Bibliyoterapi (Bibliotheraphy) Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?Muhtemelen şunu biliyorsunuzdur: İyi bir roman okudunuz ve sonrasında çok tuhaf bir hisse kapıldınız. İçinizdeki bir şey sarsıldı; Okuduklarınız size ilham verdi, sizi özgürleştirdi, ama belki de sizi teşvik etti veya sizi korkuttu.

    "Bir kitap, içimizdeki donmuş denizin baltası olmalı." Franz Kafka.

Belki de baş kahraman şu anda tam olarak deneyimlediğiniz şeyi deneyimlemiştir; sizinle aynı sorunları bilir veya sizi bekleyen zorluklarla karşı karşıya kalır. Bu makalede, edebiyat gücünün arkasındaki bibliyoterapi kavramı hakkında daha fazla bilgi edinecek ve bibliyoterapinin hayatınızın ayrılmaz bir parçası olduğunu kesinlikle göreceksiniz.

Bibliyoterapi'nin tanımı ve hedefleri

Bibliyoterapi sanatsal bir terapi şeklidir


Çoğu insan sanat terapisine aşinadır. Duygusal algıyı teşvik eder, yaratıcı beceriler geliştirir ve insanların iç dünyalarını sanatsal biçimde ifade etmelerini sağlar.

Belki de kendiniz bir şeyler inşa ettiniz, boyadınız veya yarattınız ve içinizdeki belirli duyguları harekete geçirdiniz. Örneğin müzik terapisi, sanat terapisinin bir dalıdır. Belirli bir şarkı veya bağımsız olarak müzik yapmak, duygularınız ve düşünceleriniz üzerinde bireysel bir etkiye sahip olabilir.

Ve aynı zamanda bir sanat terapisi olan bibliyoterapiye çok benzer. Kitap okumak zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir.

Lütfen "terapi" terimi sizi korkutmasın. Bibliyoterapinin ne anlama geldiğini ve hangi potansiyele sahip olduğunu anlamak için, terimin  etimolojik kökenine bir göz atmamız önemlidir.

Eski Yunanca'da θεραπεία (therapeia) terimi, bir şeyin bakım gerektirdiğini ifade etmek için kullanıldı. İnsan ruhu şüphesiz bakıma muhtaçtır, ancak tüm insan sorunları hastalıkla ilgili değildir ve profesyonel ve tıbbi bakım gerektirmez. Kitap okumak bir hastalığı tedavi edemez, ancak duygu ve düşünce dünyamıza “bakabilir” ve bu anlamda edebi güç anlaşılır.

Ek olarak, geleneksel terapi veya tıbbi tedaviye doğru kitapların okunması da eşlik edebilir. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında, profesyonel rehberli terapi bağlamında bibliyoterapinin destekleyici etkileri hakkında bilgi alacaksınız. Öncelikle ve en önemlisi, size okumanın olanaklarını ve avantajlarını göstereceğim ve kitapların bilgi ve eğlenceden çok daha fazlasını sunduğunu açıklığa kavuşturacağım.Algı, duygular ve beden hisleri


Bibliyoterapi şiir ve edebiyatın gücünü kullanır. Basit bir ifadeyle, kitap okumanın zihinsel ve hatta fiziksel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması demektir. Arkasında kurtuluş sözü, ezoterizm ve doğaüstü olma söz konusu değil, ancak bilişsel algımızın duygularımızı ve son olarak da en önemlisi fiziksel hislerimizi etkilediği şeklindeki bilimsel bir yaklaşımdır.

Şuna ayrıntılı bir şekilde bakalım: İyi bir kitabı en son okuduğunuz anı kısaca hatırlamaya çalışın. İçinizden akan hisleri hatırlıyor musunuz? Duygulandınız mı, güvendiniz mi, büyülendiniz mi, teşvik mi ettiniz veya sadece ilgileniyor musunuz? Bravo, zaten bibliyoterapiyi başarıyla yaptınız. Kelimeler bize farklı seviyelerde dokunur. Duyguları yakalar ve ifade edilebilir kılarlar. Şimdiye kadar ifade edemediğimiz şeyler bir metinde karşımıza çıkıyor.
Bibliyoterapinin hedefleri nelerdir?

Öncelikle bir hastalığı iyileştirmeyi amaçlayan geleneksel terapinin aksine, edebi güç anlamında bibliyoterapi de ve her şeyden önce kişisel gelişim, kişilik gelişimi, yansıtma ve içsel güçlenmeyi ifade eder. Okuyarak kendiniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Kitaplar içinizde bir özlem tetikleyebilir, sizi motive edebilir, aynı zamanda korkularınızın ve kaygılarınızın ortaya çıkmasına izin verebilir.

Kitaplarda:

 •     yaşadıklarınıza farklı bir erişim elde edersiniz
 •     ufkunuzu genişletirsiniz
 •     yeni bakış açıları kazanırsınız
 •     güçlü ve zayıf yönlerinizi öğrenirsiniz
 •     neyi sevdiğinizi ve sevmediğinizin farkına varabilirsiniz

Çekici bir kitabın hikayesi, çatışmalarla kişisel yüzleşmenizi de kolaylaştırabilir. Vakaların büyük çoğunluğunda  İyi bir roman veya özel bir şiir okumak üzerinizde olumlu bir etkiye sahiptir.

Son olarak, aynı zamanda farkındalıkla da ilgilidir. Oryantasyon ve olası çözümlerin gösterilmesi önemli bir rol oynar. Yönelim sizin için ne kadar önemli?

 Bibliyoterapinin tarihçesi ve yayılması

Antik çağda okumak ve öğrenmek 


2000 yılı aşkın bir süre önce, İskenderiye'nin büyük kütüphanesinde "ruhun sığınağı" kelimelerini okumak mümkündür. Yaratıcı ve sanatsal süreçler her zaman kendini ve sosyal çevreyi olumlu bir şekilde şekillendirmek için kullanılmıştır. Örneğin antik çağda kalalım ve dönemin şairlerine ve düşünürlerine bir göz atalım.

Yunan filozof Platon öğretilerinde felsefeyi şiirle birleştirdi. Yunan ve Roma mitolojisinde Apollon'un sadece şifa ve sağlık tanrısı değil, aynı zamanda şiirden de sorumlu olduğuna inanılıyordu.

Birçoğu buna aşina olacaktır: Antik trajedinin duyguları harekete geçirmenin ve böylece ruhsal arınmaya (katarsis) ulaşmanın bir yolu olduğunu söyleyen Aristotelesçi drama teorisi. O zaman şimdi olduğu gibi, okumak toplumumuz ve varlığımız üzerinde belirleyici bir etkiye sahip kültürel bir tekniktir. Eski ve yeni tarih açısından bakıldığında, edebiyata iyileştirici ve besleyici bir güç atfeden filozoflar, müzisyenler, yazarlar veya psikologlar olsun, bazı ünlü insanlar adlandırılabilir.

"Bibliyoterapi" nin doğuşu"Bibliyoterapi" den yalnızca 20. yüzyılın başında, genel olarak sanat terapisinin de bir rönesans yaşadığı zaman açıkça bahsedildi. Bibliyoterapi artık İngilizce konuşulan ülkelerde bir miktar popülerlik kazanırken, aynı zamanda İskandinavya ve Fransa'da da uygulanıyor.


 Bibliyoterapinin yöntemleri, etkililiği ve uygulaması

İlham verici bibliyoterapi


Zaman zaman hayatta bir desteğe ihtiyacınız olmuyor mu? Kitap okumak ve ihtiyaçlarınız için tam olarak doğru kitabı okumak böyle bir destek olabilir. Bibliyoterapinin amaçlarının ve olanaklarının neler olduğunu zaten tanımlamıştım. İyi seçilmişlerse, kelimelerin kendilerine bağlı iyileştirici bir gücü vardır. Negatif bir niyete dayanıyorlarsa yıkıcı bir etkiye de sahip olabilirler.

Bibliyoterapi'de okunacak kitaplar her zaman pozitif mesaj veya yumuşak bir dil taşımıyor. Hastanın ihtiyacına göre seçiliyor.

Ve hangi duyguları tetiklediğimize ve hangi öğrenme etkisini yaratmak istediğimize bağlı olarak, doğru kitabı da almalıyız. Bu anında rahatlama sağlamasa da zaman içinde faydaları gözle görülür hale gelir.

İyi bir arkadaşınızın size yardımcı olan ama yine de sürtüşme yaratan tavsiyeler verdiğini hayal edin. Bu tavsiyeyi almamayı tercih eder miydiniz? Bazı çatışmalarla gönüllü olarak karşı karşıyayız ve bu, literatürdeki sorunlarla uğraşırken de ciddiye alınmalıdır. Kitaplar ancak bu şekilde bakış açılarını destekleyebilir, güçlendirebilir ve açabilir. Metin kurgudur, ancak okurken hissettiğimiz duygular gerçektir.


Hastalık değeri olan sorunlar ve bozukluklar söz konusu olduğunda bibliyoterapi deneyimi daha karmaşıktır. Zaten profesyonel terapiye ek olarak ve gerekirse terapiste danışarak edebiyatın gücünü yalnızca destekleyici bir unsur olarak kullanmak tavsiye ediliyor. Kitap okumanın örneğin orta ila şiddetli depresyonu tedavi etme olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, etkilenen biri olarak hastalığını daha iyi anlamaya yardımcı olacak ve sizi duygularınızla ​​yalnız bırakmayacak romanlar okuyabilirsiniz.

Özellikle depresyonla ilgili kitaplar, dışarıdaki diğer kaç kişinin benzer düşünce ve duyguları olduğunu ve profesyonel yardım almanın ne kadar önemli olduğunu öğrenmeye yardımcı olabilir. Etkilenenler okurken rahatlama yaşarlar, bir tedavi için güven ve umut kazanırlar.

Pek çok insan, başkalarının da benzer zorluklar yaşadığını bildiğinden umut alır. Okurken, bazen bir geliştirme sürecini anlamak bizim için daha kolaydır. Kendi endişelerinizden, korkularınızdan ve düşüncelerinizden defalarca geçmekten daha kolaydır.
 

Okunan bir metin yabancı bir şey olarak algılanmaz, aksine size ait bir şeye dokunur. Hassas ve belki de ağrılı bir noktadır. Metnin tetiklediği titreşimler sizi meşgul eder. Mutluluk anları tetiklenebilir, aynı zamanda umutsuzluk, şaşkınlık ve üzüntü de tetiklenebilir. Öte yandan, karakterlere ve hikayelerine olan mesafemiz,  yardımcı olur. Bu deneyim sadece dolaylıdır, kişinin kendi acıları, korkuları ve hatta umutları ile doğrudan bir yüzleşme değildir. Kahramanlarla özdeşleşmenin böylelikle rahatlatıcı bir işlevi vardır.

Şimdiye kadar söyleyemeyeceğiniz şeyler bir hikayeye takılıp kalabilir. Bir romandaki bir karakterin hayatınızla olan paralellikleri, sonunda sizi daha az acı verici olabilecek düşüncelere sürükler.

 Okuma, yaratıcılığı teşvik eder ve bu nedenle genel refahımız üzerinde dengeleyici bir etkiye sahiptir. Zaten içimizde bu yaratıcılık var, sadece okuyarak etkinleştirilmesi gerekiyor. Gerekli desteği, teselliyi, tavsiyeyi ve güveni yanınızda getirirseniz, hayattaki çoğu görevin üstesinden gelirsiniz. Edebiyat bu yolda size yardımcı olur. Okumak aynı zamanda psikolojik kaynaklarınızı ve dayanıklılığınızı da güçlendirir: Çok okuyan insanların hayatlarındaki çatışmalar ve krizlerle daha iyi başa çıktıkları görülmüştür.

Hepimizin biraz daha dinginliğe ihtiyacı var, değil mi?

Bilişsel beceriler de okumakla güçlendirilir. Fantezi ve sezgi, örneğin televizyondan oldukça farklı bir şekilde harekete geçirilir. Almanca konuşulan ülkelerde bibliyoterapinin kurucularından biri olan Ilse Orth, röportajlarında ve yayınlarında dilin merkezi bir unsur olduğunu vurguluyor: insan algısı, kavrayışı, anlayışı ve dünyayı anlayışı. Orth ayrıca, sözlü olmayanın kelimelerle formüle edilirse üzerimizdeki gücünü kaybedebileceğine inanıyor. O zaman hoş olmayan, engelleyen, bir şeyi geride bırakmak daha kolaydır.

Böylelikle edebiyat, içimizde saklı görünen şeye erişim sağlar. Kendimize yaklaşırız, yeni şeyler yaşarız. Kendi inançlarınız sizi tekrar rahatsız ediyorsa ve zihniyetiniz kendinizin ötesine geçmenizi engelliyorsa, o zaman kesinlikle size ilham veren, meydan okuyan ve zenginleştiren uygun bir kitap olup olmadığına bakın.

Kitap okumak  çocuklar için de çok önemlidir. Son yıllarda araştırmalar kitapların olumlu karakter baskısına giderek daha fazla odaklandı. Çocuğunuza her kitap okuduğunuzda veya kendileri bir kitap okuduklarında, bibliyoterapötik okuma süreçleri gerçekleşir. Doğru çocuk kitaplarının sonraki yaşam üzerinde kalıcı bir etkisi olabilir.
Bilgilendirici bibliyoterapi

Romanlar, grafik romanlar, şiir ciltleri ve diğer kurgusal türler, esas olarak ilham verici bibliyoterapiyi kapsar. İlham veren bibliyoterapiye ek olarak, uzman literatüründe “bilgilendirici bibliyoterapi” terimi de vardır. Çünkü bilişsel ve duygusal süreçler de rehberler ve uzman makalelerle canlandırılabilir. Bilgilendirici bibliyoterapi öncelikle nesneldir. Öncelikle bilgi aktarmak ve insanların sorunları anlamalarına yardımcı olmakla ilgilidir.

Bibliyoterapötik eğitim

 Bir bibliyoterapist olarak eğitim mevcuttur. Ancak Türkiye'de var mı bilmiyorum. Avrupa Biyopsikososyal Sağlık Akademisi, Doğa Terapisi ve Yaratıcılığı Teşvik EAG, özellikle kapsamlı, ancak aynı zamanda ciddi ve profesyonel bir eğitim sunmaktadır. Ilse Orth, ileri eğitimin yönetiminde yer almaktadır.

Enstitünün ana sayfasında, uygulama alanıyla ilgili aşağıdaki ifadeyi bulabilirsiniz: Bibliyoterapi, “yaşam krizlerinin üstesinden gelmede tavsiye, psikolojik ve psikosomatik hastalıkların tedavisinde, sağlığın, yaratıcılığın, insanın geliştirilmesinde destek için kullanılabilir. ve ekolojik farkındalık. Tabii ki, başlangıçta bu deneyimi sadece kendileri için kullanmak isteyen insanlar da bu eğitim programına hoş geldiniz. "

 Sonuç ve özet


Neden okuyoruz?
Bilgi almak, bilgi toplamak ve eğlenmek için. Ama aynı zamanda kendi kendimize bir keşif yolculuğuna çıkmak için de okuruz. Terapiye başlamanız veya kişisel zorluklarınız için doğru kitabı kendiniz seçmenizden bağımsız olarak: Edebiyatla uğraşırken kesinlikle yararlanmanız gereken fırsatlar vardır.

Kimlik arayışımızda ve gelişim fırsatlarımızda yazılı sözcüğün özel bir anlamı vardır: İfade, arayış, farkındalık, karşılaşma, kopma ve hatta bazı durumlarda belki yeni bir başlangıç ​​şansıdır. Kendinize ilham verin, motive olun, büyülenmenize izin verin.

    "Kitaplarda tüm zamanların ruhu yatıyor." Thomas Carlyle.


Bundan faydalanabiliriz, değil mi?

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Gary Chapman-Aileler İçin Sevginin 5 Dili

2020'de En Severek Okuduğum 15 Kitap

Og Mandino-University Of Success 

Kitap Kurtlarına En Ekonomik Şekilde Kitap Okuma Tavsiyeleri

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bilmediğim, duymadığım bir konu. Epey de ayrıntılı anlatmışsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgimi çekince araştırmayı seviyorum ☺️

   Sil
 2. bu yazıyı print edip detaylı olarak okumak ve çok iyi anlamak gereği hissetim

  YanıtlaSil
 3. Daha önce hiç duymadığım bir terim ve yaklaşım. Gerçekten de çok faydası oldu, teşekkürler:-)

  YanıtlaSil
 4. Bibliyoterapi ile iyileşmeye inanıyorum. 🌟❤️

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski