En Çok Satan 5 Kişisel Gelişim Kitabı

kişisel-gelişim-kitapları

 

Kitap okumak! Evet pek çoğumuz bu eylemden uzağız kitap denildiği zaman boşveriyoruz hemen. Ama bazı kişiler de var ki kitap okumayı adeta bir tutku haline getirmiştir. Benim için okumak bir zaman geçirme aracı değil, bir ihtiyaç. Yolunuz buraya düştüyse, siz de kitap kurtlarından birisiniz demektir. Her kitapseverin okumaktan keyif aldığı çeşitli tarzlar vardır. Kimi roman, kimi polisiye, kimi tarih, kimi kişisel gelişim... Kimi insan da (bunlardan biri de benim) birden fazla tarzda kitap okumayı sever.

Kişisel gelişim kitapları da okumayı sevdiğim tarzlardan biri. Neden kişisel gelişim kitabı okumalıyız? Aslında roman olsun, farklı bir tarz olsun, her kitap bize bir şeyler katar. Kişisel gelişim kitapları ise çok şey katar. Mutlaka kitapta önerilenleri noktası vigülüne uygulamamız gerekmez, ancak bize uygun kısımlarını uygulasak ve aklımızda tutsak bile hayatımızı daha iyiye götürmek için iyi bir adım atmışız demektir. 

Örneğin yıllar önce zamanı akıllıca kullanmakla ilgili bir kitap okumuştum. Kitaptan öğrendiklerimi uyguladım ve hiç pişman olmadım. Günlük işleri akıllıca sıraya sokmak ve bu şekilde kısa sürede çok iş başarabilmeyi öğrendim ve yıllardan beri de uygulayıp faydasını görüyorum. 

 Bu yazımda  en çok satılan 5 kişisel gelişim kitabı hakkında paylaşım yapacağım. Dünyada yıllardan beri satışları devam eden ve çok satanlar listelerinde en uzun kalan kitapları dikkate alarak oluşturdum listemi.

 

Bazılarınız kişisel gelişim çalışmalarını kendi bildikleri ile yetinerek yapabilir. Fakat profesyonel bir şekilde hareket etmek isteyenler için kişisel gelişim kitaplarından faydalanmamak olmaz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadann bahsi geçen o 5 kitabı sizlere sunayım.

 

1- Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı (How To Win Friends & Influence People)

 

how-to-find-friends-and-influence-people

Dünya üzerinde önde gelen uzmanlar arasında yer alan Dale Carnegie tarafından imzalı olan bu kitap size kişisel gelişim alanında pek çok şey katacak.

 

Günlük yaşantımızda ve iş hayatında insanlara karşı ne gibi tavırlar sergilememiz gerektiği konusunda bizlere ışık tutan kitap 1936 yılında çıkmış olup o seneden bu zamana kadar farklı dillere tercüme edilerek pek çok ülkede satışı gerçekleşmiştir.

 

2-Sır (The Secret)

 

the-secret

Tam 2006 senesinde yayımlanmış olan ve Rhonda Byrne tarafından kaleme alınmış olan bu kitapta hayatta karşımıza çıkan küçük sorunlara fazla ehemmiyet vermeden yolumuza devam etmemiz gerektiği anlatılıyor.

 

Okuyucularının üzerinde bıraktığı etki ile tüm dünyada çok konuşulan bir kitap haline gelmiş olan bu kitap ülkemiz  Türkiye üzerinde de pek çok kişi tarafından sevilmiştir.

 

3-Ufak Şeyleri Dert Etmeyin (Don’t Sweat The Small Stuff)

 

dont-sweat-the-small-stuff

Satış rakamları tam olarak 5 milyon’un üzerinde olan bu kitap günlük yaşantımız ile alakalı bizlere verimli bilgiler sunuyor. İçeriğinde iş hayatına dair yönergeler bulunan bu kitap aynı zamanda akıcı ve sade bir anlatımıyla günlük yaşantımız da karşılaştığımız durumlara karşı nasıl tepkiler vermemiz gerektiği konusunda bizleri bilgilendiriyor.

 

4- Düşün ve Zengin Ol (Think And Grow Rich)

 

think-and-grow-rich

Hemen hemen dünyanın her yerinde çeşit çeşit dil ile basılan bu kitap Napoleon Hill tarafından 1973 senesinde ortaya çıkarılmıştır.

 

Tam olarak 80 milyondan fazla satışı olan bu kitap kişisel gelişim alanında bizlere oldukça faydalı argümanlar sunuyor. Sizde böyle bir kitaptan faydalanarak kişiliğinizi en verimli şekilde geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

 

5-Ferrari’sini Satan Bilge (The Monk Who Sold His Ferrari)

 

the-monk-who-sold-his-ferrari

Zengin bir avukatın yaşam öyküsünü konu edinen bu kitap bizlere oldukça farklı bir bakış açısı sunuyor. İnsan zihninin derinliklerine inen bu kitap aynı zamanda bizlere gündelik yaşantımızda karşılaştığımız olaylara nasıl tepki vermemiz gerektiği konusunda adeta ışık tutuyor.

 

Ayrıca başarı sahibi bir birey olmamız içinde bizlere faydalı ve verimli pek çok bilgi imkanı sağlıyor. Robin Sharma tarafından kaleme alınan bu kitap farklı ülkelerde ve farklı dillerde toplam 6 milyonun üzerinde bir rakam ile satış yapmıştır.

 

Evet arkadaşlar bahsetmiş olduğum bu 5 kişisel gelişim kitabı ile eğer hiç kişisel gelişim hakkında bilgi sahibi değilseniz bilgi edinebilir ve kendinizi daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.

 

Yok benim kişisel gelişim alanında yeteri kadar bilgi birikimim var diyorsanız yine de bu kitaplardan faydalanmanızı tavsiye ederim çünkü bilginiz olsa da bu kitap size daha fazla bilgi katacak ve daha verimli bir şekilde kendinizi geliştirebileceksiniz.

 

Unutmayın bir şeyi bildiğini zannetmek o şey hakkında daha fazla bilgi edinmeye kendini kapamak demektir. Bu yüzden her zaman yeniliklere ve yeni bilgilere açık olun.

 

 Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Thomas More - Ütopya

Tanrılar Okulu - Stefano D'anna 

Biblioterapi Nedir, Nerede Kullanılır?

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hi, Derya! I have read the Dale Carnegie's book. It's in my home liblary.

  YanıtlaSil
 2. "Secret" okumayı en çok istediklerimden :) Oldukça faydalı bir yazı olmuş :)
  Teşekkürler 🌸

  YanıtlaSil
 3. Kitaplar ilgi çekici.
  Lakin farklı bir konuyu sorsam ?
  Postların altındaki ''Benzer Konular'' gadget nasıl yükleniyor acaba? Bende vardı bir ara sonra kendiliğinden yok oldu. Teknik altyapım hiç olmadığından nasıl olacağını bilmiyorum.Basitçe bahseder misin? Çoğu blogda görüyorum ama nasıl yapılıyor?
  Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 4. Kişisel gelişim kitapları beni tatmin etmiyorlar artık diyordum ama sebebini anladım. Eh en iyi beşinin üçünü okumuşum, diğerleri kesmiyor tabi :)

  YanıtlaSil
 5. Bu aralar hepimiz kitap okumaya, özellikle de kişisel gelişim türündeki kitaplara merak saldık. Bazen kitap okumaya vakit bulamadığımda sesli kitap dinliyorum, o da çok keyifli oluyor :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski