Ocak' ta Salzburg Gezisi - 2020 Salzburg Gezimiz
Aslında bu yıl aklımızda hiç Salzburg' a gitmek yoktu, ama geçtiğimiz yıllarda Günhan' la gitmeyi planlayıp gerçekleştiremeyince bu fırsatı kaçırmak istemedik. İki gün bir geceyi çok sevdiğim Salzburg' da geçirdik. 

Karda ve yaz sıcağında gitmiştik ama bu kez çok yağmurlu bir zamanı yakaladık ama yine de gezmekten geri kaldık mı? Hayıııır. Tabanlarımız patlayana kadar gezdik :) Şehrin içini daha önceki Salzburg gezi yazılarımla dolu dolu anlatmıştım. Hala okumadıysanız buyrun:Gider gitmez ayağımızın tozuyla kaleye çıktık çünkü en çok zaman alan yer orası. Oldukça büyük, adeta bir şehir gibi olan kale gez gez bitmiyor. Kale' nin her bölümünde resim çekilmiyor maalesef. Eskiden şehri, Bischof denilen din adamları yönetiyor ve bu kalede ve diğer saraylarda saltanat içinde yaşıyorlarmış. Yatakodalarının tavan de duvarları altın süslemelerle dolu ama bu bölümlerde resim çekmek yasak. 

Eski eşyaların sergilendiği minik minik bölümler var bunların dışında. Bir de en tepeye çıkıp panorama izlenebiliyor. 

Aaa ben bu şövalyeleri bir yerden tanıyorum sanki :)

En alt katta da bir kukla müzesi var

Mozart' in büyülü flüt operasının kuklası


Bir ara yoksul halk, saraylardaki saltanata isyan edip kaleye saldırmış. Bu kuklalar da onu temsil ediyor. 
Mozart meydanı


İkinci istikametimiz Mozart' ın doğduğu ev oldu. Orada da resim çekilmiyor ancak daha önce çaktırmadan resim çekip eklediğim yazımı buradan okuyabilirsiniz :) Bloga resim çekeceğim diye günün birinde hapislere düşeceğim :) Bu arada resimdeki alien kafalı benim :)

Saatlerce gezerken açlığımızı Salzburg'un geleneksel Bosna (cury'li sosisli sandviç) bastırmıştık ama güzel bir akşam yemeğini de anılarımıza katalım dedik ve ünlü Augustiner Brauerei' e gittik. Rezervasyon gerektirmeyen bu ortaçağ manastırından bozma mekanı Salzburg' a gidenlere mutlaka, ama mutlaka tavsiye ederim. Girişte bir sürü yemek satılan bölüm var ve her damak tadına ve alışkanlığına (vegan, vejetaryen) göre yemek bulunuyor. Yemeğinizi alıyor ve biranızı da ayrıca alıp bir sürü salondan birine bulduğunuz ilk yere oturuyorsunuz :) Yanınıza yemek götürmek de serbest ama birayı oradan almak zorundasınız. Yemekler eh işte her yerde bulunabilen şeyler ama bira çok değişik. Augustiner rahiplerinin yaptığı özel bir karışım. İçine manastırda yetiştirdikleri otlardan da koyarak değişik bir formül bulmuşlar. Bir kez olsun tatmak lazım. Zeynep ve Günhan' la. 

Karya çok yoruldu ama kahramanca gezdi ve yemeği de çok beğendi. 

Ada ve eşim Gökhan. 


Mozart meydanında birkaç müze var. Bu gidişimizde iki müzeye gitme şansımız da oldu. Dom Quartier müzesi ve Noel müzesi. Gezimizin ikinci gününü müzelere ayırdık. 

Dom Quartier' de yine tarihi eşya ve objelerin yanı sıra farklı sergiler de oluyor. Bu kez Rönesans dönemine ait harika obje ve eserlerin sergilendiği von Bernini bis Rubens sergisi vardı. Hani Rönesans döneminde yaşamak ister miydin deseler, hayır derim ama gerçekten bugünlere çok görkemli eserler bırakmışlar. Bu da dünyaya gelmiş herşeyin bir varoluş nedeni olduğunu düşündürüyor bana. O dönemler de olmasaydı bugün hayranlıkla izleyeceğimiz eserler olmazdı. 

Dom Quartier müzesinin terasından yine şehrin panoramasını izleyebiliyorsunuz. Birkaç resim çektim ama yakından görmek çok farklı, insan ne kadar çekerse çeksin gözün gördüğü gibi olmuyor.Meydandaki bu altın top nedir derseniz, her yıl Ağustos ayında düzenlenen Salzburg Sanat Festivali'nde yıllardır sergilenen ve festivalle özdeşleşen Jedermann operası var. Bu operanın kahramanı Jedermann topun üzerindeki. Jedermann, hayatla ölümü anlatan ilginç bir opera. 
İkinci müze Noel müzesi oldu. Çok eski dönemlerden bugüne kadar bir sürü Noel süslemesi, ağaçlar var. Çocuklar bayıldı biz de çok beğendik doğrusu. 
Meydanda gezemediğimiz bir müze ve şehirde de gidilecek daha çooook yer var. Şimdi size minik bir bilgi de vereyim. Bana soruluyor siz nasıl bu kadar yere girip çıkıyorsunuz çok pahalı diye. Otelinizden alabileceğiniz Salzburg Kart var. Kişi başı olan bu kartların fiyatları:
24 saat yetişkin ücreti 29€, çocuk ücreti 14,50€. 
48 saat yetişkin 38€, çocuk 19€
72 saat yetişkin 44€, çocuk 22€
Bu kartlarla süresi dolana kadar şehirdeki her müzeye, kaleye ve Mozart evlerine girilebiliyor. Tek tek bilet alsanız gerçekten çok daha pahalı. Bir günü müzelere ayırsanız, yine oldukça fazla yere girilebilir çünkü Salzburg küçük bir şehir. 
2020 Ocak ayı Salburg gezimizle gezi sezonunu açtık ve dostlarla güzel anılar biriktirdik. 


25 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Güzel, sakin bir şehir. Anılarımız tazelendi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de bir yazınız vardı okumuştum:) İyi ki kışın gitmişiz şimdi evden ayrılamıyoruz.

   Sil
 2. Güzel bir gezi olmus. Darisi basimiza :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Almanya'dan çok da zor değil umarım gidersiniz :)

   Sil
 3. ya o kadar güzel ki çok eğlendiğiniz belli. çok keyifli geçmiş ve değişik mekanlar var. bayıldım atmosferine =)
  umarım bir gün ben de gezmek için yurt dışına çıkabilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim en kısa zamanda ziyaret edebilirsin veya dilediğin başka bir yer varsa oraya güzel bir tatil yaparsın :)

   Sil
 4. Ne güzel gezmiş gibi oldum ben de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim gidersin günün birinde senin de gezi yazılarını çok severek okuyorum :)

   Sil
 5. Fotoğraflara bakıp açıklamalarınızı okudukça oradaymış gibi hissettim. Ne güzel bir gezi olmuş 😊

  YanıtlaSil
 6. Daria, your trip to Salzburg is very interesting! I like to visit castles and museums too.
  The city is very beautiful!

  YanıtlaSil
 7. Çok keyifli bir anlatımdı Derya'cığım. O top çok dikkatimi çekti. Hayat ve ölüm teması her kültürde işlenen konulardan. Operası da güzel olmalı. İnternetten şimdi bakacağım. Belki bulurum. Bu konular çok ilgimi çekiyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım you tube da hepsi olmasa da bazı sahneleri olabilir. Çok tempolu bir eser ben seviyorum :)

   Sil
 8. çok güzel bir şehir...

  YanıtlaSil
 9. Bayılıyorum senin gezi yazı ve fotolarına. Sayende ben de gezmiş oluyorum :)

  YanıtlaSil
 10. Yazıya kısmen gecikmiş bir yorum olacak benimki zira bir süredir blogları çok ziyaret etme şansım olmuyordu. Ancak buradan gözüken harika bir gezi olmuş. Fotoğraflar bakmaya doyum olmayan türden.
  En önemlisi keyfiniz gözlerinizden okunuyor.
  Ailenle birlikte böyle nice güzel tatiller, güzellikler yaşarsın inşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de geç yanıt verdim özür dilerim. Çok keyifli bir geziydi :) Güzel dilekler için teşekkürler.

   Sil
 11. Ben bu yazını görmüştüm ama yorum yazdım sanıp çıkmışım :))) Hepsi harika yine fotoların. Jedermann operasını yıllar yıllar evvel AKM de izlemiştim. İyi ki gitmişsniz bu geziye Derya <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Jedermann ilginç ve çarpıcı bir opera. Burada hiç modası geçmiyor artık klasikleşti ☺️

   Sil
  2. Bir de bu geziden sonra Corona patladı iyi ki gitmişiz.

   Sil
Daha yeni Daha eski