Utopia-Thomas More'un İdeal Toplumu

 

Utopia Kitap Özeti


İdeal toplum ve ideal yaşam

Tüm insanların mutlu ve iyi bir şekilde yaşamasına izin veren adil bir devlet olabilir mi? Bu soru İngiliz avukat Thomas More'un kafa yorduğu bir konu. 16. yüzyılda İngiltere'de, dünyanın yeni keşfedilen bölgelerinin haberlerinin sürekli olarak Avrupa'ya yayıldığı Rönesans, Reform ve İnanç Savaşları çağında yaşıyor More. Bu dönemde Ütopya ortaya çıkıyor: Çalışma, ekvatorda bir adada ideal bir toplumu ve yaşam tarzını deneyimlediğini iddia eden bir denizcinin sözde gerçek bir seyahat günlüğünü içeriyor. Kitabın akla getirdiği sorular: Özel mülkiyet olmalı mı? Sosyal Eşitlik İyi mi? Hiç kimse kar için çabalamıyorsa, bir toplum yeterli mal üretebilir mi? İyi ve adil bir devlet başkanı, savaşları başlatmayan ve tebaasını çıkarları için sıkıştırmayan bir devlet başkanı mıdır?  More'un Ütopyası yazıldığı çağın çok ilerisinde bir toplumdan bahsediyor. Aslında, içeriğindeki birçok fikir erken sosyalist, hatta komünisttir - Karl Marx'tan 300 yıl önce. İdeal devlet arayışı, yazarları ve filozofları bugüne kadar hep meşgul etti. Özel mülkiyetin toplum için bir servet mi yoksa bir talihsizlik mi olduğu hala tartışılıyor. Bu metnin başka bir değeri var: Ütopya, ütopyanın edebi türünü yarattı.

Utopia Kitabı İle İlgili Notlar


Ütopya, modern zamanların en önemli siyasi yazılarından biridir ve kendi metin türünü icat etmiştir. Uydurma "ütopya" kelimesinin kökleri buradadır.
Thomas More'un çalışması, bir sosyal devletin ideal imajını gösterir ve aynı zamanda mevcut devlet biçimlerini eleştirir.
Metnin temel bileşenlerinden biri, bir denizcinin ideal sosyal koşulların hüküm sürdüğü Ütopya adasıyla ilgili kurgusal raporudur.
Denizci, Avrupa'nın asil toplumlarını sert bir şekilde eleştiriyor ve erken sosyalist, kısmen komünist fikirleri temsil ediyor.
Özellikle kralların ve prenslerin kamu yararını önemsemediklerini ve bunun savaşa ve yoksulluğa yol açtığını eleştiriyor.
Ütopya adasıyla ilgili seyahat raporunda gurur, kıskançlık ve güç hırsının olmadığı nezih bir yaşam hayalini gözler önüne seriyor.
Ütopya'da tüm insanlar eşittir ve kendilerini sosyal çıkarlara tabi kılmayı severler.
Özel mülkiyet ve para ekonomisi, tüm kötülüklerin kökü olarak görülüyor ve bu nedenle ortadan kaldırılıyor.
Ütopyacılar öncelikle görevlerini yerine getirme arzusundan zevk alırlar: Toplumun tüm üyeleri çalışır ve enerjilerini toplumun hizmetine sunar.
More, hümanist ve liberal bir reformcu olduğunu gösteriyor.
Kitap, More'un gerçek hayatta sahip olduğu endişeleri yansıtıyor: Kralın danışmanı mı olmalı yoksa bağımsız bir düşünür olarak mı kalmalı?
Ütopya, More'un liberal zihniyetini zaten gösteriyor ve yıllar sonra Kral VIII. Henry'ye itaat etmeyi reddettiğinde bu kişilik yapısı hayatına mal oluyor.

Sonuç: 

Kitabın yazılış niyeti ve içindeki fikirler, o yıllara göre oldukça yenilikçi ve modern. Bugün bile olması gereken adil toplum anlayışını anlatıyor. Ancak doğrusu kitap beni biraz sıktı okurken. Belki de çok eski olduğu içindir bilemiyorum. Ama bu benim fikrim tabii. Sonuçta yıllardır okunan bir kitap ve okuyarak kendi izleniminizi edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Okumaya niyet ettiğim ama cesaret edemediğim eserlerden bekliyor bakalım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok uzun zamandır listemdeydi en azından okumuş oldum:)

   Sil
 2. Ütopik bir dünya,benim de hayalim.Senin kitap yorumunu merak ediyordum,zevkle okudum.Teşekkürler canım benim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanrılar okulu kadar sevmedim. Ama dediğim gibi kitabın yazılış zamanına göre utopyası yazarın. Mesela kadınlarla ilgili yine diskrimine edici cümleler var ama o döneme göre daha ilerici düşünceler tabii ☺️

   Sil
 3. Hello, Deria! I've read this book some time ago! Thank you!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. This is a very old book but I find now the time to read it.

   Sil
 4. Dear Deria! I am sorry but now it's impossible to write comments in your blog "Fashion, Beauty and Lifestyle Blog". I don't know why. But it's NOT permitted.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski