Birinci Tekil Şahıs - Murakami

Birinci Tekil Şahıs Haruki Murakami' nin yazdığı bir öykü kitabı. Sekiz öyküden oluşan kitapta anlatımlar birinci tekil şahıs olarak yapılmış. Kitaptaki öykülerden birinin adı da Birinci Tekil Şahıs.  Kitabı aman aman severek okudum diyemem. Öykü kitabı çok sevmiyorum çünkü kısa sürdüğü için roman tadı vermiyor. Bir de bu öykülerde nedense Murakami romanlarının havasını hiç bulamadım. Örneğin Sahilde Kafka kitabı beni başka dünyalara götürmüştü. 

Genel olarak eleştirmenlerden ve okur yorumlarından pozitif bir etki yarattığını fark etsem de bana hitap etmedi çok üzgünüm. Çok sevdiğim bir yazar ama bu öykü kitabını sevemedim. Bazen çok sayıda iyi yorum alan bir kitabı sevemediğim zaman acaba bende mi bir sorun var, anlayamadım mı diye kendimden şüpheye düşüyorum. 

Yazar öykülerinde aşk, yalnızlık, ölüm gibi konuları işlerken kendi hayatında çok sevdiği şeylerden de ipuçları vermiş. Örneğin beyzbol, caz, beatles, koşmak bunlardan bazıları.

Yine de siz bir Murakami severseniz kitabı okuyup kendi fikrinizi edinebilirsiniz. Sonuçta herkesin bir kitabı algılayışı farklı oluyor. 

Yazardan okuduğum kitaplar:

IQ84

Tehlikeli Sevgili

After Dark

Sahilde Kafka

Renksiz Tsukuru Tazaki' nin Hac Yılları


11 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bikaç romanını okudum henüz alışamadım diline ama müzik sevgisini çok sevdim :)

  YanıtlaSil
 2. Öykü kitabını ben de sevmiyorum pek

  YanıtlaSil
 3. Bazen oluyor öyle. Çok sevdiğimiz bir yazarın, bir kitabı bizi sarmayabiliyor. Sevgiler…

  YanıtlaSil
 4. Ödüllü bir yazar da olsa insan bazen aradığını bulamayabiliyor. Sevgiler Deryacığım 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yazarın sulu değil de ben öykü sevmiyorum sanırım ondan canım. Sevgiler:)

   Sil
 5. Herkesin bayıldığı ama benim sevmediğim çok kitap var. Zevkler kişiden kişiye o kadar değişiyor ki artık hiç kimsenin beğenisine şaşırmıyorum.

  Yazarı orta derecede seviyorum. Öykü okumayı ben de pek sevmem. Her zaman romancı olmuşumdur. Bu yüzden yazarın romanlarından yana kullanacağım tercihimi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten de herkesin beğenisi farklı. Bazen aa ben bayıldım beğenmedin mi diyenlere kızıyorum çünkü herkes herşeyi beğenecek diye bir kural yok. Bir de farklı zamanlarda okuyunca kendimizin beğenileri bile farklı olabiliyor.

   Sil
 6. Ben bu kitabını okumadım ama her kitap, hata her yazar herkese hitap etmek zorunda değil bence. Sorun sizde değil çünkü ortada sorun yok :)

  Murakami'nin sevdiği aktiviteleri, müzikleri vs. kalemine de yansıtmasını seviyorum ben. Burada da öyleymiş demek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sevdiği şeylerden öykülerde bahsetmiş ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski