1 Nisan Şakası Nereden Geliyor?
Neden bir Nisan Şakası var?

1 Nisan, birçok insanın şakalar yapmayı sevdiği bir gün. Dünyanın pek çok ülkesinde geçerli olan bu gelenek nereden geliyor ve farklı ülkelerde nasıl kutlanıyor? Gelin 1 Nisan Şakası Günü'nün tarihine ve dünyadaki geleneklerine bir göz atalım.

1 Nisan şakasının kökenleri Orta Çağ'da mı?

Ciddi bir zarara yol açmadan doyasıya yalan söyleyin: 1 Nisan Şakası  hakkındaki genel fikir birliği budur. Birbirlerine şaka yapmak, dünyanın büyük bir kısmına yayılmış bir gelenektir. Bununla birlikte, menşei artık tam olarak belirlenememekle birlikte -  Almanya veya Fransa'da olduğu söyleniyor.


Diğer birçok iddiaya ek olarak, 1 Nisan şakası için bir başlangıç ​​noktası Bavyera, Augsburg' da bulunuyor.  1530'da Augsburg Reichstag'da, o dönemde dinle ilgili tartışmalara ek olarak madeni para düzenlemesi de yapıldı. 1 Nisan 1530 için, birçok spekülatörün bahse girdiği standardizasyon için bir madeni para günü ilan edildi. Ancak madeni para günü iptal edildi, spekülatörler paralarını kaybetti ve aptallar olarak alay edildi. "Nisan'a birini gönder" sözü ilk olarak 1618'den kalma bir Bavyera kaynağında bulunduğundan, bazıları bu olayla bir bağlantı görüyor.


Ayrıca Charles IX tarafından Fransa'da yapılan bir takvim reformu yapıldığı biliniyor.  1564'te yeni yılı 1 Nisan'dan 1 Ocak'a kaydırdı. Cehalet veya gelenek yoluyla 1 Nisan'da Yeni Yılı kutlamaya devam eden herkes "1 Nisan Şakası" olarak alay konusu oldu.


Nisan ayının ilk günü  dünyada böyle kutlanıyor

Diğer Avrupa ülkelerinde de 1 Nisan'da şakalar yapılıyor. Örneğin, Fransa ve İtalya'da insanlar, diğer kişi fark etmeden sırtlarına şaka yazıları olan kağıt şeritleri yapıştırmaya çalışıyor.


Göç sırasında, 1 Nisan Şakası ABD'de de kök saldı ve Avrupa'lı göçmenler tarafından gelenek sürdürüldü. .


İspanya ve Latin Amerika'da 1 Nisan'da değil, 28 Aralık'ta Día de los Santos Inocentes' te şakalar yapılıyor.


Bir farklı iddia da Yahuda'nın doğum günü

İsa'nın havarisi Yahuda çok güvenilmez olduğu ve Mesih'e ihanet ettiği için1 Nisan'da insanların birbirini kandıracak şakalar yaptığı iddiası da var.


Nisan havasına güven olmaz

Son olarak, iddialardan biri Nisan'ın hava olarak çok güvenilmez bir ay olması.


Marzo pazzo: İtalya'da çılgın bir Mart

Bu arada İtalya'da, Mart ayına Marzo pazzo deniyor. Orada Mart ayı hava durumu çok değişkendir ve İtalyanlar 1 Mart'ı özel bir şekilde kutlarlar ve bu yüzden şakalar da yapılır..

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Türkler'de Şamanizm ve Günümüze Kadar Gelen Şaman Gelenekleri

Nardugan Bayramı Nedir, Kimler Kutlar, Nasıl Kutlanır?

Hıdırellez Nedir, Nasıl Kutlanır, Kimler Kutlar?3 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Kökenini nedense hiç düşünmemişim :) Bence çok tatlı bir gün, tüm dünyada bu şekilde kabul görmesi de güzel :)

    YanıtlaSil
  2. Bu sene de Bilgehan geleneksel olarak Can'ı kandırdı. Her sene en büyük keyfi o. Güya Can bir gün önce gardımı alıyorum diyordu ama yine yuttu oltayı. Nerelerden nerelere gelip hayatımıza dokunuyor böyle gelenekler. Seviyorum geçmişle geleceğin iç içe geçmiş halini :)

    YanıtlaSil
  3. Eskiden ülkemizde 1 Nisan şakaları sanki daha çok yapılırdı. Ya da bana denk gelmiyor veya duymuyorum... Fransızların takvim reformu ilginç detaylar taşıyor. İlgimi çekti. Çok teşekkürler :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski