Anneler Günü 2021 - Annelik Üzerine...

annelik-uzerine

 

 Her yıl anneler gününde heyecanla hediye önerileri yazardım. Bu yıl içimde garip bir burukluk var.

3 çocuk annesiyim ve çocuklar büyüdükçe anne çocuk arasındaki bağların zayıfladığını hissediyorum. Çocuklar her yeni yaşta bir adım daha kendi bağımsız yaşamlarına yaklaşıyorlar. Bu hem gurur verici, hem de üzücü. Bize düşen serbest bırakmayı öğrenmek ve görünmez bağları kesmesek de gevşetmek.

Şimdiden küçük oldukları zamanları özlüyorum. Bu günleri önceden öngörmüşüm gibi, henüz onlar küçükken blog yazmaya başladım ileride uğraşım olsun diye. Çünkü çevremde tek gayesi çocukları olan kadınların yıllar sonra çocukları evden ayrılıp başka evlere, başka şehirlere, başka ülkelere gittikten sonra boşluğa düşen ve hayata küsen pek çok kadın gözlemlemiştim. 

Zamanla bu hobi gelişti ve yeniden mesleğim olan yazarlık ve çevirmenliğe de başladım ve hobim tam zamanlı mesleğim oldu. 

Bu kararımın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlıyorum. Boşluga düşen insan en yakınında olan insanlara yöneliyor. Veya olumsuz düşüncelere kapılabiliyor.

Çocuklarına ahtapot gibi yapışıp soluk aldırmayan annelerden olmak istemiyorum. Onların yaşamlarına ve kararlarına bazen bana acı verse de saygı duymak istiyorum. Tabii ki çocuklarımı her zaman merak edip, hayatta mutlu olmalarını istiyorum. Ama onlara yanımda olacaksınız, bana bakacaksınız, cek cak dayatmalarını da yapmak asla istemem. Benim için bir şey yapacaklarsa bu içlerinden gelmeli. Zaten belli bir yaşa kadar bu hisleri yoksa, ileriki yaşlarda da fazla beklentiye girmek doğru değil. Anne olmak hayatta başıma gelen en güzel, en eşsiz deneyimlerden biri; öte yandan çocuklar benim malım değil. Hepsi farklı bir birey. Henüz bu konuda mükemmeleşemesem de kendime hep bu telkinleri yapıyorum.

Tüm annelere de bunu tavsiye ederim. Bizim görevimiz çocuklarımızı önce korumak ve hayata hazırlamak ama onları da boğmayalım. Bunu yapabilmemizin en iyi yolu da kendimize ait bir dünyamız da olması ve tüm yaşam amacımızın çocuklar olmaması. Bu meslek olur, hobi olur, sosyal çalışmalar olur farketmez. Hem çocuklarımız da böyle anneler olduğumuz için bizimle daha çok gurur duymaz mı? 

Tüm annelerin anneler gününü şimdiden kutlarım. Sevgiyle kalın. 

Bu konulara da bir göz atın :)

Her Çocuk Ayrı Bir Hayat-Çocuklar Büyürken 

Anne Sinir Bozucusun! Ergenlikte Çatışmalar

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Anneler günün kutlu olsun....cocuklarinla guzel gunlere...

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel anlatmışsınız olması gereken gerçekleri:-) Anneler sanırım bu konuda daha hassas oluyorlar ve ben annelerin bu konuda ki rolünü daha çok önemsiyorum. Çünkü çocuklar (kız yada erkek olsun) annelerini bence daha çok dikkate alıyorlar. O yüzden olması gerektiği gibi zamanı geldiğinde gitmeleri gerektiğini bilmek ve buna göre yetiştirmek lazım:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında her gidiş anneye acı veriyor ama bu gerçeği kabullenmemiz lazım. Onların yetiskin olduğunu kabul edip normal bir hayat sürdüğümüzde çocuğumuzla ilişkimiz de daha sağlıklı oluyor.

   Sil
 3. In Russia we celebrate Victory Day today! Again I can't write a comment in your blog " Fashion, Beauty and Lifestyle Blog"/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I closed the comment section in this blog dear. Actually beside spam comments I have less time now. But because this blog is more interactive I am always happy to receive comments here.

   Sil
 4. Kesinlikle ,içimden üzülsem de , bende bu fikirdeyim. Fikrimi uygulamaya da koymuş bulunyorum. Kızım kendi ayakları üzerinde duruyor, oğlum da pek yakında öyle olacak ,eminim. Biz sadece arkalarında , hayatta olduğumuz sürece, destek durumundayız. Boşluk olmuyor mu, oluyor , ama onların mutlu olması bu boşluğu fazlasıyla dolduruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay olmuyor sevgili Mehtap. Anne kalbine rağmen mantığı kullanabilmek. Ama bence çocuklarımiz için en iyi kararı verdik. Onlar mutlu oldukça biz de mutlu oluruz. Anneler günün kutlu olsun canım 😍

   Sil
 5. Ho letto che hanno danneggiato il tuo blog.
  Eppure Windows 10 ha protezioni adeguate.
  Aggiorni Defender? Hai il firewall?
  Auguri per la Festa della mamma.
  Ciao.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks for your kind comments and wishes. It's ok for me when my readers share the posts of my fashion blog to reach more readers. Have a nice Sunday.

   Sil
 6. Dear Derya! Do you know Gus from Italy? Today you've written a comment in my "Magic lantern" blog. Gus has answered your comment. I think you must have a look.

  YanıtlaSil
 7. Dear Derya, I've written Gus in his blog " Caro Gus, Derya ha risposto al tuo commento nel mio blog. Non accetta commenti nel suo blog di moda ora a causa dello spam" .
  I speak Italian a little bit. My words mean - "Dear Gus, Derya has answered your comment in my blog. She doesn't accept comments in her fashion blog now because of the spam".

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks a lot for your kind help dear. It is better for me now without comments:)

   Sil
 8. Daha hamileyken bize sadece anne olduğumuz dayatılmaya başlıyor. Çok iyi hatırlıyorum, gittiğim kitap fuarında önüme bebek hamilelik kitabı çıkartan yüzüncü yayınevinde patlamıştım artık "Biz hamileler roman, şiir, biyografi falan da sevip okuyoruz, yetti bebek kitaplarınızdan" diye. Dediğin gibi bütün hayatı annelik olanlar sonra çocuklarını da kendilerini de mutsuz ediyorlar. Tabii ki insan çocukları uzaklaşınca buruk hissediyor ama zamanı gelince hepimiz uzaklaştık ardımıza bakmadan. Bu çok normal..

  Anneler günün kutlu olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de kutlu olsun canım 😍. Bak Dediğin gibi bütün hayatı annelik olanlar sonra çocuklarını da kendilerini de mutsuz ediyorlar cümlenle tüm yazıyı özetledin. Biz de gittik yeri geliyor birkaç yil ailelerimizle buluşamıyoruz. Ama konuşuyoruz, yazışıyoruz bağlantı kopmuyor. Bir de sinir olduğum tek derdi çocugu olup sana vizdan azabı yaşatmaya çalışan anneler 🤣

   Sil
Daha yeni Daha eski