6 Şehir 6 Mimari Tarz


Yeni ancak semt kültürünü tamamlayan binalar son dönemlerin en yaratıcı mimari örnekleri olarak kabul ediliyor.

Kendilerine has bir kişiliğe sahip dünyaca bilinen 6 şehirde, geleneksel mimarinin yanı sıra; sürpriz modern yapılar da var. Günümüz modern hayatının ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bu modern mimari örneklerinden 6 şehir ve 6 mimari tarz örnekleri seçtim.

Londra modern mimari örnekleri


1-   Londra; romantik ve tarihi binaları ile tanınsa da Londra'da da hem tasarım harikası, hem modern binalar yükseliyor. Üstelik sayıları hiç de az değil.

New York penthouse


2-   New York; Brooklyn'in bir çatı katından hemen karşısındaki Manhattan'ı selamlayan projede dairelerin balkonları bir diğerini görmeyecek şekilde planlanmış. Buna rağmen tüm balkonlar New York’u izliyor. Şehrin yeni cazibe merkezi olarak görülen Park Slope'un hemen yanındaki modern yapı, Brooklyn'in semt kültürünü sarmalıyor.

Paris maison de verre


3-   Paris; Paris'e yakışacak projelerin tasarımında romantizmin olması gerekiyor. Paris'te bulunan cam yapı maison de Verre de hem modernliği, hem romantizmi bir arada kaynaştıran bir yapı. 

Berlin'de müstakil ev


4-   Berlin; Berlin’in kalbine yeni bir şey koymak istiyorsanız önce yeşile kucak açmanız gerekiyor. Şehir parklarıyla dikkat çeken Berlin’de projelerin tekdüze olmaması ve farklılıkları ortaya koyması tercih ediliyor. Berlin’i Berlin yapan en önemli değer kolektif kültür olarak konut projelerinde de kendini net bir şekilde gösteriyor. Modernle eskinin bir arada yaşayabildiği bir şehir Berlin. Kimi yerde müstakil evler, kimi yerde rengarenk apartmanlarla bir karmanın hüküm sürdüğü bir şehir.

Madrid modern mimari örnekleri

5-   Madrid; Yüksek katlı binaların şehre uyum sağlayabildiği sınırlı Avrupa Şehri arasında sayılan Madrid, İspanyol mimarisinin avlu romantizmini hemen her projede ortaya koyuyor. Yeni yapılarda da kullanılan avluyu ve havuz sistemi yaz aylarında zorlayıcı bir sıcaklığa sahip olan Madrid için bulunmaz nimet olarak düşünülebilir. Tarihi ve eski şehirde modern yapılar neredeyse gökyüzüne uzanıyor.

Oslo modern ev


6-   Oslo; Üçgen çatılı ahşap dış cepheli evler bütün İskandinavya’nın en temel simgeleri arasında sayılabilir. Oslo’nun ruhunu oluşturan bu mimari modernleştirilirse ortaya nasıl bir görünüm çıkar? Geleneksel tahta evleri bir de böyle hayal edin.


BBunlar da ilginizi çekebilir:

Çocuk Odası Ve Bahçe Dekorasyonu İle İlgili Pratik Bilgiler

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. İstanbulun da vardı bir tarzı ama yok oldu büyük çoğunluğu..

  YanıtlaSil
 2. Newyork ve Oslo' daki yapılara bayıldım.. :) teşekkürler Derya

  YanıtlaSil
 3. Wow. All of these styles are really beautiful. I just adore the Oslo wooden exteriors and roof design. It is incredible!

  YanıtlaSil
 4. Ayy Oslo'ya bayıldım...
  Şu an oralara gitmek istedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım çoğunluk Oslo'yu beğendi 😊

   Sil
 5. Londra’daki gökdeleni iyi bilirim. Dünya çapında örnek bir model.

  YanıtlaSil
 6. Modern olan şeyleri sevemiyorum... Bu çağın adamı değilim sanırım. Sadece Oslo gözüme hoş geldi... Ahşap, daha bir yaşanmışlık hissi yaratıyor bende betona göre.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında eski şehirlerdeki modern yapıları yazdım ama ben de Oslo'yu beğendim. Ben de şehir insanı değilim 😊

   Sil
 7. Yüksek binaları hiç sevmiyorum belki de deprem korkusundan...normalde en sevdiğim tek katlı, bahçeli, romantik evler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de doğanın içindeki evleri daha çok seviyorum 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski