Dekoratif Vazolar: Hangi Vazo Hangi Çiçek İçin Uygun?


Vazolar ev dekorasyonunun vazgeçilmez ve sevilen parçaları. Üstelik sadece çiçek koymak için değil, sadece dizaynı için bile dekorasyon objesi olarak kullanıyoruz onları. Peki bir eve kaç  vazo lazım sizce? Bana kalırsa sonsuz😜 O kadar güzel vazolar var ki hepsinden bir örnek alabilirim. 

Ancak siz bu işe yeni başlayacaksanız ilk olarak üç klasik vazoyu almanızı öneririm. Uzun bir taban vazosu, orta boy bir kübik vazo ve bir dar boyunlu vazo. Açıklığı çok büyük olan orta-yüksek vazolara dikkat etmelisiniz. Mağazada harika görünüyorlar, ancak çiçekler hızla içlerinde kayboluyor.
Vazolar aslında herhangi bir temel ekipman değildir. Örneğin farklı yükseklik ve şekillerde cam kavanozlar kullanılabilir. Ben evde büyük ve derin çanakları da çiçek aranjmanları için kullanıyorum. Bahçeden topladığım çiçekler her zaman aynı uzunlukta olmayabiliyor, bunları bir çanakta çok hoş bir şekilde düzenleyebiliyorum. Bu biraz da hayal gücüne kalmış bir şey. Aklınıza gelen çiçek koymaya uygun her obje kullanılabilir.Ancak eksantrik, heyecan verici vazolar da mükemmel bir bahar dekorasyonunun parçasıdır. Romantik modellerden tutun da, modern dizaynlara kadar her zevke uygun vazo bulmak mümkün artık. Ancak ben bugün vazo çiçek uyumu nasıl olmalı o konudan bahsedeceğim.

Tek, kısa veya uzun saplı çiçeklerle ne yapmalı?Güzel bir vazo çiçeklere daha da fazla değer katar. Bu nedenle çiçekleri ve vazoları her zaman birlikte düşünmeli ve ayrı bir aranjman olarak görmelisiniz. Temel kurallar olmadığı için, neyin birbirine uyduğunu ve kişisel olarak neyi sevdiğinizi kendiniz deneyebilirsiniz.

Örneğin bir cam pervazına koyacağınız birkaç küçük şişe veya vazo içinde çiçekler çok hoş duracaktır. Kır çiçekleri bu aranjmanlar için kullanılabilir.

Birkaç vazoyu birleştirmek istiyorsanız nelere dikkat etmeliyiz?

Aslında hiçbir şey. Birkaç vazodan oluşan aranjmanlar gerçekten çok dekoratiftir. Vazoların bir renk ailesine ait olduğundan emin olmalısınız. Örneğin, yeşilin farklı tonlarını bir arada karıştırın, çok uyumlu görünür. Ama aynı zamanda çok farklı kontrast renklerde vazolar da birlikte harika görünebilir.Farklı çiçekleri birleştirmek istiyorsak nelere dikkat etmeliyiz?İçgüdünüzü dinlemeli ve sadece bir şeyleri denemek için cesarete sahip olmalısınız. Dekorasyon yaratıcılık demektir. Farklı renklere sahip farklı çeşitlerde kombinasyonlar yaratmanın sınırı yoktur. Ayrıca doğal ve sıra dışı arajmanlar sizi sıkmaz. Bir vazoda gevşek bir şekilde renkli lale buketi de harika görünür. Şeffaf bir cam vazoda, ekstra yapraklar, dallar veya taç yapraklar su altında heyecan verici görünürr. Tıpkı buketlerin gövdesine bağlanmış renkli kurdeleler gibi. Belirli bir kural yok, hayallerinizi serbest bırakın:)

Amaryllis, güller, laleler - klasik bahar çiçeklerini sunmanın en iyi yolu nedir?

Amaryllis'in alana ihtiyacı vardır, bu nedenle uzun bir zemin vazo ona hak ettiği varlığı vermek için harikadır. Küçük bir ipucu: Amaryllis çiçeğinin altında, normalde çiçekçi tarafından çıkarılması gereken küçük gümüş kaplamalar vardır, ancak bu her zaman olmaz. Hala oradalarsa, hızla kahverengileşecekleri ve çiçeğin parlaklığını yitirecekleri için parmaklarınızla dikkatlice koparın.Güllerin çok suya ihtiyacı vardır, bu yüzden yeterince büyük bir vazoya ihtiyaçları vardır. Laleler ise ne kadar çok su içerlerse o kadar hızlı büyür ve solarlar. Kesme çiçeklerin solması hayatın geçiciliğini yansıtır. Vazoyu çevreleyen geniş açık laleler ve taç yaprakları kendine has bir çekiciliğe sahiptir.

Her gün için güzel bir kendin yap çiçek aranjmanı nasıl olmalı?Birkaç damla standart gıda boyası eklemek, bulanık suyu önlemeye yardımcı oluyormuş. Ben her gün suyu tazelemeyi sevenlerdenim aksi halde ağır bir koku oluyor. Ve evde uygun büyüklükte bir vazo yoksa, çiçekleri kova gibi uygun bir kaba koymanızı öneririm. Bu da güzel bir çinko kova veya dekoratif bir pişmiş toprak kap olabilir.Papatyalar, ayçiçekleri, ortancalar, güller, laleler, zambaklar. Çiçeklerin insana mutluluk verdiğine inanırım, en azından ben etrafımda çiçeklerin olmasından çok mutlu oluyorum. Bugün biraz da bahara uygun vazo düzenlemeleri için birkaç fikir vermeye çalıştım. Sizler en çok hangi çiçekleri seviyorsunuz? Klasik vazolar dışında kullandığınız objeler var mı? 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Banyo Aydınlatması İçin Öneriler

Bohem Dekorasyon İle Benliğini Özgür Bırak

Yemek Odanızın Dizaynından Kişilik Testi

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Pencerenin önünde duran vazolar çok hoş

    YanıtlaSil
  2. Renk renk çiçekler çok hoş, vazolarla uyumlu olmuş bayağı. Bilgiler için teşekkürler. :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski