Tanrılar Okulu - Stefano D'Anna Kitap Tavsiyesi

 ''Dünya Böyle Çünkü Sen Böylesin''

'' Dünya, senin onu düşlediğin gibidir; o bir aynadır. Dışarıda kendi dünyanı bulursun, yarattığın, düşlediğin dünyayı. Dışarıda kendini bul! Git ve kim olduğunu gör... Diğerlerinin, senin içinde taşıdığın yalanın, uzlaşmanın, cehaletinin yansıyan görüntüleri olduğunu keşfedeceksin... Değiş... ki dünya değişsin.''

''Vizyon ve Gerçeklik aynı şeylerdir.''

 "Korkuların, şüphelerin ve aksi düşüncelerin seni
yönettiği sürece, senin dışında bir başkasına ya da herhangi bir şeye bağımlı
olman gerekecek. Kendini bundan kurtaramadıkça, bir şeye olan bağımlılığı
başka bir şeye olan bağımlılıkla değiştirip duracaksın.. Ama buna ne özgürlük
denir, ne de gelişme.''

 "Sevgi bağımlı olmaz ...
Sevmek ve özgür olmak aynı şeydir ..."

 ''Hep aynı olaylarla karşılaşıyorsun, çünkü sende hiçbir şey değişmiyor''

tanrılar-okulu

 

Herşey sıradan bir adamın Dreamer ile karşılaşmasıyla başladı. Dreamer, onu dünyaya bakış açısını değiştirmeye zorladı, eğitti ve bambaşka bir insan haline getirdi. Ve bu öğrendiklerini başkalarına da aktarmasını istedi. 

Tanrılar Okulu Kitabının Prensip ve İlkeleri

Dünya çapında bir bestseller olan Tanrılar Okulu kitabının yazarı Stefano d'Anna'nın kelimeleriyle: 

Dreamer'ın ilkeleri ve fikirleri diğer eğitim ve disiplinler gibi öğretilemez veya öğrenilemez. Bunun tek yolu yaşamak ve deneyimlemektir.

Bu kitabın dünyada bu kadar çok okunmasının nedeni neydi? Hala satın alınmaya ve okunmaya devam ediyor ve insanlar bir kitap okudum hayatım değişti diyebiliyor. 

İlk zaman okurken, para kazanmaya iş adamı yetiştirmeye yönelik kısımlar garip geldi. Bir kişiliği geliştirmek mi iş dünyası kitabı mı diye ama o konu da sonlarda açıklığa kavuşuyor; hedef geleceğin yöneticilerini kişilikleri tam olarak oluşmuş, güvenli insanlar yetiştirmek.

Dreamer Kim?

Dreamer, yani hayal kuran kişi, aslında bir kişilik değil yazarın iç sesi. Kendini özgürleştirme, korkularından arınma ve düşlerine ulaşabilme yolculuğunda ona eşlik etmiş. Düş görmek sınırsızdır, düş görmek seni ölümsüz kılar, düş görmek özgürlüktür. 

Kendi yolculuğunu tamamladıktan sonra da yazar, dünyayı gezip bunu başka insanlara da aktarmaya devam etti. Hatta Türkiye'de de seminerler verdi. 

Bir roman gibi okunacak bir kitap olmadığını belirtmeliyim. Kimilerine ağır ve anlaşılmaz gelebilir. Ben detayları biraz fazla bulduğumu söylemeliyim. Ancak bununla birlikte kitabın felsefesine de katılmamak elde değil. Ve okurken mutlu olduğum bir nokta da benim de düşlerimin peşinden gitmiş ve kendime düşlediğim yaşamı kurmuş olmam. Belki de ben zaten tavsiye edilenlerin çoğunu uygulamış olduğum için detaylar biraz fazla geldi bilemiyorum. Yani benim hayatımı değiştirmedi çünkü zaten o yoldaydım ama başlamamış olanların hayatında mutlaka izler bırakacaktır. 

Kısacası dreamer, yazara düş kurmanın ve bu düşü gerçeğe dönüştürme çabasının önemini, günümüzün iş dünyasının insanı köleleştirdiğini ve bundan kurtulmamız gerektiğini, korkularla değil düşlerimizle ve olumlu düşüncelerle hareket etmenin gerekliliğini öğretmeye çalışıyor. Ona göre dünyada yaşadığımız herşey bizim içimizde gerçekleşiyor. Dreamer, öğrettiği herşeyi yazmasını ve sonra da bu öğrendiklerini başkalarına da aktarmasını istiyor. Tabii yazarın kendi gelişim yolculuğu yıllar sürüyor. Bir günden diğerine kalıplaşmış alışkanlıklar ve korkular değişmiyor bu doğru. Ancak hepimiz daha iyiyi düşleyebilir ve ona ulaşmaya çalışabiliriz. Olacağına inanmak bile bir işi başarmak yolunda büyük bir adım değil midir? 

Tabii dreamer diye biri yok, dreamer bizim hepimizin içinde olan düş görebilen yanımız. Onu canlandırıp canlandırmamak bireyin kendisine kalmış bir şey. Tabii hazır olma durumuna da...

Kıssadan hisse, Tanrılar Okulu bir başucu kitabı. Zaman zaman gözden geçirilebilir, hatta daha iyi anlamak için tekrar okunabilir. Sadece sıradan insanlar için değil, geleceğe yön verecek iş adamları, bilim adamları, büyük fikirlerin sahiplerine de bir okul olma amacında. Dediğim gibi o kadar çok detay var ki benim gibi balık hafızalı birinin hepsini aklında tutması zor:) Ama aklıma başka önemli detaylar da gelirse yazımı güncelleyeceğim:) Tabii ki ben herşeyi farklı algılamış da olabilirim, kitabı okudum hatim ettim sen şurda hatalısın diyenler de yorum kısmında katkıda bulunabilir:)

Tanrılar Okulu kitabı uzun zamandır okumak istediğim listemde olan kitaplardandı. Hayatınızı değiştirme yolundaysanız okumanızı tavsiye ederim ama iyice konsantre olabileceğiniz zamanlarda okuyun:)

''Düş varolan en gerçek şeydir.''

''Düşle, düşle, düşle...

asla düşlemekten vazgeçme

Gerçeklik arkasından gelecektir.''

Stefano  D'Anna Kimdir?

stefano-d-anna

 

Ekonomist, sosyolog ve yazar olan İtalyan asıllı Stefano D'Anna dünyanın birçok ülkesinde forum ve konferanslarla insanları eğitmiştir. En son 2011'de forum İstanbul'a katılmıştır. Bana göre Profesör D'Anna'nın filozof bir yanı da var. Uzun yıllar boyunca büyük firmalarda yöneticilik yaptıktan sonra hayatını Future Leaders of The World programına adamıştır. Stefano D'Anna kanser hastalığına yenilip yaşamını yitirmiştir. 

İnternette bazı kaynaklarda Stefano Elio D'Anna olarak geçiyor ama Elio D'Anna onun kardeşi. Tanrılar okulunu kendisinin yazdığını öne sürüp abisine dava açmış ama kaybetmiş. Yine de internetteki sayfasında kitabı kendi adını koyarak sattığını gördüm.  

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bibliotheraphy Nedir, Hangi Amaçla Kullanılır?

Roman Okumaya Hemen Başlamak İçin 7 Neden 

Dale Carnegie Toplu Eserleri


20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Dünya Böyle Çünkü Sen Böylesin, okumak lazım kitabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet içinde insanı düşünmeye sevkeden çok cümle var. Sen iyi bir okursun senin seviyene uygun bir kitap bence de ☺️

   Sil
 2. 'Hep aynı olaylarla karşılaşıyorsun, çünkü sende hiçbir şey değişmiyor'' bu çok beğendiğim ve kendime değişimlerimde yol edinmeye çalıştığım bir sözdür. Bu kitap çok defa önüme geldi. Artık zamanıdır sanırım okumak için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etik ilkelerde olmasa da hayatın genelinde değisim şart. Değişmezsek gelişemeyiz. Değişmemekte inat edenler birtakım olay veya düşüncelere takılıp ileriye gidemiyorlar.

   Sil
 3. Etkileyici bir kitaptı.Bu yazını sosyal medya hesabımda da paylaşacağım şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmen beni mutlu etti canım. Tam olarak aktarabileceğimden emin değildim ☺️

   Sil
 4. Çok ilginç, etkileyici bir kitaptı gerçekten, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet farklı ve düşünmeye yönelten zorlayıcı bir kitap.

   Sil
 5. okudum çok iyi kitap, yazarı ile de tanıştım, istanbula geldiydi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel deep tanışmak isterdim ben de.

   Sil
 6. Knowing is the most important wealth to this world!

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel özetlemişsin, kitabın anlatmak istediğini.. Yıllar önce okumuştum, evet hayatında tekrarlar yaşanıyor sa mutlaka özümsemelisin bu kitabı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım arkadaşım:) İşin komiği okurken acaba ben bu kitabı anlamıyorum mu dedim sonra yazmaya başlayınca aa tamam anlamışım galiba dedim:) Neyse ki gelen yorumlar da olumlu oldu. Beyni biraz zorlamak iyi oluyor arada :)

   Sil
 8. Konusu ilgimi çekti. Alırım bu kitabı. Teşekkürler Derya Hanım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum:)

   Sil
 9. Uzun zamandır listemde olan bir kitap , ertelemeyi bırakıp okumalıyım artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok uzun zamandır listemdeydi tek tek okuyorum ama azalmayıp çoğalıyor hep:)

   Sil
 10. 'Düşle, düşle, düşle... Çok enerji verdi bana kelimeler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşey bir düşle başlar gerçeğe dönüşmeden önce ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski