Çapraz Okuma Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?


 

Çapraz okuma tekniği nedir biliyor musunuz? Meğerse ben bir süreden beri çapraz okuma tekniğini uyguluyormuşum da haberim yokmuş 😂. Tarihçi Yazar İlber Ortaylı'nın bu tekniğin (çapraz okuma) olumlu yönlerinden ve faydalarından bahsettiğini okuyunca şaşırdım. Peki çapraz okuma tekniği nedir ve nasıl uygulanır? 


Bizler rasgele bir bilgiye bu bilgiyi bir yerlere kaydeden insanlar aracılığıyla ulaşmaktayız, bu her zaman neredeyse böyle olmuştur. İnsan da tabii ki hata yapabilmektedir. Hatta insan bu hatalarını bazen çıkarları ve fikirleri doğrultusunda bilerek yapıyor olabilir. Çapraz okuma bireysel hataların bilgi alımına olağanca en alt düzeyde etkilenmesine yol açacaktır. Kısacası birden çok fazla kaynağın ortak alanı sizde doğru bilgiyi verecektir. Bu ilk başlarda sizlere zor gelebilir lakin doğru bilgiye ulaşmanın yegane yolu budur. Yalan yanlış olan bu çağda sizleri diğerlerinden farklı gösterebilmektedir.
Tabii bu özellikle bilimsel araştırmalar için önem taşıyor.
Çapraz Okuma Tekniği Nasıl Uygulanır? 


Çapraz Okuma Tekniği için en az iki olacak şekilde 2-6 arasından kitap seçiliyor, bu sayıyı tabii ki siz belirleyebilirsiniz. Birbirine benzeyen konuları içeren kitaplar seçebileceğiniz gibi, kendinize göre konuları birbirleri ile ilgisiz farklı türlerde kitaplar da seçebilirsiniz. Birbirine benzeyen alanlardaki kitapları çapraz okumayla okumanız bir makale veyahut bir tez araştırmanız için daha çok işe yarayabilecektir, genelde profesörlerin, akademisyenlerin, makale yazarlarının kullandığı bu teknik ve tecrübelerle sabit kalacak, herhangi bir karışıklık hissetmeyeceksiniz. Sizlerde bu teknikle hem kitaplar konusunda tecrübe edinmiş hem de bilgisini arttırmış birine dönüşeceksiniz.

Gün İçerisinde Kitap Değiştirin


Aslında bu, yani biz insanoğlunun kendisinde var olan odaklanamama ve sıkılmaktan meydana geliyor. Kitapları olağanca değiştirdikçe, sizlere hep yeni başlama hissiyatı verecektir.  Böylece bu sorunu az çok engellemiş olacaksınız. Kitabın birini size uygun yerlerde, diğerlerini başka yerlerde bulundurmalısınız. Tabi bu bir örnektir, kendi hayat planınıza göre farklı alanlara da yerleştirebilirsiniz. Mesela bir kitabınız işyerindeyken orada okur, bir diğeri evinizdeyken evinizde okursunuz. Diğer kitaplarınızın yerleri sizlere uygun yerlerde olması, sizler açısından daha iyi olacaktır. Böylece her zaman kitap okumuş ve sıkılmamış olacaksınız. Başucunuzda kitap bulundurmayı unutmayın tabii ki. Keyfinize göre kitap okur, dilerseniz başka kitaba geçebilirsiniz. Bu sizlerin iradesine kalmış bir şey.
Bazı kitaplar, romanlar, dergiler vardır ki, başladığınızda sizleri hüsrana uğratabilir veyahut hayal kırıklığına maruz bırakabilir ama yine de onu bitirmeniz gerektiğini hissini kapılırsınız. Bu yazımızdaki teknik ile birlikte (çapraz okuma) hayal kırıklığına uğradığınız veyahut beğenmediniz kitabı da arada okuya okuya bitirebiliyorsunuz.
Sonuç olarak, çapraz okuma yöntemi ile sıkılmadan, zamanınızı en verimli şekilde kullanarak kısa bir zaman içerisinde çok kitap bitirebilme şansını yakalayacaksınız.
Ben bu tekniği bilmeden birkaç yıldır uygulamaya başlamışım. Günün veya haftanın her anında aynı konsantrasyona sahip olmadığım için örneğin gün içinde daha fazla dikkat gerektirecek bir kitaba yoğunlaşırken, gece yatmadan önce daha hafif beni yormayacak, tam tersi dinlendirecek kitapları tercih ediyorum. Doğrusu hem faydasını görüyorum, hem de doğru zamanda kitaba yoğunlaştığım için daha kolay ilerliyor ve daha çok kitap okumuş oluyorum. 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

24 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Thank you, Darya! It's very interesting! I can't change books during the day.

  YanıtlaSil
 2. Yani aynı anda bir kaç kitap okuma demek oluyor çapraz teknik. Evet, denenebilir. Teşekkürler Derya.

  YanıtlaSil
 3. Araştırma amacının dışındaki keyfi okumalarda bir kitabı bitirmeden asla diğerine başlamazdım. Bir süredir aynen dediğiniz gibi 2 ya da 3 kitabı dönüşümlü okuyorum. Bunlar roman olmuyor tabii. Romanlarda tutmaz bu yöntem, romanın içinde kaybolmak gerekir:) Fakat diğer türlerde alınan verimi arttırıyor gerçekten.
  Keyifli okumalar dilerim... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok roman değil de mesela bir roman bir kişisel gelişim olabiliyor. Günün hangi saatine uygun gelirse 😃

   Sil
 4. Ben hep azar azar farklı kitaplardan okuyorum zaten. Çok heyecanlı gelmedikçe tek kitabı okuyup kaldıran biri değilimdir. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen çok heyecanlı oluyor özellikle cinayet romanı bir solukta okunabiliyor 🙈🙈🙈

   Sil
 5. ben eskiden hep iki kitap birden okurdum bilmeden hiç bu tekniği...

  YanıtlaSil
 6. süleyman demirel 500 sayfalık bir kitabı 15 dakikada okurmuş, hızlı okuma ile :) bir kitabı bitirmeden öbürüne başlayamam :)

  YanıtlaSil
 7. Eskiden yapardım ama şu ara sadece tek kitaba odaklanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönem dönem oluyor insanın o anki durumuna göre ☺️

   Sil
 8. Aynı anda birkaç kitap okumayı hiç başaramadım bugüne kadar. Okuduğum kitaba saygısızlık gibi geliyor bana.
  Birkaç yıldır bunu kırmak için uğraşıyorum. Olabilirliği varmış. Ama eskisi kadar kitap okumuyorum, okuyamıyorum. Maalesef.
  Hele ki "çok okumak bir yazar tembelliğidir" ifadesini duyduktan sonra... 🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yazar olmadığım için olabildiğince çok kitap okumak istiyorum kalan yaşamımda😃

   Sil
 9. Bende aynı anda birkaç kitap okuyorum. Dediğin gibi her kitap her yerde okunmuyor maalesef. Yolda daha az kafa yoran, evde daha ağırları. Teşekkürler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen canım mesela artık çantamda taşımıyorum telefondan okuyorum. Mesela bir yerde sıramı beklerken zamanı değerlendirmiş oluyorum ☺️

   Sil
 10. Kitapları zaplamak gibi bir şey bu teknik. Kitaplar konusunda uyguladığım bir yöntem değil ama denemek isterim. Böylece tıkanma sorunu da ortadan kalkar gibi geliyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bazen ilerlemiyor bir kitap ara vermek iyi oluyor. O arada başka bir kitap da okunabilir ☺️

   Sil
 11. Sıklıkla ve severek kullandığım bir yöntem :))

  YanıtlaSil
 12. Çapraz okuma tekniği özellikle tez veya makale yazanlar için oldukça etkili bir teknik. Bilgiler için teşekkür ederiz😊

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski