11 Nis 2019

Haruki Murakami-After Dark- Kitap Tavsiyesi


Bir gece düşünün, uzun upuzun bir gece. Evinden huzurlu bir gece geçirebilmek için kaçan üniversite öğrencisi Mari ve genç müzisyen bir adam tanışıyor, bir adam love hotelde bir hayat kadınını dövüyor, bir kız paralel evrende seyahat ediyor...Mari ile genç müzisyen eskiden beri tanışıyordur aslında ve Çince' yi ana dili gibi konuşan Mari' yi dayak yiyen Çin' li bir hayat kadınına tercümanlık etmesi için ikna edince; gecenin olayları ve farklı dünyalar bir anda birbirlerine karışır.  İşte Haruki Murakami, Afterdark romanında bir geceyi bir kameranın gözünden anlatıyor.  Şehirde gecenin panoramik bir görüntüsünü sunuyor bize. Uzun, karışık, esrarengiz bir gece ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Gecenin birbirine tamamen zıt dünyaları nasıl birleştirebildiğini görüyoruz bu kitapta.
Hayalgücü sınır tanımayan usta yazar Murakami, yine bu kadar basit ve tek bir gecede geçen bir konuyu almış bir romana dönüştürmüş.


Afterdark-Karanlıktan sonra, şimdiye kadar okuduğum Murakami romanlarının içinde, beni yormayan çabucak biten bir roman oldu. Diğer kitaplarına göre de oldukça inceydi 237 sayfasıyla. Yani yazarı okumaya Afterdark ile başlayıp, Renksiz Tsukuru Tazaki' nin Hac yılları ile devam edebilirsiniz. Daha sonra da 1Q84 ve Sahilde Kafka kitaplarını okumak daha uygun olur. Henüz tüm kitaplarını okumadım tabii okuyunca daha kesin bilgi sahibi olup bu yazımı da güncellerim.


8 yorum:

 1. Mutlaka okumak istediğim kitaplar arasında.
  Eline sağlık Derya'cığım.

  YanıtlaSil
 2. Geceyi bir kameranın gözünden anlatması ilgi çekici. H. marukami okumaya devam o zaman...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha okumak istedigim cok kitabi var 😊

   Sil
 3. eveet okudum güzeldii. okuycam ben de diğer romanlarınıııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de diger Haruki Murakami kitaplarini merak ediyorum ☺️

   Sil
 4. Bir Murakami bir Aster, ikisini de keyifle okuyup sonrasında hiç mi hiç hatırlamıyorum :D Not edeyim bu kitabı da :D (Okuyup okumadığımı hatırlıyorum Allahtan :D)

  YanıtlaSil

Whatsapp Düğmesi yalnızca Mobil Cihazda çalışır

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazın ve Enter Tuşuna Basın