Shibumi - Trevanian - Kitap Tavsiyesi

Son dönemlerde pek fazla sosyal medyada yer alan Trevanian'ın Shibumi romanını merak etmesem olmazdı:) Malum önce pek çok izlenen Sedat Peker videolarında bahsetmiş ancak ben o kısmı kaçırdım nedense, sonra bir gün Erol Mütercimler bir televizyon programında bahsederken dikkatimi çekti ve araştırdım. Sonra eşim de merak etti hadi okuyalım deyip kitabı sipariş ettik. 

Shibumi Nedir?

Shibumi, aslında bir minimalist Japon yaşam felsefesi. Wikipedia, shibumi'yi basit, ince ve göze batmayan güzelliğin belirli bir estetiği olarak tanımlar. Shibusa alçakgönüllü kişi, öğrenmek, izlemek, okumak, anlamak, geliştirmek ve düşünmek için zaman ayırarak, bu eylemleri kendisiyle ilgili bir küçümseme ve sessizlik içinde birleştirerek mükemmelliği yüceltir.

Romanda, Trevanian kavramı daha da şiirsel ayrıntılarla açıklıyor. 


 ''Shibumi o kadar doğru bir ifade ki, yoğun olması gerekmiyor; o kadar dokunaklı ki güzel olmak zorunda değil, o kadar gerçek ki gerçek olmak zorunda değil. Shibumi bilgiden ziyade anlamaktır. Shibumi anlamlı sessizliktir. Tavırda, tevazu olmadan tevazudur. Sanatta, belagatli sadelik, ifade edilen kısalıktır. Felsefede pasif olmayan ruhsal dinginliktir; olma kaygısı olmadan olmaktır. Bir kişilikte, tahakkümsüz otoritedir. Kişi shibumi'ye ulaşmaz, onu keşfeder. Kişi bilgiden geçmeli ve basitliğe ulaşmalıdır.''

 Kutuplaşma ve dikkat dağınıklığı çağımızda, Shibumi kavramının çağrıştırdığı dinginlik, alıcılık ve sükunet çekici olmaktan öte, içsel yaşamlarımızı yeniden dengelemek ve büyüme için yer açmak gerekiyor. Bugün ve her gün, düşünmek ve dinlemek için sakin ve sessiz bir an bulmaya çalışın. Dünya sizinle konuşacak ve duyduklarınız ister alçakgönüllü ister hayranlık uyandırıcı olsun, dinlediğiniz için daha iyi ve daha mutlu olacaksınız.

Shibumi Romanının Konusu

Kitaba dönecek olursak Shibumi,  bir casusluk, macera, cinayet romanı diyebiliriz. 

Fransa 1979: Profesyonel katil Nikolai Hel, eski hayatını geride bırakmak için bir Pirene şatosunda emekliliğe çekilir. Bir gün bir yardım çığlığı alır: Genç Hannah, çok güçlü bir gizli teşkilattan kaçmaktadır. Amcasına borçlu olan Hel için dünyanın öbür ucunda ölümcül bir macera başlar ve bu yolculukta bir kez daha ölümcül becerilerini kanıtlaması gerekir.

Çin'de geçen bir çocukluktan sonra, Nikolai Hel'in yaşam macerası Japonya'da devam eder. Hayatta başına gelenler onu tehlikeli bir katil olmaya iter. Olağanüstü zekası ve yetenekleri bu konuda onu dünyanın en iyisi haline getirir. 

CIA ile hiç kapanmayan hesabı yüzünden her ne kadar inzivada yaşamak istese de bu mümkün olmayacaktır.

Oldukça heyecanlı ve ilginç bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitap okuru öyle bir hale getiriyor ki, kanunu temsil etmesi gerekenlerin değil de katilin başarılı olmasını bekliyorsunuz haklılığına inandığınız için. Dikkatli okunması gerekiyor çünkü yazar oldukça detaylı yazmış. Öyle ki okurken biraz da yorabiliyor ama yine de devamını merak ediyorsunuz. Bu tarz romanları seviyorsanız kaçırılmaması gereken bir kitap ve rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Bu arada kitabın filminin çekileceği ve Leonardo Di Caprio'nun oynayacağı haberlerini de nette okudum.

Trevanian Kimdir?Trevanian, New Yorklu Dr. Rodney William Whitaker'in kullandığı yazarlık adı. Ejderha adında romanından uyarlanan gerilim filmi ortalığı karıştırdı. Kitapları çok başarılı olduğu ve çok çeşitli türleri kapsadığı için, kısa süre sonra bu takma adın arkasında birkaç yazarın olduğu varsayıldı - en azından başyapıtı Shibumi'nin ortaya çıkmasından bu yana, Ian Fleming, Henry Kissinger, Robert Ludlum'un veya Tom Wolfe, Trevanian adı altında yazdıkları spekülasyonları dilden dile dolaştı. Dr. Whitaker ise, birçok kurgu kahramanı gibi Bask Ülkesi'nde içine kapanık yaşamış ve 2005 yılındaki ölümüne kadar ustaca yazdığı romanlarıyla okurları mest etmiştir.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Joshua Profili

Nein! İch Will Kein Seniorenteller 

Frühlingsküsse und Erdbeerkuchen 

Paulo Coelho-Hac
 

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. ben bu kitabı almıştım evde yok şu an herhalde bağış kitaplarla kütüphaneye gidiverdi :) yeniden alacağım

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir tanıtım olmuş. Kitabı merak ettim, cinayet romanlarını da severim. Shibumi de ilginç bir şeymiş, hayret hç duymadım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten ilginç bir kitap çok da akıcı.

   Sil
 3. Shibumi kavramını yazar ne güzel açıklamış. Sonrasındaki paragrafta bahsettiğin dinginlik bana sound of metal filmini çağrıştırdı.
  Ve kitap oldukça ilgi çekici, akilmda olsun.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski