Shape Of Water - Film Tavsiyesi

 


Herkese merhaba. Bir süre önce izlediğim bir Netflix filmi ile geldim bugün: Shape of Water .

Elisa, Soğuk Savaş döneminde ABD'de yüksek güvenlikli bir laboratuvarda çalışmaktadır. Konuşamıyordur bu nedenle yalnız ve izole yaşamaktadır. Meslektaşı Zelda ile birlikte, gizemli bir yaratığın laboratuvardaki bir su tankında esir tutulduğunu keşfeder. Gizli deneyler yapılmakta ve sadece proje ile çalışan görevliler ve temizlik ekibi girebilmektedir. Elisa, suda yaşayan varlıkla iletişim kurmaya başlar ve aralarında bir dostluk bağı oluşur. Duyguları yoğunlaşırken, Elisa, hayatını değiştirecek bir karar verir.

Shape of Water Hakkında

Dikkat bu kısım spoiler içerir !!!

Çalışmalarının çoğu gibi, Guillermo del Toro'nun The Shape of Water filmi de sinema tarihine, özellikle de fantastik filmlerin tarihine derinden bağlıdır. Bu hikayenin kahramanı Elisa Esposito, sessiz prenses, kendisinin varlığını unutmuş bir Ariel'dir. Elisa konuşmuyordur. Çocukken nehre atılmış olarak bulunmuştur ve kimse onun kim olduğunu bilmiyordur. Sadece boynundaki yaralar, her iki tarafta üçer hatıra olarak kalır. Del Toro'daki birçok karakter gibi Elisa da yalnızdır. Her gece kalkar, banyo yapar, yumurta pişirir, sandviç yapar, küvete girer, mastürbasyon yapar ve giyinir. Ardından 1950'lerde eşcinsel bir adam olarak yalnız ve bulamadığı aşkı arayan yaşlı bir sanatçı olan komşusu Giles'ı (Richard Jenkins) ziyaret eder. Ona yemek getirir, sanatını ve müzikal film sevgisini onunla paylaşır. Sonra Elisa işe gider. Ruslarla olan silahlanma yarışında avantaj elde etmek için vahşi araştırmaların yürütüldüğü gizli bir hükümet kompleksinde temizlikçi bir kadındır. Burada da Elisa yalnız değil çünkü arkadaşı ve meslektaşı Zelda (Octavia Spencer) ile çok yakındır. Zalda, Elisha'nın işaret dilini anlayabiliyor ve onunla iletişim kurabiliyor.

netflix


Bir gün Strickland (Michael Shannon) gizli proje nedeniyle hayatlarına girer. Ardından, üzerinde deneylerin yapıldığı suda yaşayan bir varlık olduğu kısa sürede ortaya çıkar. Strickland nefret edilen, acımasız ama ayrıcalıklı bir adamdır. Yaratık üzerinde sadistçe bir keyifle denediği en sevdiği cihaz, aynı anda elektrik şoku dağıtan bir coptur. Ancak herkes Strickland'dan titriyor ve ondan kaçınıyor olsa da, Elisa etkilenmez, çünkü sudaki varlıktan derinden etkilenmiştir. Her gece gizlice ziyarete gelir, yumurta getirir, müzik çalar ve ona işaret dili öğretir.


Kendini onda keşfeder: yalnız ve aynı zamanda eşsiz ve konuşamayan, ama içinde sevgi ve sıcaklık için özlem duyan kocaman bir kalp atan bir varlık. Ancak sevgiyi ya da kabulü pek umursamayan bir adam olan Strickland, kısa sürede durumu daha da kötüleştirir. Kendisi de üstlerinin baskısı altındadır - ve yaratık kendini savunmak için iki parmağını ısırdığından, hakimiyeti sarsılmıştır. Ona göre, ancak daha fazla güçle çözülebilecek bir sorunu vardır.


Bir zamanlar gerçekten güce sahip olanların şiddete ihtiyacı olmadığını söyleyen Hannah Arendt'ti. Guillermo del Toro, The Shape of Water'daki bu bilge ifadeye melankolik de olsa güzel bir peri masalı adadı. Ana karakter olsa bile, bu peri masalı sadece Elisha'nın hikayesi değil, güç hakkında yaratıcı bir hikaye. Bir yanda bu, iyi eğitimli, beyaz, ayrıcalıklara sahip, bir eş, iki çocuk ve bir araba olan Strickland tarafından temsil edilen yerleşiklerin gücüdür. Diğer yanda ise toplumsal güç mücadelesinde azınlık, kaybeden ve yabancı olarak görülenlerin (kadınlar, engelliler, beyaz olmayanlar, heteroseksüel olmayanlar) gücü (eksikliği). Elisa, Zelda ve Giles, engelli bir kadın, Afro-Amerikalı bir kadın ve eşcinsel bir adam, hepsi parasız veya sınıfsız, sonunda Strickland'a isyan edenlerdir - ve tek bir nedenden dolayı: ahlak. İşkence gören yaratık onun tarafından öldürülmek üzereyken, onu kurtarmaya ve laboratuvardan kaçırmaya çalışırlar.

Sonuç olarak söyleyebileceğim, masalsı bir hikaye olan Shape of Water filmini ben sevdim. Bu tarzı sevenlere tavsiye ederim. 

Bu filmler de ilginizi çekebilir:

Catch Me If You Can

Crazy Heart

Glory

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski