf Hesapları

Şimdiye kadar, paranızı yatırmanın en riskli yolu (ve muhtemelen en kötüsü) tasarruf hesabına koymak ve faiz toplamasına izin vermektir. Ancak, genellikle olduğu gibi, düşük risk düşük getiri anlamına gelir. Paranızı bir tasarruf hesabına yatırma riski ihmal edilebilir düzeydedir ve tipik olarak geri dönüşü yoktur veya çok azdır. Yine de tasarruf hesapları, diğer yatırımları satın almak için kullanabileceğiniz veya acil durumlarda kullanabileceğiniz, risksiz bir miktar para biriktirmenize olanak sağladığı için yatırımlarda rol oynar, böylece diğer yatırımlarınıza dokunmazsınız.

5. Fiziksel Emtialar

Fiziksel ürünler, altın ya da gümüş gibi fiziksel olarak sahip olduğunuz yatırımlardır. Bu fiziki emtialar genellikle zorlu ekonomik zamanlara karşı bir güvence görevi görür.

20’lerinizde Para Biriktirmeye Başlamak En İyisidir

Yatırım yapmaya başlamak için asla geç değildir. Aslında, sadece erken bir başlangıç, emekli olduğunuzda genellikle binlerce liralık daha fazla paraya yol açabilir.
20'li yıllarınızda yatırım yaparken, öğrenci kredisi veya kredi kartı borcu gibi herhangi bir borcunuzu ödemeye odaklanarak başlamak en iyisidir. Borç, yatırımların tam tersi olarak çalışır, katlanarak büyümek yerine servetinizi azaltır, bu nedenle ilk ve en önemli hedefinizden borçsuz kalmanız iyi bir fikirdir. Borcunuzu kontrol altına aldığınızda, borsa araştırmalarına ve mümkün olduğunca yatırım yapmaya başlayın. Olabildiğince fazla bilgi alın ve zamanla değerinin artacağına inandığınız kaliteli şirketleri izlemeye başlayın.

5 maddede en iyi kazanç sağlayabileceğiniz tasarruf yöntemini anlatmaya çalıştım. Ayrıca size ekonomi konusunda kendinizi geliştirebileceğiniz, ekonomi rehberi olacak bir blog önermek istiyorum. Ekonomi rehberim sitesi gerçekten bu konuda bir rehber. Ben de ilgiyle yazılarını okuyor ve bilmediğim pek çok bilgiyi öğrenmiş oluyorum. 
Benden şimdilik bu kadar. Az ya da çok birikim yapmak, bir köşede birikmiş üç beş kuruşun olması insanın başı sıkıştığında hızı gibi yardımına koşar unutmayın.  
12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Borsayı kullanmak bence yatırım için en güzel yöntem riskli ama garanti :))

  YanıtlaSil
 2. Para varsa en güzeli vadeli hesap paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Olsa da yatırım ya da tasarruf yapsak:))
  Nacizane fikrim gençlere,teyze tavsiyesi, altın alıp atın kenara..

  YanıtlaSil
 4. Gelecek için para biriktirip yatırım yapmak şart. Kendimize en uygun yolu bulmak önemli tabii. Borsa güzel de çok riskli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borsayı biraz da bilmek gerekli ben cesaret edemem sanırım bilgim yok çünkü.

   Sil
 5. Yatırım yapmak isteyenler için çok faydalı bir içerik olmuş, günümüzde yatırım yapmak gerçekten çok zor. Fakat eğer azda olsa yatırımlar yapılırsa bir süre sonra bu küçük yatırımların büyüdüğünü görebiliriz.

  Ayrıca eğer bilginiz varsa borsa yatırım için çok güzel bir yöntemdir. Riskleri var, fakat para kazanmak istiyorsanız bazen risk almayı da göze alacaksınız.

  İçeriğiniz gerçekten çok faydalı olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borsa bana da riskli geliyor biraz bilgi sahibi olmayı gerektiriyor ama daha farklı yöntemler de güvenilir yatırımlar yapmaya uygun.

   Sil
 6. Çok güzel bir yazı olmuş Derya abla.
  Bende ekonomi alanında çalıştım ve eğitim gördüm. O yüzden seviyorum böyle konuları.
  Yatırım eğer yastık altı değilse ki o bile minimum dahi olsa paranın değerinden ötürü risk taşır ama hep risk gerektirir.
  Eğer süreci ve yöntemi biliyorsa kişi borsa bu konuda iyi bir alternatif.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Risksiz olmuyor tabii. Borsa bilenler için ideal ama daha güvenli yapayım diyenlere de farklı yatırım yöntemleri var :)

   Sil
Daha yeni Daha eski