Sevgililer Gününe Ait Farklı Ve İlginç Efsaneler

Sevgililer günü dünyada her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanıyor. Bu özel gün için çeşitli efsaneler bulunuyor. En çok duyduğumuz ise şüphesiz Papaz Valentine hakkında olanıdır.


 
Bu efsaneye göre ise Katolik kilisesinde bulunan Papaz Valentin'in ölmesinin sebebi  Roma kralı 2. Claudius olmaktadır. Bunun nedeni ise Roma kralı oldukça zalim bir kraldı. Bu kralın en büyük derdi ise ordusu için yeteri kadar erkek toplayamamasıydı. Krala göre bunun tek nedeni Roma'da bulunan erkeklerin evli olması veya aile düşkünlüğünü olmaktaydı. Buna engel olmak için kral tarafından erkeklerin evlenmesi yasaklandı. Ancak Papaz Valentin bu yasağı çiğnedi. Evlenmek isteyen çiftleri gizlice papaz arkadaşı ile birlikte evlendirdi. Ancak bir süre sonra bu durum kralın kulağına gitti. Kral tarafından papaz öldürüldü. Ancak kimi kaynaklara göre dövülerek öldürüldüğü kimi kaynaklara göre ise boğazını keserek öldürdüğü söyleniyor. Bu durum için net bir kaynak bulunmamakta. Bu durum kapsamında 1969 yılında saygı ayininde anılmaya başlandı.
 
Diğer efsaneye göre ise bu durumda sevgililer gününün papaz Valentin ile hiçbir ilgisi olmadığına dair olmaktadır.
Bu efsaneye göre 14. Yüzyılda yaşayan bir şair olan Chaucer aşk ve romantizm konusunu oldukça dile getiren bir şair olmaktadır.  Şaire göre kuşlar eşlerini 14 Şubat tarihinde belirler. Sevgililer günü de buradan gelmektedir. 
 

Diğer eldeki bilgilere göre ise 18 yüzyılda Roma festivalinde Tanrıça olan Juno Februata' yı onurlandırmak amacıyla uygulanan etkinliklere benzer bir durumun 14 Şubat tarihinde gerçekleştiği görülüyor. Yani buradan da anlaşılacağı gibi 14 Şubat hakkında çeşitli söylentiler mevcut. Ancak günümüzde papaz Valentin hakkındaki efsane daha çok bahsedilmektedir. Hatta bahsedilenlerin aksine sevgililer gününün Hristiyan dini ile alakası olup olmadığı hakkı şüphe uyandırmaktadır. 

 
Geçmişte oluşan bugün özellikle  19. Yüzyılda ticari amaçlar ile tercih edilmeye başlandı. Bu günü fırsat bilen ticari işletmeler yeniden gün yüzüne  getirerek kazanç sağlamak amacıyla çeşitli kampanyalar oluşturdu. Böylece 14 Şubat sevgililer günü sürekli kutlanan bir etkinlik haline geldi. Özellikle Kapitalizm'in oyunu olarak görülüyor.
Bana sorarsanız ise, özel bir günde birbirini sevenlerin ufak jestlerle mutlu etmeleri, veya başbaşa geçirilecek bir zaman yaratmalarında hiçbir kötülük yok. Bu işi aşırı maddiyata dökmeden sevgiyle kutlanacak bir gün olarak geçirmenin kimseye zararı olmaz. Herkesin Sevgililer Günü Kutlu Olsun.

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Deria, Happy Valentine's Day!!!

  May Valentine’s Day be sweety,
  Full of love and happiness,
  Those wishes are my greeting,
  And avoid the loneliness.

  Love is to live,
  Love is to fly,
  Love is to give
  The heart to someone.

  YanıtlaSil
 2. Sabah serviste gelirken bir arkadaş bugün için Eskişehir'in en pahalı restaurantında rezervasyon yaptırmış. Dedim ablacığım kaç liraya çıkarsın oradan. Abla en az 300 var dedi. Yazık günah. Sevgiyi bir güne sığdırmak çok anlamsız maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abartıya kaçmamak en iyisi bence de ama kişinin bütçesine göre değişir tabii :)

   Sil
 3. 14 şubat sevgililer gününü papaz valentinin 14 şubatta kral tarafından öldürülmesi olarak duymuştum yanlış hatırlamıyorsam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çeşitli rivayetler var. Bugün artık iyice ticaret haline geldi :)

   Sil
 4. biz herşeyin cılkını çıkartıyoruz ya, maalesef bunun da cılkını çıkarttık...
  Nyese söylenmeyeyim, herkesin sevgi günü kutlu olsun ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın canım herşeyi dengede tutmakta fayda var :)

   Sil
 5. Ben yanlızca ilk efsaneyi biliyordum Derya'cığım. Teşekkürler bilgilendirme için. Özellikle maddi açıdan fazla abartılmadan yaşanması dileğiyle. Öpüyorum çoook.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abartmadan küçük ve anlamlı jestler yapılabilir. Ben o gün çiçek almaktan çok mutlu olurum bu da yeterli benim için :)

   Sil
 6. Sevgiyi bir gün çiçekle değil her gün davranışlarla gösterelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her gün gösterebilen özel günlerde de bir jest yapma nezaketine sahip olur diye düşünüyorum :)

   Sil
 7. Sevgililer günü kutlu olsun diyelim. Kesinlikle çok abartıya kaçmadan ufak jestlerle kutlamakta bir sakınca yok. Ama bazen gerçekten çok abartıyorlar. Son derece gereksiz buluyorum bu tür abartıları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abartmadan minik jestler zaten hayatın her anında yapılabilir :)

   Sil
 8. Bu tür günlerin ekonomiyi canlandırmak için iyi bir bahane olduğunu düşünüyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru tabii o kadar büyük bir sanayı oldu ki hediye konusu :)

   Sil
Daha yeni Daha eski