Kitap Kurtlarına En Ekonomik Şekilde Kitap Okuma Tavsiyeleri


Bir kitap kurdu olmak artık hiç kolay değil dostlar :) Kitap okumak gitdide pahalı bir hobi olmaya başladı. Avusturya' da 20€' dan başlıyor kitap fiyatları, Türkiye' de de sanırım durum daha farklı değil. Online baktığımda bana göre oradaki fiyatlar çok uygun, ama gel gör ki kargo için istenilen posta ücreti insanı hemen vazgeçiriyor.
Her kitap kurdu, kendisine en ucuz şekilde nasıl kitap okurum, sorusunu sormuştur. Bizim evde herkes kitap okumayı sevdiği için, herkese ayrı ayrı kitap satın almak mümkün değil. Düzenli olarak okuyabilmek adına kendimce geliştirdiğim bazı yöntemler var, bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum.En ekonomik şekilde kitap okuma yolları

Kütüphane üyeliği

Yakınınızdaki bir kütüphaneye üye olun, veya uğrayıp bilgi edinin. Avusturya' da her ilçede kütüphaneler var ve çok ucuza ömür boyu kullanılacak bir kart çıkartmak mümkün. Haftalık ödediğimiz kitap kirası ise kitap başına 0.30 € 1.93 TL yapıyor yaklaşık olarak. Kitapların satış fiyatı ile karşılaştırınca çok ucuz.


İkinci el kitap alışverişi

Neden olmasın? İstanbul' da yaşarken, sık sık sahafları gezerdim. Burada da kütüphanemiz oldukça sık bitpazarı düzenliyor ve kitaplar ya 0.30€ veya ücretsiz oluyor. Zaman zaman bağış kitaplar olabiliyor ve aynı kitaplardan birkaç tane olunca bu yola başvuruyorlar. O kadar çok ve güzel kitap aldım ki bitpazarından, hem kendime hem çocuklara.


Kindle

Amazon kindle ve kindle app kullanıyorsanız, zaman zaman ücretsiz veya çok ucuz kitap indirip okumanız mümkün oluyor. Değiş Tokuş

En eski alışveriş yöntemlerinden biri ama hala çok etkili. Arkadaşlarınız arasında kitap okumayı sevenlerle kitap değiş tokuşu yapabilirsiniz. Hatta artık online bile kitap değiş tokuş borsaları var. Ben de yakınımda oturan bir arkadaşımla bu yönteme sıkça başvuruyorum.


Çekilişler

Sosyal medyada sürekli düzenlenen kitap çekilişlerine katılabilirsiniz. Şansınız varsa kazanmamanız için bir neden yok. O kadar çok çekiliş düzenleniyor ki mutlaka bir ya da birkaçında yüzünüzü güldürecek kitaplar kazanmanız mümkün.

Aşağıdaki bannere tıklayarak amazon kindle' ı 1 ay boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.


Sizlerin de bildiği başka yöntemler varsa paylaşır mısınız?

29 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ne güzel bir konu seçmişsin geçen sene sitem ettiğim bir şeydi kitap fiyatları(geçen sene dediğim daha bu yaz canım🤣)
  Kitap fiyatları arttıkça içerik bakımından da kalite düşüyor gibime geliyor önerilerin çok güzel ben genelde Amazon'dan ikinci el kitap alırım fiyatları da 1-3€ civarında oluyor ve en güzeli çok çok iyi durumda oluşları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amazonda ikinci el kitaplar çok uygun oluyor gerçekten. Okumayı sevenler bir yolunu buluyor :)

   Sil
 2. I like reading. I attend our town library and sometimes I buy books.

  YanıtlaSil
 3. kindle kullanmayı sevmiyorum o sayfalara dokunmam lazım. kütüphane ve ikinci el kitap tam benlik. kullanılmış kitapların içlerinde ufak notlar hatta kartpostallar çıkanlar oluyor. nadir kitap sitesinde sürekli alışveriş yaptığım sahaflar var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kindle ı ikinci tercih olarak kullanıyorum. Bulamadığım kitaplar olunca iyi oluyor. Sahaflara bayılırım :)

   Sil
 4. Kitap fiyatları gerçekten çok pahalı olmaya başladı. Tavsiyeler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Bu yöntemlerin hepsini kullanıyorum. Türkiye'de kütüphaneler ücretsiz , bu yöndem şanslıyız. Üstelik şimdi e-kütüphane uygulaması ile bazı e-kitaplara da ulaşabiliyoruz. Uygulama biraz daha geliştirilmesi gerekiyor ancak güzel bir başlangıç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ücretsiz olması çok iyiymiş. Bizde de gerçekten sembolik bir fiyat kitap kiraları. E kütüphane uygulamasını merak ettim. Acaba yurtdışından da bakılabiliyor mu?

   Sil
 6. Ekonomik kitap okuma yöntemleri gayet güzelmiş. Ben e kitaba alışamadım maalesef. Okuduğum kitabı elimde tutmalıymışım gibi geliyor. Genellikle 2. el kitabı tercih ediyorum. Burada maalesef öyle kütüphaneler yok. Geçenlerde beğendiğim bir kitabı sordum gerçekten çok pahalı olmuş kitaplar. Genelde daha ucuza satan yerlere gidiyorum sahaflar iyi oluyor. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okumak tabii e kitaba göre çoğumuzun tercihi. Ama arada iyi oluyor bulamadığım kitapları orada bulunca. Sahafların değerini bilmek lazım :)

   Sil
 7. Kalın, taşınması zor kitapları e-kitap olarak okuyorum. Kütüphaneleri kullanıyorum. Özellikle yaz aylarında tatile yazlığa kitap taşımam gerekmiyor. Bunun dışında özel zamanlarda bana hediye olarak kitap almalarını eşe dosta söylüyor, olmadı kitap adı da veriyorum :)
  Kütüphane kurmak bir gibi bir etkinliğim de olunca gelenlere en azından bir göz atıp, yeni listeler oluşturuyorum.
  Bu arada görme engelliler için seslendirdiğim kitapları da okumuş oluyorum.
  Daha ne yapayım değil mi?
  Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşe dosta söylemek iyi fikirmiş :) Görme engellilere kitap seslendirdiğinizi bilmiyordum ne anlamlı bir uğraş :)

   Sil
 8. Kitap almak hem maddi olarak, hem de kapladığı mekan olarak bir zaman sonra külfet olmaya başlıyor. En iyisi aslında kütüphaneden alıp okumak ama kitap almayı, aldığım kitapların önemli gördüğüm yerlerini çizmeyi seviyorum. Bu da beni bir çok alternatiften uzak tutuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hiç çizmem kitapları o açıdan kütüphaneden alma k sorun olmuyor :)

   Sil
 9. Kumbaramda biriktirdiğim paralarla kitap alıyorum.:) Tavsiyeler çok güzel... Bazılarını bende kullanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan çok okuyunca yetişemiyor hepsini almaya. Ama neyse ki kütüphaneler var :)

   Sil
 10. kindle kullanmadım aklımda olsuuun:)

  YanıtlaSil
 11. Kütüphaneler bu durumda kurtarıcı oluyor canım ama maalesef aradığın kitabı bulamamak da sıkıntılar arasında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her kitap bulunmuyor tabii ama yine de bizim kütüphanede epeyce kitap var :)

   Sil
 12. Benim favorim kütüphaneler olsa da oturduğum yerdeki kapandığı için faydalanamıyorum. :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakın yerde kütüphane olması çok iyi oluyor :)

   Sil
 13. Kitap kurtlarının daha çok kitap okumalarına yardımcı olacak süper alternatifler bunlar. Kalemine sağlık.
  Neyse ki İzmir'de adım başı sahaf var, bu anlamda şanlıyız. Zaten kitaplarımı her zaman sahaflardan temin ederim. Gerçi uzun zamandır kitap almıyorum, evimde dev bir kütüphanem ve okunmak için sırasını bekleyen bir çok kitap var. E-kitap okumayı pek sevemedim. Kokusunu almak, dokunmam, hissetmem gerekiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sahaflar bol olduğu için çok şanslısınız. Eve çok kitap almak da yer sıkıntısına yol açıyor. Ben de artık nereye sığdıracağımı bilemiyorum. E kitap konusunda haklısın ama bazen iyi de oluyor :)

   Sil
 14. Bazen ikinci el kitap alırım sayfasındaki bir not beni hayal alemlerine götürür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oo kitap sayfasında not bulmak bir şans gerçekten. Eski kitapların dili olsa da konuşsa :)

   Sil
 15. Pazardan almak gerçekten çok iyi oluyor ama almadan sayfaları kontrol etmek lazım :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski