Yazın Bahçe Işıklandırması Dekorasyon Fikirleri

bahce-dekorasyonu
 

Yazın Bahçe Işıklandırması Dekorasyon Fikirleri

 

Herkese merhaba! Hazır havalar ısınmışken, bahçesi veya balkonu olanlara birkaç ışıklandırma önerisinde bulunmak istiyorum. Yazlık evlerde bahçelerin ışıklandırılması gerektiğinde çeşitli dekorasyon fikirleri ile karşılaşmak mümkün olurken geceleri bahçelerin estetik görünmesinin yanı sıra bu fikirlerin işlevsel olması da önemli özellikleri arasında yer alır. Yazın Bahçe Işıklandırması Dekorasyon Fikirleri hem görsel bir değere sahiptir hem de aydınlatma ihtiyacına yönelik olarak işlevsel bir nitelik taşır.

 

bahce dekorasyonu

Duvarlarda kullanılabilecek aydınlatma yöntemleri arasında spot ışıklar ilk sırada yer alırken LED lambalar da aydınlatma ve görsel estetik açısından önemli fikirler arasındadır. Bahçe duvarlarında kullanılabilme özelliğine sahip olan bu ışıklandırmalar sayesinde aydınlatma ihtiyacı karşılanırken aynı zamanda da görsel bir etki yakalanır.

 

bahce dekorasyonu

Evlere bağlanan yürüyüş yolları da aydınlatma ışıkları ile hem şık bir görüntüye kavuşur hem de yolun belirgin hale gelmesi sağlanır. Bu ışıklar solar lamba olarak da adlandırılırken güneş enerjisi ile çalışmaları nedeni ile geceleri güneş battıktan sonra çalışır. Bu sayede herhangi bir elektrik bağlantısına da ihtiyaç duyulmaz. Gün içerisinde güneş aracılığı ile ışıklar şarj olurken geceleri de kendi enerjilerini kullanarak aydınlatma ihtiyacına hizmet eder.

 

led ışıklar

Evlerin dış cephelerinde merdiven olması durumunda bu alanların ışıklandırılması görsel anlamda etkileyici olabilirken aynı zamanda da lambalar merdivenlerin karanlıkta görünmesine yardım eder. Bu bölgelerde meydana gelebilecek çeşitli kazaların da aydınlanma sistemleri sayesinde önlenmesi mümkün olurken görünüm açısından da hoş bir etki yakalanır.

 


Evlerin teras alanları da ışıklı lambalar ile süslenebilirken aydınlanma ihtiyacının yanı sıra terasların güzelleşmesi sağlanabilmektedir. Bu tür aydınlatmalar ağaçlar arasına da yerleştirilebilir ve bu sayede bahçede görsel bir şölene imza atılabilir.

 

Çeşitli mumlarla da masalar ya da oturma alanları süslenebilirken bahçe aydınlatma aplikleri de ayrı bir seçenek olarak karşılaşılan ürünlerdir. Bahçelerin aydınlatılması ortamın daha şık ve sıcak bir havaya kavuşmasına yol açmasının yanı sıra ferah bir görüntü elde edilmesine de fırsat yaratır.

 


Bunun yanı sıra bahçelerde uygulanabilecek farklı metotlar da vardır ve bunlar arasında yer alanlardan biri de dekoratif fenerlerdir. Bu fenerler aracılığı ile ağaçlar süslenebilirken istenilen görsel etki yakalanabilmektedir.

 

Evin bahçesi aydınlatma ışıkları ile süsleneceği zaman kullanılacak tarz da önemli hale gelirken bunun evin mimari yapısı ve stili ile de uyumlu olması önemlidir. Bahçe dekorasyonunda kullanılabilecek malzemeler çeşitli ürünler arasından seçilebilirken hamaklar, salıncaklar bunlar arasında yer alabilecek örneklerden birkaçıdır.

 


Bunun yanı sıra bahçede kullanılacak mobilya seçimlerinde de uyum önemli hale gelir ve bunlarla birlikte kullanılacak aydınlatma araçlarının uyumu görsel anlamda istenilen etkiyi yakalamak açısından önemlidir.

 

Oturma alanında kullanılabilecek aydınlatma araçları dekoratif aplikler arasından seçilebilirken bahçede havuz olması durumunda da bu alanda yer alan boş duvarlar değerlendirilebilir. Havuz etrafındaki duvarlarda kullanılacak aydınlatma lambaları ile bu bölgede estetik bir ortam yakalamak mümkündür.

 


Japon fenerleri bahçe aydınlatmalarında sık tercih edilen ürünler olurken oldukça dekoratif bir etkiye sahiptirler. Yılbaşı ışıkları da yanıp sönme özelliğine sahip olan renkli seçeneklerdir ve bunların ağaçlara dolanması o bölgede bir canlılığa yol açabilir. Ağaçların ışıklandırılması her zaman görsel açıdan istenilen etkiyi yakalamak için iyi bir seçenektir.

 

Solar aydınlatma lambaları, bahçe fenerleri, pilli LED lambalar dekoratif olarak kullanılabilecek ürünler arasında yer alırken bahçedeki alanın durumuna göre bu ürünlerin yerleştirilmesi mümkündür.

 


Solar aydınlatma lambası olarak bilinen ürünler güneş enerjisi ile çalışan lambalardır ve bu tür araçlar sayesinde elektrik çekme sorunu ile de karşılaşılmamaktadır. Bundan dolayı da karanlıkta otomatik olarak yanan bu tür lambalar sıklıkla tercih edilir.

 

Bahçede yoğun olarak kullanılan alanların ışıklandırılmasının yanı sıra istenilen bölgelerde de aydınlatma seçeneklerinden yararlanılabilirken bu sayede hem dekorasyon konusunda istenilen görsel etki yakalanır hem de romantik görünümlü bir bahçe keyfine kavuşulur. Bundan dolayı da Yazın Bahçe Işıklandırması Dekorasyon Fikirleri arasında yer alan seçenekler ayrı ayrı değerlendirilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yemek Odanızın Dizaynından Kişilik Testi 

Anadolu'da Kapı Tokmaklarının Önemi 

Çocuk Odası ve Bahçe Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler 

Raylı Dolaplar ve Kullanım Alanları 

Stor Perde Modelleri ve Kullanımı

 

 

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski