Bohem Dekorasyon İle Benliğini Özgür Bırak


 
 

Son zamanlarda trend haline gelen bohem tarzı, gerek moda, gerek ev dekorasyonunda öne çıkmaya başladı. Bohem; Fransa kökenli bir akımdır ve anlamı ''çingene'' demektir. Salaş bir stili tabir eder ve göçebe bir hayat yaşayan çingenelerin umursamaz hayatlarından esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Geçmiş zamanlarda çingenelerin yoğun şekilde yaşamış olduğu Bohemya bölgesi bu stilin ilk ortaya çıktığı yerdir. 19. yüzyıl sanatçılarından bazıları da bohem tarzını benimseyerek hayatlarına geçirmiştir. Anı yaşamak, yarının telaşesine kapılmamak ve özgür ruhlu olmak ''bohem'' kelimesinin net bir açıklamasıdır. Kendini bu tarza yakın hisseden kişiler de giyim ya da ev dekorasyonu konusunda bohem stilini hayatının bir parçası haline getirebilir. Peki bohem ev dekorasyonu nedir ve nasıl yapılır?

 


Bohem Ruhunu Yansıtan Evler

 

 Bohem tarz dekorasyonun en önemli özelliği kuralları yerle bir etmesidir. Göçebe hayatın dekorasyonda işlenmesi de bunu gerektirir. Bohem tarzda önemli olan uyum değil farklılıktır. Birbiri ile alakası olmayan eşyalar, salaş ve yumuşak koltuklar, rengarenk minderler ve duvarlar bu stilde öne çıkan noktalardır. Canlı ve iddialı renkler kullanmak bohem tarzın vagzeçilmezlerindendir. Birbirinden bağımsız mobilya ve aksesuarlar birlikte kullanılarak bambaşka bir ambiyans yakalanır. Bohem dekorasyonu söz konusu olduğu zaman yeni eşyalar almaktansa eski ve yaşanmışlığı olan antika parçaların kullanılması, dekorasyona daha gerçekçi ve doğal bir hava katacaktır. Koltuk takımı almak bohem anlayışına uzak bir yaklaşımdır.

 


 Desen ve doku konusunda ise karışıklığın bulunması tam anlamıyla bohemi tarif eder. ''Bu karmaşıklığın içinde kaybolmak istemiyorum ve biraz da dengede olsun istiyorum'' derseniz, duvarlarda sadelikten yana olabilirsiniz. Aslında bohem demek desenli duvar kağıtları ya da tablo ve çerçeveler ile dolu bir duvar demek olabilir. Ancak mobilya ve aksesuarlar konusunda biraz abartmışsanız o zaman duvarları biraz daha düz bırakabilirsiniz.

 


Mobilya Seçimi

 

 Bohem dekorasyon denilince akla hemen yumuşak ve yere yakın kanepe ve koltuklar gelmelidir. Otantik görünümlü ve modernizmden uzak olan mobilyalar ile ortamda rustik bir hava yakalayabilirsiniz. Düz renk bir üçlü kanepeyi desenli bir berjer ile kombinleyebilirsiniz. Mobilyalara çok para vermek yerine ikinci el eşya satan yerlerden bu tarz parçalar edinebilirsiniz. Bohem tarzda öne çıkan bir başka detay da yer minderleridir. Etrafa rastgele koyulmuş minder ya da puflar bohem tarzı ile bütünleşmiştir. Halılarda ve kırlentlerde de canlı ve desenli modeller seçmek ortamı daha da sıcak hale getirecektir.

 


Hikayesi Olan Aksesuarlar

 

 Yaşanmışlığı olan aile yadigarları eşyalarınızı salonunuzda sergilemeniz bohem dekorasyon açısından son derece destekleyici olur. Antikacıları dolaşarak da bu tarz aksesuarlar satın alabilirsiniz. Ya da gittiğiniz farklı şehir ya da ülkelerde bulduğunuz otantik ve ilgi çekici özel parçalara da evinizde yer vererek rustik bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Bohem tarz; modernizm ve minimalizmden son derece uzaktır hatta bu kavramların adeta karşıt anlamlısıdır. Bu açıdan dilediğiniz kadar eşyayı evinizde rahatlıkla sergileyebilirsiniz. İrili, ufaklı, rengarenk her obje veya eşya evinize ayrı bir dokunuş yapacaktır. Süslü ve abartılı avizeler, duvarlarda çeşit çeşit çerçeve, tablo veya aynalar da bohem stilin olmazsa olmazlarındandır. Bohem tarza sahip evler adeta müze havasındadır ve birbirinden özel parçalar birlikte bir takım olmuştur. Uyumsuzluğun uyumunu gözler önüne seren bohem stili ile karmaşıklığın ne kadar havalı olduğunu ispat edebilirsiniz.

 


Karmaşık Desenler Bohemi Anlatmak İçin BireBir!

 

 Bohem tarzın hakim olduğu bir eve girdiğinizde sizi muhtemelen geometrik, etnik desenli ya da eskitme tarzı olan yoğun detaylı halılar karşılayacaktır. Halı yerine kilim kullanılması da bohem tarzda en fazla tercih edilenler arasındadır. Duvar halıları da işinize yarayabilecek bir başka dokunuştur. Triko parçalar, koltuklarınızın ya da yatağınızın üzerine sermeniz ve daha samimi bir hava yakalamanız için ideal seçimlerdir.

 


Daha Çok Bitkiye Yer Açın

 

''Doğallık'' bohem tarzını yansıtan bir kelimedir. Bu yüzden özellikle koltuk ve kanepelerin yanı başına yerleştirebileceğiniz iri yapraklı bitkiler bohem dekorasyonunuza katkı sağlayacaktır. Kaktüs ve sukulentlerin tercih edilmesi de ortama sıcaklık katar. Ayrıca bu ufak bitkilerinizi eskimiş olan ve bir kenarda duran fincan, kase ya da çaydanlık gibi eşyaların içine dikerek daha doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz. Ortamda kullanılan eşyalar ne kadar eski ve otantik ise bohem tarza o kadar yaklaşmış olursunuz.

 


 Eğer ''ben de özgür ruhluyum ve uyumdan nefret ediyorum'' diyenlerdenseniz ve aynı zamanda rustik ortamlar daha fazla hoşunuza gidiyorsa modernizmden sıyrılarak bohem tarz ilşe tanışmanızın tam vakti! Oradan, buradan bulduğunuz aksesuarlar, birbirinden bağımsız mobilyalar ve canlı renkler ile evinizi baştan yaratabilirsiniz!

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yazın Bahçe Işıklandırması Fikirleri

Yemek Odanızın Dizaynından Kişilik Testi 

6 Şehir 6 Mimari Tarz 

Çocuk Odası ve Bahçe Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski