Hamamelis - Cadı Fındığı Hakkında Tüm BilgilerBitki ve doğa resimleri çekmeyi seviyorum. Hatta yürürken çok durakladığım oluyor resim çekmek için ve kendime kızıyorum bu yüzden de:) Hatta bitki ve doğa resimleri eklediğim instagram hesabımı da sadece sayfamı ziyaret eden okurlara bir güzellik versin diye bloga ekledim. Bu sabah bahçede ilk açan çalının resimlerini çekerken dedim ki, neden doğa ve bitki severler için de bu farklı bitkileri tanıtan yazılar yazmayayım? Blogda bir renk olur ve ilgilenen, bitkiseverler okur diye düşündüm. 

Kış biterken açan ilk çalı hamamelis, cadı fındığı. Neden cadı fındığı veya sihirli ceviz deniyor? Hamamelis, fındıkgillerden ancak fındık ağacından daha küçük bir çalı. Çok yavaş büyüyen bitkiyi ektikten sonra bir çalı halini alması için birkaç yıl beklemek gerekiyor. Büyüdükten sonra budanabiliyor. Ben genelde çiçekleri bittikten sonra buduyorum. Bizim bahçedeki türü Hamamelis Japonica. Hafif tatlı bir kokusu da var. Bize baharı müjdeleyen bu bitkiyi çok seviyoruz.


Bitki hakkında detaylı bilgiler:

Kökeni

Cadı fındığı (Hamamelis), sahte fındık(Corylopsis), ironwood ağacı(Parrotia), tüy çalıları (Fothergilla) , amber ağacı(Liquidambar) kısacası tüm ailesinin (Hamamelidaceae) isim annesidir.

Cadı fındığı cinsi, Kuzey Amerika ve Doğu Asya'ya özgü altı tür içerir. Çin ve Japon cadı fındığı (Hamamelis mollis ve Hamamelis japonica), Ocak / Şubat'tan baharın başlangıcına kadar erken ve uzun çiçeklenme dönemleri nedeniyle bahçe için süs ağaçları olarak ilginçtir, ancak her şeyden önce botanik türünün altında bulunan çapraz türlerin sayısız melez çeşidi ile de bahçelerde tercih edilir. Bu hibritlere genel olarak Hamamelis  intermedia adı verilir. Sonbaharda çiçek açan bakire cadı fındığı (Hamamelis virginiana) daha az yaygındır - çiçeklerinin kısmen yapraklarla kaplanması dezavantajına sahiptir.

Büyüme

Çiçeklenme döneminin dışında, cadı fındığı fındık ağacına(Corylus avellana) benzer. “Cadı Fındığı” bu dönüşümü nedeniyle İngilizce  halk dilinde verilen adıdır. Ancak bitki kışın ortasında filaman benzeri, parlak sarı ila kırmızı yaprakları gösterdiğinde, büyülenmiş gibi görünür ve herhangi bir karışıklık imkansızdır. Cadı fındığı, odunsu dünyanın hobi bahçıvanlarına sunduğu en güzel bitkilerden biridir. Dört metre yüksekliğe kadar olan yaprak döken çalılar yavaş büyür ve huni şeklinde dik, gevşek dallı kronlar oluşturur ve yaşlılıkta oldukça geniş olabilir. Pürüzsüz ve açık gri-kahverengi bir kabuğu vardır.

Bu arada: botanik olarak, cadı fındığının fındıkla hiçbir ortak yanı yoktur. Hamamelidacae ailesine  aitken, fındık bir huş ailesidir (Betulaceae). Fındık hemen her yerde görülebilirken, bu  soylu çalılar çok yavaş büyür ve bahçe çeşitleri, tohumlardan yayılan Virginian cadı fındığının dört yıllık fidelerine çok ayrıntılı bir bitirme işleminde aşılanmalıdır.


Yapraklar

Cadı fındığının yaprakları dönüşümlü olarak ve geniş oval olarak düzenlenmiştir. Şekilleri ve damarları da fındık yapraklarını hatırlatır, ancak bundan biraz daha küçük ve kalındır ve sonbaharda türüne ve çeşidine bağlı olarak parlak sarıdan turuncu-kırmızıya döner.

Çiçekler


Çiçekler kısa yan sürgünlerde gruplar halinde oturur ve don halinde kıvrılan ve bu durumda zarar vermeden -10 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilen dar, iplik benzeri yaprakları vardır. Çok güzel renk gradyanları ile sarıdan turuncuya kırmızıya kadar geniş bir renk yelpazesi gösterirler. 'Pallida' gibi çeşitler de hoş bir çuha çiçeği kokusu yayar. Erken çiçekler, arılar ve bombus arıları için önemli bir besin kaynağıdır, bu yüzden cadı fındığı genellikle doğal bahçelere bir mera olarak ekilir.

Meyve

Cadı fındığının odunsu meyve kapsülleri sadece sonbaharın sonlarında olgunlaşır. Daha sonra patlar ve siyah tohumlar atarlar.

Konum

Cadı fındığı güneşli  yerleri tercih eder. Evin duvarı veya çit ile doğu rüzgarından korunan bir yer idealdir. Çiçekler dona -10 santigrat dereceye dayanmasına rağmen, aşırı soğukta kıvrılırlar ve daha sonra artık çok çekici görünmezler.


Zemin

Cadı fındığı zemin konusunda biraz talepkar. Toprak derin, iyi drene edilmiş, taze ila hafif nemli ve humus açısından çok zengin olmalıdır. Çalıların, bitki komşularınızı seçerken dikkate almanız gereken zayıf bir kök sistemi vardır. Ayrıca kuraklığa, yoğunlaşmaya ve su basmasına karşı hassastırlar. Çok tınlı, hatta killi topraklardan hiç hoşlanmazlar. Susuz kalmaya karşı korumak için bir malç kabuğu kabuğu humusu önerilir.

Ekim

Sonbahar, cadı fındığı dikmek için en iyi zamandır, ancak konteyner bitkileri de ilkbaharda kolayca büyür. Toprağı iyice hazırlayın ve çalıları asla çok derin ayarlamayın. Saksı balyasının yüzeyi ekimden sonra hala görünür olmalıdır, aksi takdirde cadı fındığınız kaçınılmaz olarak aşağıya doğru yamuk büyüyecektir. Sonra kök bölgesini kabuk humusu ile örtün ve herhangi bir toprak işlemeden kaçının. Yeni ekilen cadı fındığı yeni bölgeye alışmak yaklaşık üç yıla ihtiyaç duyar - ancak o zaman önemli bir büyüme yaparlar ve uzun ömürlü olurlar. Üç yıldan uzun süredir büyümüş olan cadı fındığı nakli zordur ve iyi hazırlanması gerekir. Bitkiler başarıyla nakledilse bile, çiçekler genellikle seyrek olur.

Bakım

Küçük hamamelis çalılarının taçları, çiçekleri korumak için çok şiddetli donlarda polar bir örtü ile kaplanabilir. Öte yandan, sürgünler çok dayanıklıdır ve daha fazla korumaya gerek yoktur.
Toprağı gevşetip hazırladıysanız, cadı fındığı ekimden sonraki ilk yıllarda zorlukla büyürse endişelenmenize gerek yoktur. İyi kök salması iki ila üç yıl sürer, ancak o zaman ilkbaharda biraz daha filizlenir. Özellikle kumlu topraklarda cadı fındığına ilkbaharda besin vermelisiniz. Önce eski malç tabakasını çıkarın, ardından kök bölgesine parmağın kalınlığı kadar daha önce bir avuç boynuz talaşı ile zenginleştirilmiş bir olgun kompost tabakası uygulayın.
Çiçeklenme kışın gecikiyorsa, cadı fındığı yaz aylarında çok kuru ve neredeyse hiç tomurcuk oluşturmamış veya çiçek için henüz çok soğuk olabilir. Permafrost durumunda, çiçeklenme süresi üç ila dört hafta ertelenebilir. Alternatif olarak adlandırılan Çin hamamelisi için tipiktir: Yoğun çiçeklenme yıllarını genellikle daha az çiçek ile yıl takip eder. Neyse ki, bu özellik Intermedia çeşitlerinde büyük ölçüde iyileştirildi. 'Sunburst' ve 'Brevipetala' gibi çeşitler, kayın ağaçları gibi, ilkbaharda sadece eski yapraklarının bir kısmını döker, bu yüzden çiçekleri genellikle kendi başlarına gelmez. Yapraklar, özellikle besin açısından zengin, nemli topraklarda çok uzun süre bitkiye yapışır. Çare genellikle yaz sonunda "patent potas" olarak adlandırılan Kalimagnesia ile gübrelemedir.

Budama

Cadı fındığı ile genellikle bir budama gerektirmez, çünkü çalılar doğal olarak güzel, düzenli bir taç oluşturur. Hafif düzeltmeler mümkündür, ancak cadı fındığı eski odundan sadece yavaşça filizlenir ve büyük kesikler iyi iyileşmez. Ancak, zaman zaman bir dalın vazo için kesilmesinde yanlış bir şey yoktur.

Bahçe dizaynı

Soylu çalılar her zaman ayrı ayrı veya - yeterince mesafe ile - küçük gruplar olarak dikilmelidir. Grup dikimi için, çeşitli tasarımlar için farklı renklere sahip çeşitleri kullanmak en iyisidir. Dört ila beş metre genişliğinde, huni şeklindeki tacın kendi haline gelmesini sağlamak için alan planlanmalıdır. Uzun vadede, tesis başına yaklaşık 16 metrekarelik stand alanı bulunmalıdır. Cadı fındığı bu alanı doldurana kadar birkaç yıl geçtiği için, yeterli bir mesafede boşluk doldurucu olarak birkaç küçük ağaç dikmelisiniz.

Ayrıca, cadı fındığı, çok çeşitli bahçe stilleri için klasik bir örnek bitkidir. Onları karanlık bir arka planın, örneğin bir porsuk çitinin önüne dikmek en iyisidir, çünkü sonbahar ve kış aylarında parlak çiçekleri ve yaprakları ile kendi başlarına bu şekilde gelirler. Rahatsız edilmeden yayılabilmeleri için yeterince yer bıraktığınızdan emin olun.
Cadı fındığı komşuları dikkatli seçilmeli. Rekabetçi toprak örtüsü bitkileri, zayıf büyüyen çalılar için ideal değildir, çünkü suyu köklerden kolayca çekerler. Bu nedenle, sadece birkaç yıldırekili cadı fındığı ve küçük yaprak dökmeyen (Vinca minör) veya altın çilek (Waldsteinia ternata) gibi uyumlu zemin örtüsü bitkileri kullanın. Işın anemon (Anemon blanda), üzüm sümbülü (Muscari botryoides) veya kardelen (Galanthus nivalis) gibi küçük soğan çiçekleri, büyüyene kadar çıplak kök bölgesini gevşetebilir. İyi yatak ortakları da kış bilinen (Eranthis) veya elf çiğdem (Crocus tommasinianus) dahil olmak üzere çok rekabetçi olmayan erken çiçekçilerdir. Akciğer bitkileri (Pulmonaria) ve kokulu menekşeler (Viola odorata) da burada gelişir.

Bu arada: Virginian cadı fındığı yaprak ve kabuk özleri genellikle cilt kremleri ve merhemlerin bileşenleridir. Kaşıntıyı hafifletir, kanama önleyici etkiye sahiptir ve antienflamatuardır.

Önemli çeşitleri 

Cadı fındığının toplam altı türü vardır, bunlardan ikisi - sonbaharda çiçek açan Virginian cadı fındığı (Hamamelis virginiana) ve bahar cadı fındığı (Hamamelis vernalis) - Kuzey Amerika'ya özgüdür. Japon (Hamamelis japonica) ve Çin cadı fındığı (Hamamelis mollis), adından da anlaşılacağı gibi, Doğu Asya'dan geliyor.

Baştan beri, Asya türleri bahçe için daha ilginçti çünkü daha büyük çiçekleri var ve daha uzun çiçek açıyorlar. Tomurcuklarını Aralık sonunda / Ocak başında açarlar ve genellikle Mart sonuna kadar çiçek açmazlar. İlk bitkiler 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'ya getirildi. Bugüne kadar, yoğun ekim, güzel çiçek renkleri ve parlak, altın sarısı ila koyu kırmızı sonbahar renkleri ile bazı çeşitlerle sonuçlandı. Çoğu, melez cadı fındığı grubuna (Hamamelis x intermedia) aittir, bu da Japonlarla Çin cadı fındığı arasındaki geçişlerden geldikleri anlamına gelir.
"Jelena" parlak turuncu çiçeklere sahiptir. Yapraklar genellikle uca doğru daha hafif hale gelir, son derece uzun ve çok erken açılır. Kırmızı yeşillik rengiyle, çeşitlilik sonbaharda muhteşem bir görünüm de sunuyor.

'Pallida' cadı fındığı en iyi sarı çeşitlerinden biridir. Yoğun bir kokuya ve çok iyi uzun mesafe etkilerine sahip büyük, kükürt sarısı çiçekler taşır. En eski çeşitlerden biri olan 'Pallida' genellikle tomurcuklarını Noel zamanında açar.

"Diane", tüm cadı ela çeşitlerinin en yoğun kırmızı tonunu gösterir. Şarap kırmızısı yaprakları tabana doğru kahverengi-kırmızıya dönüşür ve genellikle sadece Şubat ayında gelişir. Sonbaharda yapraklar turuncu-sarıya kırmızıya döner.

"Primavera" nın çok güvenilir ve çiçekli bir seçim olduğu kanıtlandı. Çok hafif kıvrımlı yaprakları olan orta boy, altın sarısı çiçekleri taşır ve aynı zamanda erken çeşitlerden biridir.

Çoğaltma

Cadı fındığının yayılması son derece zordur - bu da çalıların bu kadar pahalı olmasının ana nedenidir. Yüksek fiyatların nedeni, cadı fındığının çok yavaş büyümesi ve yayılma yolunun çok karmaşık olmasıdır.

Virginian cadı fındığı gibi saf türler ekilebilir, ancak tohumlar güçlü bir mikrop inhibisyonuna sahiptir ve genellikle ekimden sonra ikinci veya üçüncü yılda ortaya çıkar. Fidanlıktaki bahçe formlarının vejetatif çoğalması eskiden çoğunlukla çökme ile yapılıyordu, ancak bu iki yıllık köklenme süresi ve ana bitki alanlarının zaman alıcı bakımı nedeniyle artık ekonomik değil. Bu yüzden çeşitleri bugün, istisnasız, Virginian cadı fındığının saksı fideleri üzerindeki arıtma ile yayılır. Bu, erken ilkbaharda veya yaz sonunda çiftleşme veya yan enjeksiyon ile yapılabilir. Yeni aşılanmış genç bitkiler yüksek nem altında serada daha fazla yetiştirilmelidir.

Hastalıklar ve zararlılar

Cadı fındığı, bitki hastalıkları ve zararlıları tarafından neredeyse hiç saldırıya uğramayan birkaç bahçe bitkisinden biridir.16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Interesting post about the Hamamelis. Thank you, Deria!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am glad that you like my post about hamamelis :)

   Sil
 2. Çiçeklerinin şekli cadı fındığı ismine çok uygun düşmüş bence 😊 çiçeklerinin rengi ve duruşu harika 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene çok sevindim canım ben de çok seviyorum :)

   Sil
 3. cilt bakımı ürünlerinin içinde sık sık rastladığım bir içerik..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben içeriğinde olan bir ürün bulamadım henüz ama bulursam alıp deneyeceğim :)

   Sil
 4. Bu yayını çok beğendim etrafimizda tanımadığımız o kadar çok güzel bitkiler var ki sayende bir tanesini daha tanımış oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bitkileri çok sevdiğim için hikayelerini merak edip araştırırım. Latince isimlerini de çok merak ederim :)

   Sil
 5. Ne güzel bir yazı olmuş hem faydalı hem de çevredeki birçok bitkilerden birisi hakkında bilgi sahibi olmuş oldum 😊 doğa gerçekten en güzel öğretici hem güzelliklerini gösteriyor hem de farklılığını ortaya koyuyor ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğada nice güzellikler var ben de hem yetiştirmekten, hem araştırmaktan hem de yazmaktan keyif alıyorum. Beğenmene sevindim :)

   Sil
 6. Ben de zevkle okudum Derya, bayağı ilgilenilmesi gereken bir bitki anladığım kadarıyla. Ama görünüşü çok güzel. Paylaşım da çok güzeldi, emeğine sağlık canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel bir bakım gerektirmiyor aslında yerini sevmesi önemli :)

   Sil
 7. İsmini çok duymuştum ancak kendisini yeni gördüm sayende Derya'cım :)

  YanıtlaSil
 8. Cadı fındığı daha önce hiç duymadığım bir bitkiydi. Bitkileri severim ve araştırırım ama buna hiç rastlamamıştım gerçekten. Sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de biliniyor aslında ama yetiştiği bölgeler nereler bilmiyorum :)

   Sil
Daha yeni Daha eski