Çocuklara Kitap Okumanız İçin Önemli Nedenler


 

Çocuklara okuyun: 

Bu yüzden hemen çocuklara kitap okumaya başlamalısınız

Tüm ebeveynler çocuklarına düzenli olarak kitap okumaz. Ama özellikle küçük yaştaki çocuklara mutlaka yüksek sesle kitap okunması gerekiyor.

Sadece bir sayfa daha, sadece bir bölüm daha, sadece bir uyku vakti hikayesi lütfen! – Bunu her gece çocuklarınızı yatırdığınızda alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu saatler birçok aile için okuma zamanı ve çocuklar için günün en sevilen zamanı: Franz, Pippi Uzunçorap veya Gruffalo hakkındaki hikayelerin hayal gücünü harekete geçirdiği ve küçükleri nazikçe rüyalar diyarına yönlendirdiği zamandır uyku öncesi. Okumak sadece eğlenceli olmakla kalmaz, çocuklara belirleyici avantajlar da sağlar.
İpuçları: Sesli okurken önemli olan nedir?

Çocuğunuza kitap okumak istiyorsanız bazı önerilerimiz var. En önemli kural: Rahat bir pozisyonda okuyun, sarılın, çocuğunuzla vakit geçirin ve orada olun. Akıllı telefonları ve diğer dikkat dağıtıcı şeyleri uzaklaştırmak en iyisidir, böylece tüm dikkatiniz neler olup bittiğine odaklanır. Sonuçta, siz ve çocuğunuz yüksek sesle okurken tamamen birbirinize odaklanmalısınız. Bunu hafife almayın çünkü böylesine samimi bir ortam, çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi güçlendirir.

 

Ayrıca çocuklarınıza kitap okumak istiyorsanız bunu düzenli olarak, tercihen her gün aynı saatte en az 15 dakika boyunca yapmalısınız. O zaman küçükler sadece çok eğlenmekle kalmaz, aynı zamanda oyun yoluyla da çok şey öğrenirler. İki yaşındaki çocuğunuz aynı kitaba 15 dakika boyunca odaklanamazsa panik yapmayın - bu tamamen normaldir! Konsantre olma yeteneği, çocuğun yaşı ile birlikte gelişir. 

Bu arada, erkenden yüksek sesle okumaya başlayabilirsiniz. Yaşamın ilk yılında, resimli kitapları karıştırabilir ve resimli kitapları kendi kelimelerinizle anlatabilir veya çocukla birlikte Ole Könnecke'nin The Big Book of Words and Pictures (Kelimeler ve Resimlerin Büyük Kitabı) gibi sözlüklere bakabilirsiniz. çocuk, konuşmayı öğrenmek için daha sonra ihtiyaç duyacağı kelimeleri bu şekilde kolayca öğrenebilir.

 

Çocuğunuz için yaşına uygun kitaplar, hem kitapçılarda, hem de İnternet sayfalarında bulunabilir. Ama aynı zamanda anaokulundaki veya okuldaki personelden uygun kitaplar isteyebilir, kitapçılardan tavsiye alabilir, diğer ebeveynlerden ipuçları isteyebilirsiniz - ve en iyisi çocuğunuzla düzenli olarak halk kütüphanesine gitmektir. Bütün çocuklar birçok kitaptan kendileri için bir şey seçme ritüeline bayılırlar!

 Çocuklara Kitap Okumak İçin 3 Sebep

1. Sakin ol ve konuş

Bizimki gibi hızlı akan bir zamanda, çocuklar da dahil olmak üzere hepimiz için huzur bulmak giderek zorlaşıyor. Yatmadan önce ve hatta öğle yemeğinden sonra bol bol kucaklaşmanın olduğu rahat bir okuma ortamı, çocukların sessiz anları takdir etmeyi öğrenmelerine yardımcı olur.

 

Yüksek sesle okurken düşüncelerini sıralayabilir, tamamen okunan hikayeye konsantre olabilir ve okul ya da anaokulu stresini unutabilir ve hatta bunun hakkında konuşabilirler. Her durumda, izin verin. Ne de olsa, yüksek sesle okumak, öncelikle hikayeyi olabildiğince anlatmakla ilgili değildir. Çocuğunuz okurken güncel olaylar hakkında konuşmayı seviyorsa, bunun nedeni kendini rahat ve güvende hissetmesidir. Konuşmaları ritüele kolayca entegre edebilirsiniz - o zaman okuma zamanı aynı zamanda çocuklarla düşünme veya bir tür sağlıklı yaşam zamanıdır.


2. Yeni kelimeler öğrenin

Sesli okumanın başka bir olumlu etkisi daha vardır: Genellikle okunan çocukların diğerlerine göre çok daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olmaları. Chicago Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, düzenli olarak kitap okuyan iki yaşındaki çocukların, kendilerine kitap okumayan çocuklara göre 291 daha fazla kelime bildiğini gösteriyor. Küçükler ayrıca kelimelerin farklı zamanlarını ve dil bilgisini de öğreniyorlar.

 

Daha da iyisi: Sonunda okula gitmek ve kendi kendilerine okumayı öğrenmek için sabırsızlanıyorlar - ve 2018'de yapılan bir okuma çalışmasının gösterdiği gibi bunu daha kolay buluyorlar: Çocukların yaklaşık yüzde 78'i günde birkaç kez kitap okuyor. Her gün yüksek sesle okunduğunda, okumayı öğrenmek kolaydır. Nadiren okuyan veya hiç okumayan çocuklar söz konusu olduğunda, bu sadece yüzde 50'dir.


3. Hayal gücünü ve empatiyi geliştirin

Hikayeler hayal gücünü harekete geçirir, hikayenin görüntüleri çocuğun kafasında oluşturulur ve televizyon tarafından dikte edilmez. Bu yaratıcılığı teşvik eder. Çünkü: Beynin sağ yarım küresi uyarılır. Örneğin okul değişikliği, bir evcil hayvanın ölümü veya diğer güncel olayları ele alan hikayeler, küçüklerin bu konular hakkında konuşmasına veya bunları işlemesine yardımcı olur.

 

Ancak hepsi bu kadar değil: Kendinizi bir hikayedeki çeşitli aktörlerin yerine koymak empatiyi geliştirir. Böylece bir çocuk diğer insanlar için daha fazla anlayış geliştirir ve bu da sosyal becerilerini geliştirir. olumlu etkiledi. Yüksek sesle okumak, çocuklara ve ebeveynleri ve diğer insanlarla ilişkilerine birçok fayda sağlar. Ve: Okumanın sadece eğlenceli olduğunu bu şekilde öğreniyorlar.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Türkiye'de Online Kütüphaneler

Çapraz Okuma Tekniği Nedir, Nasıl Uygulanır?

Roman Okumaya Hemen Başlamak İçin 7 Neden

Biblioterapi Nedir, Hangi Amaçla Kullanılır?

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çocuklara kitap okumak çok önemli gerçekten.
  Rahmetli babam bana çocukken Tom Miks, Teksas okurdu. Okurken de yavaş yavaş, tane tane parmağını okuduğu kelimenin üstüne tutarak okurdu. Bunu bilerek mi yapardı bilmiyorum hiç sormak aklıma gelmedi ve 5 yaşlarındayken Tom Miks sayesinde daha doğrusu babam sayesinde okumayı öğrendim. Kendi kendime. Babam bile şaşırdı. Düşün ne kadar önemli bir şey. Pek çok çocuk 7 yaşında zar zor söküyor. Yine rahmetli babam sayesinde çocukken çok kitap okudum. Şu anda o kadar kitap okuyamıyorum. Çiçekçi Üsküdar'a mavi renkli gezici kütüphane gelirdi üyeydim, ayrıca Selimiye çocuk kütüphanesine üyeydim, bir de normal kitapçılardan alınan kitaplar yüzlerce çocuk kitabı, dergi, çizgi roman okuduk şimdi ne şanslıymışım diyorum keşke tüm çocuklar benim gibi şanslı olsa çocukken...şu anda hikaye, senaryo yazıyorsam da rahmetli babam sayesinde ta çocukken hayal gücümü etkileyen, geliştiren Tenten, Tom Miks, Tina, Doğan Kardeş, Jules Verne, Charles Dickens ve yüzlerce çocuk hikayesi sayesindedir. Güzel Katil'i yazarken Tom Miks'ten esinlendiğim bir sahne bile oldu. Kesinlikle çocukken kitap okumalı. Eline sağlık böyle önemli bir konuya yer verdiğin için çünkü maalesef komşu çocukları bana geldiğinde ellerine çizgi roman verince yüzüne bakmadılar! Ben şoke olmuştum. Çünkü benim için çizgi roman dünyanın en güzel şeyiydi o yaşlarda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında şimdi okurken hatırladım babam da o çizgi romanları okuduğu için hep evde vardı daha ufacıkken hep resimlerine bakardım. Ben de cok küçük öğrendim okumayı meraklıydım çunkü. Hala da öyleyim ya 🙈

   Sil
 2. Anne karnında başlamalı aslında kitap okumaya. Bizim kitap okuma saatimiz var. O saatte ailecek kitap okuyoruz. Minik kızıma da sesli okuyoruz. Çocuklar seviyorlar. Keyifli oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hamileyken sesli okurdum ve müzik dinletirdim ☺️

   Sil
 3. Ben kitap tutkumu küçüklüğümde annemin burada bahsettiklerinizi aynen uygulamış olmasına bağlıyorum. Ne kadar yoğun olursa olsun buna mutlaka vakit ayırırdı, sonuç olarak ben de gerçekten kendi kendime okuyabilmek için sabırsızlanarak hızlıca öğrendim okumayı :)

  YanıtlaSil
 4. Kızıma kitap okumaya 2,5 yaşından sonra başladım. Daha önce başlamadığım için çok pişmanım. Keşke daha anlamaz demeyip bebeklikten itibaren okusaydım. Maalesef kitapları umduğum kadar sevmiyor. Belki daha erken başlasaydım daha çok severdi diye düşünmeden edemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hamileyken bile hissedebiliyorlar ama olsun küçükken başlamanın da faydası olmuştur.

   Sil
Daha yeni Daha eski