Roman Okumaya Hemen Başlamak İçin 7 Neden

 

romanlar

 Geçenlerde bir arkadaşla laflarken ne kadar çok roman okuyorsun kendini geliştirecek kitaplar okusana dedi. Dünya klasiklerini genç yaşımda okumuş ve bugün kadar binlerce kitap okumuş biri olarak ağzım açık bakakaldım. Evet kişisel gelişim kitapları da okumayı çok severim ama roman okumanın insanların gelişimine katkıda bulunmadığına da inanamıyorum. Yeri gelir çocuk kitabı bile okurum keyifle. Kendimce ve uzmanların bu konulardaki paylaşımlarından derlediklerimi yazmak istedim.

Roman Okumak Kişiyi Geliştirir Mi?

Roman severlere müjdeyi baştan vereyim: EVET! Uzmanlar da romanların insanın karakter gelişiminde büyük rol oynadığını savunuyor. İşte hangi uzmanların paylaşımlarından da faydalandığımı ekleyerek derlediğim bilgiler.

Roman Okumamız İçin Geçerli  7 Neden

1. Roman okuyarak empati geliştirirsiniz


Düzenli okuma, başkalarıyla empati kurma, başkalarının düşüncelerini ve duygularını algılama ve onlara uygun şekilde yanıt verme becerinizi geliştirir. Kanadalı psikolog Raymond Mar bu konuda bir araştırma yaptı ve David Kidd ve Emanuele Castano da yaptıkları çalışmada aynı sonuca vardılar. Daniel Goleman'ın duygusal zeka konusunda en çok satan kitabından bu yana, başarılı ve mutlu bir yaşam sürmek için empatinin gerekli olduğu tartışılmaz. İnsan ilişkilerini nasıl yönettiğimiz, herkesin geliştirebileceği ve geliştirmesi gereken çok önemli bir beceridir. Kişisel çıkarım için - ve en azından çevrenizdekilerin şefkatli bir kişiden memnun olması nedeniyle değil.

2. Stres seviyenizi düşürürsünüz

Hepimiz stres içinde yaşıyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için acilen molalara ihtiyacımız var. Ancak beynin şalterini kapatmak ve rahatlamak her zaman kolay değildir. Bazen meditasyon yapmak bile insana zor gelir. Hiç bir polisiye gerilim kitabından birkaç bölüm okudunuz mu? Evet kesinlikle işe yarıyor ve insana andaki kaygılarını unutturuyor. Ve gerçekten beyni kapatmak ve rahatlamak  için uzun süre okumak zorunda değiliz. ABD'li nöropsikolog David Lewis, stres azaltıcı bir etki elde etmek için günde sadece 6 dakikanın yeterli olduğunu buldu. Çalışma katılımcılarının kas gerginliği, kısa süre sonra zaten% 68 azaldı. Bu nedenle okuma, yürümek veya müzik dinlemek gibi diğer rahatlama yöntemlerinden daha etkiliydi. Okuma, değişen bir bilinç durumuna yol açar ve dikkat dağıtmaktan daha fazlasıdır. Basılı kelimeler kişinin yaratıcılığını harekete geçirir ve bilinç durumunu temelden değiştirir.

3. İlişkileri Güçlendirip Geliştirirsiniz


Roman okuyanlar daha iyi ilişkilerden yürütürler. Bu etki, gelişmiş empatiyle yakından ilgilidir. Başkalarının bakış açısını almayı başarırsanız, daha anlayışlı davranabilir ve çatışmaları daha iyi çözebilir ya da ilk etapta onların ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda, roman okumak, kendinizi başka yaşamlara kaptırmanıza  olanak tanır. Hayatın getirdiği değişimi kabul etmeye yardımcı olur. ABD'li profesör Keith Oatley bu nedenle kurgu okumayı gerçekliğin simülasyonu olarak adlandırıyor:

“Kurgu, özellikle yararlı bir simülasyondur çünkü sosyal dünyayla etkili bir şekilde müzakere etmek son derece zordur ve etkileşimli sayısız neden ve sonuç örneğini tartmamızı gerektirir. Bilgisayar simülasyonlarının bir uçağı uçurmak veya hava durumunu tahmin etmek gibi karmaşık sorunların üstesinden gelmemize yardımcı olması gibi, romanlar, hikayeler ve dramalar da sosyal yaşamın karmaşıklıklarını anlamamıza yardımcı olabilir. "

roman

4. Alzheimer'ın gelişme olasılığını azaltırsınız

 Araştırmalar, düzenli olarak okuma veya satranç oynama gibi zihinsel olarak zorlayıcı aktiviteler yapan kişilerin zihinsel olarak daha zinde olduklarını ve yaşlandıkça daha iyi bir bilince sahip olduklarını doğrulamaktadır. Beyninize meydan okursanız, onun yeni beyin hücreleri oluşturmasına ve hücrelerin birbirine bağlılığını genişletmesine ve sürdürmesine yardımcı olursunuz. Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Robert S. Wilson tarafından yapılan büyük ölçekli bir araştırma, düzenli okumanın Alzheimer geliştirme riskini azalttığını gösteriyor. Yaşlılıkta zihinsel olarak zinde olmak istiyorsanız, mümkün olduğunca erken başlamalısınız, çünkü çocukluklarında ve ergenliklerinde zihinsel olarak aktif olan katılımcılar, aynı zamanda yaşlılıkta zihinsel olarak düzenli eğitim alan test deneklerinden daha iyi performans gösterdiler. Sonuç olarak, bugün daha fazla okumaya ve yazmaya başlamak en iyisidir, böylece hayatınızın tadını tam zihninizde daha uzun süre çıkarabilirsiniz.

Robert S. Wilson: "Buna dayanarak, okuma ve yazma gibi günlük faaliyetlerin çocuklarımız, kendimiz ve ebeveynlerimiz veya büyükanne ve büyükbabalarımız üzerindeki etkilerini küçümsememeliyiz. Daha fazla kitap okuyun, daha fazla yazın ve yaşınız ne olursa olsun beyninizi meşgul edecek aktiviteler yapın. " Benim gibi Agatha Christie okuruysanız dedektif Hercule Poirot'un sürekli beynin gri hücrelerini çalıştırmaktan bahsettiğini anımsarsınız:)

5. İletişim becerilerinizi geliştirirsiniz


Avusturyalı-Amerikalı iletişim bilimcisi Paul Watzlawick'in savunduğu gibi iletişim kuramayan insan olmaz. Bu bir klasik gerçek. Zor kazandığınız parayı pahalı retorik ve iletişim kurslarına yatırmak yerine, yeni bir kitapla daha sık kanepeye uzanıp rahat edin. Çünkü etkili iletişimin anahtarlarından biri, diğer kişiyi anlamak ve kendi duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilmektir. Romanlar tam da bunu başarmaya yardımcı olur.

Emory Üniversitesi tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırma, beyindeki diğerlerini anlamaktan sorumlu alanların en çok okuma gününde aktif hale geldiğini, ancak bir roman okumanın etkisinin beş gün sonrasına kadar gösterilebileceğini buldu. Kelime dağarcığını ve de Genişletilmiş dilsel ifade yeni bir şey değil. Bununla birlikte, kurgu okuyucularının, kurgu olmayan kitapların okuyucularına göre önemli ölçüde daha başarılı olması şaşırtıcıdır.

6. Yaratıcı düşüncenizi geliştirirsiniz


Pek çok filmin aksine, kitapların her zaman basit bir mutlu sonu yoktur. Genellikle daha katmanlı, daha karmaşık ve daha az siyah beyazdırlar. Ve böylece hayata daha yakındırlar. Romanların içerdiği bu açıklık, yaratıcılık için mükemmel bir üreme alanıdır. Yeni gelişmeleri öngörebilir, romanın bıraktığı boşlukları kendimiz doldurabiliriz. Toronto Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, roman okuyan insanların çelişkiler ve belirsizliklerle başa çıkma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve daha yaratıcı olma eğiliminde olduklarını gösteriyor. Ayrıca mekan ve kahramanları hayalinizde canlandırmak da yaratıcılığa katkıda bulunur.


7. Daha mutlu olursunuz


Mutlu bir yaşam için sonsuz arayış, insanların ortak özelliklerinden biridir. Roman okumanın insanların kriz ve hastalıkların üstesinden gelmesine yardımcı olabileceği bilimsel olarak araştırılan ve kabul gören bir olgu. Bibliyoterapi, bunun neden böyle olduğu ve onu nasıl kullanabileceğimizle ilgilenir. Tüm dünya ülkelerinde yaygın olmasa da kullanıldığı ülkelerde başarı oranı yüksek olmuş. Örneğin bir İngiliz araştırması, okumanın kişinin kendi ruh haline de işlediğini gösteriyor: Katılımcıların% 76'sı roman okumanın hayatlarını iyileştirdiğini ve onları daha mutlu ettiğini söyledi. Bunu yalnızca onaylayabilirim ve sizi denemeye davet ediyorum.

Bu romanlar ilginizi çekebilir:

Auris 2

Selfies

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. kesinlikle çok güzel maddeler. hepsi çok doğru emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil

 2. Her madde birbirinden değerli. Okuma eylemi farkında olsak da olmasak da bizi çok geliştirir. Buna roman, öykü vb türler de dahildir. Bir başka faydası da çok okuyan insanları, sığ düşünmekten alıkoyar. Emeğine sağlık Deryacığım 😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Roman okurken dünyayı geziyoruz bir sürü şey aklımızda kalıyor tabii ki faydası var ama aksini düşünenler de var.

   Sil
 3. Ne kadar dijitalleştik değil mi? Kitapları bile dijital okumaya başladık... Ama o kağıt kokusundan vazgeçemeyenlerdenim ben! :)
  Ne güzel yazmışsın Deryam eline sağlık.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt kokusu gibisi yok tabii ama mecburen okuyoruz. Ben pandemi zamanı istemedim kütüphaneden almak online daha hijyenik geldi:)

   Sil
 4. Ne kadar doğru bilgiler. Doya doya kitap okumayı çok özledim. Okuyorum ama beni tatmin edecek kadar değil :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece yatmadan mutlaka okurum gün içinde de vakit yaratmaya çalışıyorum okumadan olmaz:)

   Sil
 5. Roman okumak gereksiz olur mu hiç !!!
  Bak ne güzel faydalarından bahsetmişsin. İnsanın ruhunu doyurur en basitinden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşeyi unutuyoruz okurken o bile yeter:)

   Sil
 6. Roman okumak hayatın ta kendisi aslında. Harika bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru hayatta olabilen birçok şey romanlarda da var. Teşekkürler beğenmene sevindim:)

   Sil
 7. Farklı kültürleri öğrenip farklı hayatları görmek de cabası.

  YanıtlaSil
 8. ne kadar doğru bir konuya değinmişsin canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? Okumadan olmaz kitabın çeşidi de çok önemli değil aslında.

   Sil
Daha yeni Daha eski