James Webb Teleskobu İle Evrenin Doğuşuna Doğru

James Webb Teleskobu


Hubble teleskobu hakkında yazacakken gündeme James Web Teleskobu girdi. Ben de iki konuyu birleştireyim dedim. Beni devamlı takip edenler fizik ve uzay ile ilgili belgeselleri hiç kaçırmadığımı bilirler. En büyük dileklerimden biri James Webb teleskopunun büyük patlama anını görüntülemesi ve benim ömrümün bunu görmeye yetmesi 👀👀👀. Teknolojinin gelişme hızına bakınca hala bir şansım var gibi görünüyor:)

Hubble Teleskobu' nun Görevi Neydi? 

Hubble Teleskobu


24 Nisan 1990'da, NASA'nın Amerikalı astronom EDWIN POWELL HUBBLE 'nin (1889-1953) adını taşıyan HUBBLE Uzay Teleskobu, bir uzay mekiği ile yörüngeye getirildi. Amaç, dünya atmosferinin rahatsız edici etkisi olmadan yıldızlar üzerinde çalışmalar yapmaktı.


Bu teleskopik uydunun çekirdeği, 13.1 m uzunluğunda ve 4.27 m çapında, 2,4 m çapında cam seramikten yapılmış bir ana aynanın takıldığı silindirik bir tüptü. Ayrıca 28 kadir kadirden küçük nesneleri kaydetmek için bir kamera, soluk nesneleri incelemek için bir spektrograf, daha parlak nesneler için yüksek çözünürlüklü bir spektrograf, nokta şeklindeki nesnelerin parlaklığındaki hızlı değişiklikleri kaydetmek için bir fotometre ve geniş açılı bir kamera bulunmaktadır.

Cihaz, rahatsız edici atmosferin dışında elektromanyetik tayfın kızılötesi ve ultraviyole bölgelerinde de gözlem yapabilmektedir.
Ne yazık ki, fırlatıldıktan sonra, teleskopun birincil aynası, ayna işleme hatasından kaynaklanan önemli bir sapma sergiledi. 1997 yılında, 1993/94'teki ilk onarımdan sonra, uzay teleskobunun dünya yörüngesindeki başka bir onarımı gerçekleşti: Bu amaçla, HUBBLE uzay teleskobuna bir uzay mekiği yaklaştı ve aynanın önüne bir düzeltme merceği yerleştirildi. Ek gözlem cihazları da kuruldu.


1999'da Amerikan uzay mekiği Discovery, fırlatma tarihi birkaç kez ertelendikten sonra başka bir "onarım uçuşuna" başladı. 10 yaşındaki teleskop, altı hedefleme jiroskopunun dördünün başarısız olmasının ardından Kasım ayında kendini kapattı. Görev, 27 Aralık 1999'da inişle başarıyla sona erdi.


HUBBLE Uzay Teleskobu yardımıyla çok sayıda kayıt ve inceleme yapıldı ve çok sayıda yeni gök cismi keşfedildi. Halen faaliyette olan teleskopun güncel fotoğrafları, NASA'nın www.nasa.gov/ adresindeki web sitesinde bulunabilir.

Evrenin doğuşunun görünümüEvrenin doğuşunu resimlerle yakalamak: Bu sözle NASA, 2021'in sonunda James Webb teleskopunu uzaya fırlattı. Bu konuyu takip edenler, çekilen büyüleyici resimleri de görmüşlerdir.

James Webb Uzay Teleskobu altı buçuk metrelik çapıyla insanoğlunun uzaya fırlattığı en büyük aynaya sahip. Aletleri eksi 223 santigrat derece sıcaklıkta çalışıyor. Gelişimi 20 yıldan fazla sürdü. On milyar dolara mal oldu.NASA sözcüsü Laura Betts, Ekim 2021'de, uzaydan ayrılmadan neredeyse üç ay önce James Webb Uzay Teleskobu'nun şimdiye kadar yapılmış en büyük, en güçlü ve en karmaşık teleskop olduğunu söyledi. Bu şekilde geçmişe bakabiliyor: Galaksi boyunca 13 milyar yıl yol kat etmiş olan ışığı emebilir. NASA sözcüsü Betts, bunun, galaksiler ve gezegenlerle birlikte evrenin oluşmaya başladığı Büyük Patlama'dan kısa bir süre sonrasına ait görüntüler ve ölçüm verileri sağladığı anlamına geldiğini söyledi.

James Webb Teleskobu

Özel bir görevin başarılı başlangıcı

James Webb Uzay Teleskobu, uzay araştırmalarında yeni bir çağın habercisi.
Uzay teleskobu, Avrupa Uzay Ajansı ESA, Kanada CSA ve ABD NASA'nın ortak projesidir. Her üç uzay organizasyonunun ortak fikri: James Webb Uzay Teleskobu' nun sağlayacağı görüntüler bilimi kökten değiştirecek. NASA patronu Bill Nelson bu konuda "İnsanlığa evrene dair daha önce hiç görmediğimiz bir görüş verecek" dedi. Teleskopla çekilen görüntüler ardı ardına kamuoyuyla paylaşılıyor.Webb teleskopu, evrendeki en eski galaksilerin fotoğraflarını çekip onları Dünya'ya göndermeye devam ediyor.

 Başladıktan bir ay sonra, teleskop çalışma yerine, Lagrange noktası 2'ye ulaştı. Teleskop, dünyadan bir buçuk milyon kilometre uzakta "duruyor": Güneş ile dünya arasındaki çekim, bu noktada tam olarak tıpkı onun kadar büyük. Teleskoba dünyadan bakıldığında, neredeyse hareketsizdir. Teleskop dünya ile birlikte güneşin etrafında hareket eder ve dünyanın gölgesi tarafından güneşin  ışınlarından korunur. Birlikte büyük bir ayna oluşturan 18 altıgen aynayı hizalamak ve senkronize etmek için Ocak ayından Temmuz ayının başlarına kadar 300 ayrı adım gerekliydi. Bu adımlardan birinde yapılacak bir hata, teleskobu on milyarlarca dolarlık bir uzay çöplüğüne çevirebilirdi.

Evrenin sırlarının çoğunu bilmiyoruz ve çözülmesi çok uzun zaman alacak. Belki de pek çoğu hiç çözülemeyecek. Ancak en azından buna çok yaklaştığımızı hissediyorum ve heyecan duyuyorum. 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Metaverse Nedir, Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Proxima B-Komşu Sistemde İkinci Bir Dünya

Karadelik, Çekilen İlk Resim ve Albert Einstein

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. gerçekten inanılmaz fotolar :)

  YanıtlaSil
 2. Büyük patlamayı ben de çok merak ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir an önce bulsalar da öğrensek ☺️

   Sil
 3. Aydınlatıcı bir yazıydı, çok teşekkürler :) Son zamanlarda teknolojinin gelişim hızı inanılmaz, ortaya çıkan sonuçlar da büyüleyici.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok hızlı. Olamaz dediğimiz neler gördük.

   Sil
Daha yeni Daha eski