Orkideleriniz Kahve Telvesi İle Beslensin
Orkideler özel bir oda dekorasyonudur ve muhteşem çiçekleriyle her gözü memnun edeceklerdir. Bitkinin küçük bir saksıda iyi büyümesi ve gelişmesi için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Daha spesifik olarak, bitkinin gübrelenmesi gerekir. Bugün orkideler için bir gübre olarak kahve telvesi hakkında bilgi vermek istiyorum. Aslında kahve telvesi birçok bitkide gübre malzemesi olarak kullanılıyor. Orkidelerin gübreye ihtiyacı vardır ve kahve telvesi bunun için mükemmeldir. Bitki bir orkide substratına ekilmelidir. Diğer tüm durumlarda, kahve telvesi yardımcı olamaz. Su ile incelttiğiniz taze demlenmiş ve soğutulmuş kahveyi de kullanabilirsiniz. Kahve telvesini kuru bir yerde saklayın ve arada bir karıştırarak kurumasını sağlayın!Orkideler için gübre olarak kahve telvesi - harika, ucuz ve çok sürdürülebilir bir fikirdir. Her evde mutlaka olan bir malzeme olması da onu bu açıdan pratik hale getiriyor.

Orkide için gübre olarak kahve telvesi

Dünyada kahve içmeyen neredeyse hiç kimse yoktur herhalde. Tek yapmanız gereken demlenmiş kahvenin telvesini saklamak ve kurumasını beklemek.Filtre kahve telvesi olabileceği gibi Türk kahvesi telvesi de olabilir. Bu faydalı gübre malzemesini çöpe atmak mantıksız olur. Bununla birlikte, onunla gübrelemeden önce, tüm kahve telvesinin tamamen kuru olması gerektiğini bilmelisiniz. Nemli kahve telvesinin sonuçları küflü orkideler olur ve tabii ki bunu istemiyoruz. Kurutulmuş kahve telvesini alt tabaka ile karıştırırsanız, yeni sürgünleri hemen besleyici toprağa ekebilirsiniz. Kahve telvesi bahçeyi gübrelemek için mükemmel olsa da ve evde orkidelerinizi güçlendirebilse de bir iki noktaya dikkat etmelisiniz. Çünkü içindekiler orkideyi asitlendirebilir ve ne yazık ki hayal ettiğinizin tam tersi sonucu alırsınız.Kahve telvesini kesinlikle tamamen kurumaya bırakmalısınız, aksi takdirde bitkinin kökleri küflenmeye başlayacaktır.

Orkide, kahve telvesi açısından özellikle zengin olan potasyumu sever.

En iyi sonuçlar için, kahve telvesi ile gübrelemeyi iki haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

Orkidelerin gübrelenmesine dikkat ediyor ve  düzenli yapıyorsanız, birkaç gün sonra ilk olumlu değişiklikleri fark edeceksiniz. Kışın uyku döneminden sonra orkideler yeni yapraklar vermeye başlar ve kahve telvesi ile sevgiyle gübrelenerek yeni çiçekler de ortaya çıkar. 


Bu konular da ilginizi çekebilir:

Dekoratif Vazolar-Hangi Vazo Hangi Çiçeğe Uygun

Zeytin Ağacı Yetiştirilmesi, Bakımı ve Tarihteki Anlamı

Woodland Bahçesi Oluşturmak İçin Fikirler

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ah orkidelerimi hatırladım :( 3 tane vardı, sürekli taşınmadan hırpalandılar. Ama bu bilgi çok yararlı, aklımda olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim evdeki ışığı sevmediler ne yazık ki. Ben de çok seviyor ve heves ediyorum ama hassas çiçekler.

   Sil
 2. Orchids are wonderful flowers. I didn't know they had to be fed coffee. I have never had orchids at home.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cofee is good for a lot of flowers and plants 😊. I am using it also in garten.

   Sil
 3. Ben uzun zaman önce ev içi çiçek yetiştirmeyi bıraktım. Hep bahçede benimkiler. Annem de var ama orkide. Duymamışsa ona söyleyeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de evde birkaç menekşe ve sukulentim var. Işıktan dolayı dayanmıyorlar bir de bahçede çok var zaten.

   Sil
 4. Çalıştığım için ev çiçeklerim az ve bakamadığım orkidem geldi aklıma. Aloe Veram var ona da haşlanmış yumurta suyunun iyi geldiğini duymuştum

  YanıtlaSil
 5. ilk fırsatta denemeliyim bir orkide delisi olarak ilk kez duyuyorum. Ben tarçın kullanıyordum

  YanıtlaSil
 6. Ilk fırsatta deneyeceğim canım:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski