ChatGPT NEDİR NASIL KULLANILIR?

 ChatGPT Nedir Nasıl Kullanılır?


Günümüzde gelişen teknolojiler çeşitli yeniliklerin karşımıza çıkmasında etkendir. ChatGPT nedir nasıl kullanılır? Sorusu bu yenilikleri ilgilendirirken yapay zekâ ile ilgili gelişmeler arasında bu uygulamalar da vardır.

Google ile de karşılaştırılan bu yeni uygulama önemli bir teknolojik gelişme olarak görülmektedir. Bir sohbet robotu olarak geliştirilen ChatGPT yapay zekâ şirketi OpenAl’a aittir. 

Bu sohbet robotunun sahip olduğu özellikler ise; soruları yanıtlama, çeviri yapma, metin özetleri çıkarma, matematik denklemi çözme, bir şeyleri sınıflandırma gibi çalışmaları kapsar. 

Google tarafından kullanıcılara sunulan tüm işlemleri yapabilme özelliğinde olan bu yapay zekâ robotu web sitelerine içerik üretebilme özelliğini de yapısında bulundurmaktadır. 

ChatGPT ile Neler Yapılabilir?

ChatGPT dijital teknolojileri kullananlar için birçok konuya çözüm üretebilecek bir yapay zekâ robotu olarak öne çıkar. ChatGPT ile Neler Yapılabilir? Sorusu ise kullanıcılar için merak konusudur.

ChatGPT çeşitli kolaylıkları sağlaması bakımından gittikçe daha da önemli hale gelmektedir. Bu uygulama sayesinde web sitelerine içerik üretilebilir, matematik denklemleri çözülebilir, farklı diller arasında çeviri gerçekleştirilebilir. 

Bunun yanı sıra kategorize edilecekler arasında bir sıralama yapabilen yapay zekâ robotu soru yanıtlayabilir ya da metin özetleri hazırlayabilir.

ChatGPT Ücretli mi?

ChatGPT birçok kolaylığı kullanıcılara sunarken kullanıcıların OpenAl hesabına sahip olması yapay zekayı kullanabilmek için gerekir. Bu uygulama internetten aldığı veri tabanına göre hizmet vermektedir. ChatGPT Ücretli mi? konusu da uygulamanin merak edilenlerinden.


Çeşitli alanlarda kullanılabilen ChatGPT yapay zekâ robotu sayesinde işlemler hızlı ve kolay yapılabilir hale gelmektedir. Kullanıcılara zamandan kazandıran ChatGPT hemen hemen her alanda işlevsel özellikler göstermektedir. ChatGPT’nin kullanılabileceği bazı alanlar şunlardır:

 • Ödevleri yapmak,
 • E-posta içerikleri hazırlamak,
 • Roman, şiir, hikâye yazmak,
 • Blog yazıları hazırlamak,
 • Kod, uygulama yazmak,
 • Kodda hata tespiti yapmak,
 • Kodları anlaşılabilir hale getirmek,
 • Web site içerikleri hazırlamak,
 • Metin özeti çıkarmak,
 • Sınıflandırma yapmak,
 • Yazılım geliştirme,
 • Metin anahtar kelimelerini tespit etmek,
 • Matematik denklemleri çözmek,
 • Sohbet etmek,
 • Soruları yanıtlamak,
 • Çeviri yapmak.

ChatGPT metinleri analiz edebilirken sorulara da anlamlı cevap verme anlayışı üzerine tasarlanmıştır. Bir dil modeli olarak hazırlanmış olması ve kullanılacağı alana bağlı olarak cevaplar sunması bu uygulamanın bir diğer özelliğidir. 

Kullanıcı merak ettiği soruları yapay zekaya sorduğunda yanıt alabilir. Bir yemek tarifi öğrenmek istendiğinde ya da bir makale yazılacaksa ChatGPT tarafından bu işlemler yapılabilir.

Bu uygulama henüz test aşamasındadır. Siteye tıklandıktan sonra giriş yapılarak üyelik oluşturmak gerekir. Üyelik oluşturma işlemleri sırasında ise kullanıcılar yönergeler doğrultusunda hareket eder. Uygulama şu an için ücretsiz olarak hizmet vermektedir. 

İnsan konuşmalarını taklit edebilen ChatGPT çeşitli görevleri de yerine getirebilir. Çok yönlü bir sohbet robotu olması da önemli bir özelliğidir. Bu sohbet robotu sayesinde şiir, müzik yazılabilir. Tele-oyunlar oynanabilir. Test sorularına cevap bulunabilir. 

Sınırlılıkları arasında ise yanlış cevap üretme, anlamsız cümleler kurma yer alır. Bu durum yapay zekâ halüsinasyonu olarak adlandırılır. 

ChatGPT Açılımı Nedir?

Generative Pre-trained Transformer 3 şeklinde açıklanabilen ChatGPT sayesinde pek çok işlem hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. ChatGPT Açılımı Nedir? Sorusunun yanıtı merak edildiğinde Türkçe ’ye Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü olarak çevrilebilir.  

Bu yapay zekâ robotu denetimli ve takviyeli bir öğrenme yöntemini kullanıcı deneyimine sunmaktadır. İnsanların yazdığı gibi metinler üretebilme özelliğine sahip olan bu yapay zekâ robotu diyalog tabanlıdır.

ChatGPT Hangi Dillerde Kullanılabilir?

ChatGPT Hangi Dillerde Kullanılabilir? konusu araştırıldığında ise farklı diller arasında çeviri yapabildiği görülmektedir. Gerçekçi ve doğal bir dili sohbetler sırasında kullanabilen ChatGPT dil modelleme işlemlerini de hızlandırabilmektedir. 

Yapay zekanın veri tabanı 2021 ile sınırlı olurken güncel sorulara yanıt arayanlar açısından bu bir kısıtlama olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra eleştirel düşünme becerisinden yoksun olması, etik kararlar alabilme noksanlığı da ChatGPT’nin sınırlılıkları arasında görülmektedir. 

Bu yapay zekanın kullanılabileceği diller arasında Fransızca, İngilizce, Türkçe, Rusça, İspanyolca yer almaktadır. Bunun dışında da farklı dillerde kullanılabilir.

Yapay zeka insanın yerini doldurabilir mi?  

Bu programlar çalışırken insanlara büyük bir destek verse de insanın yerini tam olarak doldurduğunu söyleyemeyiz. Örneğin ihtiyacınız olan yazıyı yazdırdıktan sonra onu okuyabilecek, eksiklerini tamamlayacak ve kendi imzanızı atabilecek donanıma sahip olmalısınız. Aynı çeviri programları gibi. O dile hiç hakim değilseniz, kadın yerine erkek veya çok farklı anlamı olan bir şeyler yazabilirsiniz. Yani siz siz olun yapay zekaya tamamen güvenmeyip kontrolü elden bırakmayın. 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

James Webb Teleskopu İle Evrenin Doğuşuna Doğru

Metaverse-Sanal Gerçeklik Nedir, Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Proxima B- Komşu Güneş Sisteminde İkinci Bir Dünya

Hayallerimin Kadını Sofia

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. ChatGBT son zamanlarda benimde sıkça gördüğüm bir teknoloji. Hakkında detaylı bilgim yoktu, sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. ya ben bunu geçenlerde buldum ve çok sevdim ne güzel ya bilgiler :)

  YanıtlaSil
 3. I was actually studying at tge university, at the beginning of 2000, when they first started experimenting these softwares. I remember we had one, it was very limited and simple at that time. It only answered simple questions, in writing and did that according to the informations fed to him in coding since it couldn't connect to internet.
  Seeing where it arrived now is pretty exciting.

  YanıtlaSil
 4. Bende yeni kesfettim dünden beri kullanıyorum. Makale yazdiriyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben denemedim ama iyi fikir İngilizce blog için kullanabilirim ☺️

   Sil
 5. Sahiden değerli ve önemli bir teknolojik gelişme, kullanmayı seviyorum ben. Ama ödev yaptıranlara, yazı yazdıranlara dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum :) Asıl amacı bunları yaratıcı şekilde yazmak olmadığı için hatalı bilgiler, anlamlı olmayan ifadeler kullanabiliyor. Ama bunlar dışındaki alanlarda çok işe yarıyor tabii.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski