Metaverse - Sanal Gerçeklik Nedir? Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

 


Metaverse nedir?

Teknoloji dünyası son dönemde çıkan Metaverse - Sanal Gerçeklik ile alt üst oldu. Şu anda herkesin duyduğu ve okuduğu bu metaverse nedir? Neden ve nasıl dünyayı değiştirebilir? Ekipler, şirketler ve hayatlarımız için ne gibi fırsatlar doğuyor? Metaverse pazarlamayı nasıl değiştiriyor? Hangi yeni iş modelleri ortaya çıkıyor? İşte Metaverse hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Bilgisayarın icadı, akıllı telefon derken şimdi Web 3.0 .  Blockchain, NFT'ler - ve Metaverse. Kimimiz için bir anlam ifade etmeyen, ama yine de hayatın içine sızmayı başaran kavramlar değil mi?

Metaverse nedir?

Mark Zuckerberg, Metaverse'in internetteki bir sonraki çığır olduğunu söylüyor. Buna göre, Facebook gelecekte artık bir sosyal medya şirketi değil, bir metaverse şirketi olacak.


Hatta şöyle diyor: “Metaverse artık sadece baktığınız internet değil. Onun içinde yer alırsın, onun içinde hareket edersin.” 


Sanal gerçeklik konusu  uzun süre belirli sahnelerde önemli bir rol oynamıştır. Özellikle gençler ve oyuncular, sanal, dijital ürünlerle birleştirilmiş AR (Artırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) konularıyla - örneğin NFT'ler olarak blok zincirinde de - uğraşıyorlar. Özel gözlüklerle sanal dünyalara giriyorlar. Eski bilim kurgu filmlerinde görüp nasıl gerçek olabilir diye düşündüğümüz her şey bir bir gerçekleşiyor.

 Facebook platformu dünya çapında pek çok şirketi bünyesine kattı - şimdi yeni bebeklerini büyütmek için kendi güçlerini kullanıyorlar! Ancak konu bu kadar basit değil. 


Metaverse'in nihai özelliği ademi merkeziyetçiliktir. Yani Amazon, Google, Facebook gibi bir, iki, üç büyük platform pazarı kontrol etmeyecek. Bu yeni sanal evren, merkezi olmayan bir şekilde çalışır ve prensipte herkes bu sanal dünyadaki diğer herkesle ağ kurabilir ve içinde hareket edebilir. Biraz ürkütücü geliyor değil mi?Web 3.0 – İnternetin (R-) Evrimi

Zuckerberg, meta veri deposunu şu şekilde tanımlıyor: “Meta veri deposu, yalnızca bakmak yerine içinde bulunduğunuz somutlaştırılmış bir internettir.”


Tüm gelişim İnternet 1.0 ile başladı. Web sitelerinde gezindik, iletişim bilgilerine baktık ve sanal ortamda sohbetler ettik. Ancak bunu bilgisayar ekranından yaptık.


Web 2.0,  sosyal medya ve mobil devrimdi. Burada merkezi internet ve sosyal medya platformlarında hareket edebildik. Her şeyden önce Facebook, Google, Amazon vb. Bu platformlarda çoğunlukla cep telefonlarımızla hareket halindeyiz. Ama internete yani bilgisayar veya cep telefonu ekranına bakmaya devam ediyoruz.


Ve şimdi sürüm 3.0 geliyor: Metaverse. Bunu yaparken internetin bir parçası oluyoruz, bir ekrana bağlı olmak yerine biz de bu sanal aleme giriş yapıyoruz.


 Ama bunu somut terimlerle nasıl hayal edebiliriz? Geçmiş yıllarda uçuş simülatörleri veya araç kullanma simülatörleri çıkmıştı, daha sonra 3D ve diğer çok boyutlu sinema çağı geldi. Artık sinema salonunda otururken filmdeki hareketleri, ıslaklığı, fırtınayı hissedebiliyoruz. Uzay mekiği simülatöründe kendinizi uzayda, boyutlu filmlerde filmin içinde hissettiğinizi düşünmek, Meta evreni anlamak için ilk adım.

Metaverse'de bu dijital dünyanın bir parçasıyız. Gerçekten yaşayabileceğimiz, gerçekten etkileşim kurabileceğimiz, diğer insanlarla gerçekten iş yapabileceğimiz, bir şeylerin gerçekten olabileceği gerçek bir dünya. Bunun pratikte nasıl görünebileceğine dair birkaç aydınlatıcı örneğe daha yakından bakalım.

Yani Metaverse, bizim tarafımızdan şekillendirilen, bizim tarafımızdan yaşayan gerçek bireyler olarak bizim tarafımızdan kontrol edilen dijital bir dünyadır. Kendimizi dijital bir dünyaya “ışınlıyoruz” .Ademi merkeziyetçilik - Metaverse'in kalbi

Daha önce de belirtildiği gibi, Metaverse'in çok, çok büyük özelliği, ademi merkeziyetçiliğidir. Web 2.0 gibi bir platform yok. Yani merkezi bir Google yok, her şeyin bir şirketin platformunda çalıştığı merkezi bir Facebook vs. yok. Her şey tamamen merkezi olmayan bir şekilde işliyor.


Prensip olarak, her birimiz yeni dünyalar ve alanlar yaratabiliriz. Örneğin her insan hangi dünyada, hangi odada, hangi ortamda, hangi sosyal etkileşime gireceğine ve hangi diğer insanlarla veya avatarlarla buluşacağına kendi avatarıyla karar verebilir.


Ve bu, büyük teknoloji şirketlerinin platformlarından tamamen bağımsızdır. Yani bireyseldir.


Her şey her zaman, hiçbir şey veya hiç kimse olmadan - arada bir aracı olmadan gerçekleşebilir. Sen ve ben bu metaverse'de birbirimizle doğrudan iletişim kurabilir, etkileşim kurabilir, buluşabiliriz. İşte burada bir sonraki kilit konu devreye giriyor: blok zinciri.


Merkezi olmayan blok zinciri konusu, kripto para birimleri alanından zaten bilinmektedir . Burada insanlar herhangi bir banka, herhangi bir aracı, herhangi bir devlet, herhangi bir platform olmadan birbirleriyle doğrudan etkileşime giriyor, iletişim kuruyor ve ticaret yapıyor. Bu arada, bu bize verilerimiz üzerinde egemenliği yeniden kazanmamız için büyük bir fırsat veriyor.

Bu Metaverse dünyalarının yaratıcılığının, dinamiklerinin ve sayısının sınırı yoktur. Genel olarak tamamen yeni, dijital bir dünya. Ancak sosyal etkileşimler, iletişim, ekonomi, ticaret vb. açısından dünya gerçektir ve bildiğimiz şekliyle fiziksel dünyamızdan çok da uzak değildir.


Metaverse'de para kazanmak mümkün mü?

Merkezi olmayan tasarım nedeniyle, her bir kişinin, yani sizin ve benim için Metaverse'de para kazanması bile mümkün olabilir. 


Günümüzde, Facebook pikselleri veya Google izleme, web sitelerinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Tam sörf davranışımız onunla izlenir. Kim bundan para kazanıyor? Biz değil, büyük teknoloji şirketleri.


Bir blok zincirindeki merkezi olmayan hizmet herhangi bir şirkete ait değildir. Örneğin, artık davranışınızın meta veri deposunda izlenmesini kabul edebilirsiniz. Her birimizin orada görüntülenen reklamlardan para kazanması şartıyla.


Her şey  merkezi olmayan bir şekilde kontrol edilir, her birey kendi verileri üzerinde egemenliğe sahiptir ve - eğer isterlerse - doğrudan ondan faydalanabilir.


Belki de bu gelişmelerle şu anda insanlık tarihinin en büyük demokratikleşmesini yaşıyoruz. Aynı zamanda blok zinciri, kripto para birimleri ve metaverse doğal olarak büyük bir bozulma potansiyeline sahiptir:


Sadece şirketler yönünde değil, özellikle bankalar, sigorta şirketleri vb. gibi tüm klasik kurumlarıyla devlet yönünde. Önümüzdeki 30 ila 50 yıl içinde burada neler olacağını görmek heyecan verici olacak. Bu gelişme gerçekten durdurulamaz...Metaverse örnekleri: Pratikte böyle görünebilir

Metaverse gerçeğe dönüştüğünde hayal edebileceğimiz şeylere dair zihninize bazı görüntüler koyayım...

Günlük yaşamdaki fırsatlar

Herkes heryere seyahat edebilecek (metaverse ortamında tabii)

Seyahat etmek, bugünlerde muhtemelen bu gezegendeki insanlığın %95'inin gerçekten yapamadığı bir şey. Ancak aşağıdaki olasılığı göz önünde bulundurun:

Metaverse'e girersiniz ve aniden Çin seddine yakından bakabilirsiniz. Tibet'e, Hindistan'a gidebilirsiniz.

Bu sadece aniden dünyayı dolaşabilmeniz etkisine sahip değildir. Aynı zamanda çok daha fazla kaynak verimli, çok daha sürdürülebilir ve ekolojik olma etkisine sahiptir. Bu gezegende giderek daha fazla insan dünyanın diğer bölgelerini deneyimleyebilir.


Uzaktaki yakınlar ve arkadaşlarla görüşme

Dünyanın her yerindeki yakınlarınızla görüşebilirsiniz ve aktiviteler yapabilirsiniz.

Siz sadece Metaverse'de bir randevu alın, birlikte yürüyüşe çıkın ve her şey ve her şey hakkında sohbet edin. Hangi odada, hangi dünyada buluşmak istediğinizi düşünürsünüz. Sonra avatarlarımız birlikte yürüyüşe çıkıyor. Kendimizi dijital olarak bu dünyaya ışınlıyoruz, tabiri caizse ve birlikte iyi vakit geçiriyoruz! Sonuçta o insan yanınızdaymış gibi hissediyorsunuz ki bu özellikle özlem yaşayan insanlar için çok avutucu bir şey.

Canlı konserleri tam ortasında yaşayın

En sevdiğiniz grubun çaldığını ve orada olabileceğinizi hayal edin. Ve şimdiki gibi değil, bilgisayar ekranından veya cep telefonu ekranından bir konser izleyerek. Hatta bir günde birkaç konsere katılabilirsiniz.Dolu bekleme odaları yerine teletıp

Doktor ziyareti artık gerekli olmayabilir. Çünkü doktor ve hasta metaverse'de buluşabilir ve orada birbirleriyle konuşabilir ve etkileşime girebilir.


En azından, örneğin, meta veri deposundaki önemli bir işlemden önce gerekli birçok adım açıklığa kavuşturulabilir. Bazı cihazlarla yapılan araştırmalar bile metaverse yoluyla uygulanabilir.


Önemli bir nokta: Her şey daha kaynak tasarruflu ve sürdürülebilir!


Şirketler ve günlük işlerimiz için fırsatlar

İş, ekip çalışması, liderlik söz konusu olduğunda nelerin mümkün olabileceğine bir göz atalım...

Ekip toplantıları bugün Zoom üzerinden yapılabildiği gibi yakında metaverse yoluyla yapılacak.

Toplantı odası yerine meta odası:

Covid-19 salgını muhtemelen Metaverse'e gerçek bir destek verdi. Birdenbire çok daha fazla insan yakınlaştırma, ekipler vb. aracılığıyla dijital olarak çalışıyor. Elbette dezavantajları da biliyoruz. Gerçekten bir masada birlikte oturmuyorsunuz. Metaverse bunu değiştirecek. Metaverse'deki toplantılarda bir masaya birlikte oturuyorsunuz. 

Ve muhtemelen daha birçok avantaj ve olasılık vardır. Canlı bir toplantıda sahip olamayabileceğiniz ancak hangi yazılım ve araçları entegre edebileceğiniz düşüncesi.

Konumdan tamamen bağımsız müşteri görüşmeleri ve rehberli turlar

Uzak ekipler tüm dünyaya yayılmış olsa bile müşteri toplantıları ve çalışan toplantıları artık sorun değil. Siz sadece Metaverse'de tanışın ve orada birlikte çalışın.

Şirketler, üretim salonları veya ekip çalışma alanları arasında rehberli turlar - bu hiç sorun değil. Bunun teknolojik olarak nasıl görüneceğini görmek heyecan verici olacak.

Pazarlamada Fırsatlar

Yeni oyun alanı Fikri Mülkiyet (IP)

Yeni Metaverse dünyalarında, şirketler kendi dünyalarını ve dijital ürünlerini yaratabilir ve sonra bunları satabilirler. Metaverse ziyaretçisi daha sonra karakterleri ve avatarları ile etkileşime girebilir. Küçük bir örnek:

Mickey Mouse'u TV'de izlemek yerine bu dünyaya atlar ve doğrudan Disney kahramanlarıyla etkileşime girersiniz.

Dijital ürünler oluşturun ve satın

Dijital ürünler NFT'lerle giderek daha fazla manşet oluyor. En sevdiğimiz futbolcuların blok zinciri tabanlı dijital sanat eserleri ve ticaret kartları, olasılıkların sadece başlangıcıdır.

Metaverse'de hareket etmek ve ikamet etmek için bir avatar gereklidir. Böyle bir insan doğal olarak giyinmek ister, donanımlı olmak ister, bazı şeylere sahip olmak ister. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi. Buna göre, dijital dünyada çeşitli dijital malları satın alma olanağının da olması gerekecek.

Bu artık sadece boş bir hayal değil. Özellikle gençler dijital ürünlere çok para harcamaya istekli. Biz yaşlı insanlar için bununla özdeşleşmek zor olabilir, ancak genç insanlar için kesinlikle normaldir.

Ürün demoları ve moda gösterileri: yeni, büyüleyici olanaklar

Ürün demoları pazarlamada önemli bir rol oynamaktadır. Bu konu Metaverse'de de zekice uygulanabilir.

Metaverse, moda gösterileri için büyüleyici olanaklar sunuyor: sadece fiziksel dünya için fiziksel giysiler için moda gösterileri mümkün değil. Ama aynı zamanda bazıları sanal dünyayla ilgili. Çünkü tabii ki orada da sosyal olarak iletişim kurmak ve kendimizi buna göre kıyafet ve eşyalarımızla donatmak istiyoruz.

Öğretim ve araştırma fırsatları

Metaverse, öğretim ve araştırma için hayal bile edilemeyen olanaklar sunar...

Okul dersleri 3.0

Çocukların 50 yıl sonra da herhangi bir fiziksel binaya gireceğini kim söylüyor? Bir öğretmenin sınıfın önünde durması ve çocuklara dünyayı açıklaması. Belki hepsi metaverse'de buluşurlar? Belki de coprafya dersini yerinde görürler. Veya isteyen öğrenci metaverse'de sevdiği öğretmenden dersi dinlemeyi seçebilir.


Kolejler ve Üniversiteler: Sınır ötesi gerçek zamanlı araştırma

Metaverse'de, ulusal ve üniversite sınırlarının ötesinde ortak öğretim ve araştırma projeleri birdenbire mümkün olabilir. Ve ayrıca gerçek zamanlı olarak. Örneğin, bir Metaverse laboratuvarında araştırma yapabilir ve birlikte çalışabilirsiniz.

Koçlar, eğitmenler, danışmanlar: ileri eğitim 3.0

Bir başka büyük şans ve fırsatlar alanı: çevrimiçi eğitim, ileri eğitim ve ortak etkinlikler. Son yıllarda çevrimiçi eğitim olanakları oldukça ilgi görüyor.


Metaverse: Çılgınca Bir Gelecek Hayali

Metaverse e ile bağlantılı olarak kesinlikle birçok yeni ürün olacaktır. Henüz hakkında hiçbir fikrimiz olmayan yenilikler de olabilir. 20 yıl önce sosyal medyanın ne olduğunu veya bir akıllı telefonun neleri mümkün kıldığını kim bilebilirdi?

Merkezi olmayan bir şekilde organize edilmiş bir metaverse tüm insanlığa ait olabilir. Önümüzdeki yıllarda ve on yıllarda nelerin gelişeceğini ömrü yetenler görecek.

Şu anda hayal etmek kesinlikle zor. Ancak sadece birkaç on yıl önce sadece televizyon biliniyordu. 2022'de dünya nüfusunun büyük bir bölümünün neredeyse kesintisiz olarak ekranlara bakacağı, hatta pantolon ceplerinde bir ekran taşıyacağı da düşünülemezdi.

Ve bugün bizim için Metaverse'de bir gelecek hayal etmek de aynı derecede zor. Belki biri ya da diğeri "Hayır, bunu hiç hayal edemiyorum... Buna ne için ihtiyacımız var?" diye düşünüyor. Ben de hem merak eden hem de ürkenlerdenim. Ancak hayatta kabullendiğimiz birçok teknolojik yenilik ve gelişme gibi bunu da kabullenebiliriz. Elimizde cep telefonu yapışık halde yaşadığımız gibi, gözümüzde metaverse gözlükleri ile gezebiliriz :)

Acaba diyorum pandemide bize dayatılan izolasyon ve herşeyin uzaktan yapılabilmeye alıştırılması da bu planın bir parçası mıydı?


Not: Bu konuda sevgili arkadaşım 

https://gunesebakarken.blogspot.com/2022/01/GELECEGIN%20MODASI.html 

çok detaylı ve güzel bir yazı yazdı. Onun yazısını okumanızı da tavsiye ederim.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Proxima B-Komşu Sistemde İkinci Bir Dünya

Hayallerimin Kadını Sofia

SpaceX ve Vizyoner Elon Musk

Kara Delik - Çekilen İlk Resim ve Albert Einstein

17 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yıldız'ın yazısını da okudum.Bu metaverse beni korkutuyor nedense.Dunya artık eski dünya olmaktan çıktı tamamen sanal olacak herşey ve bu bana samimi gelmiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu konuda ikiye bölünmüş durumdayım Bir yandan yenilikler beni heyecanlandırırken bir korku da duymuyor değilim. Yaşayıp göreceğiz:)

   Sil
 2. Kaleminize sağlık son zamanlarda metaverse dünyasından arsa almak moda oldu ve Istanbul için herkes ufak da olsa arsa alalım telaşında... Çok ilginç geliyor biraz korkutuyor da .,.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arsa, ticaret işlerine şu an pek aklım yatmıyor. Beni daha çok farklı ülkeleri görme ve uzaktaki tanıdıkları görme kısmı ilgilendiriyor:)

   Sil
 3. Tam aslına erememiştim bir türlü, çok şeyi açıklayan yazınız için teşekkürler. Ve sanırım ben de sizin gibi hem merak edip, hem de ürkenlerdenim.
  Ayrıca "Acaba diyorum pandemide bize dayatılan izolasyon ve herşeyin uzaktan yapılabilmeye alıştırılması da bu planın bir parçası mıydı?" sorunuza kesinlikle evet diyorum🙄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıştırıyorlar işte bizi bir şeylere...

   Sil
 4. Artık teknoloji öyle hızlı değişiyor ki başımız dönüyor.Nasıl olacağını yaşayıp göreceğiz artık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım teknolojinin hızına yetişmek zor. Bazen yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama genç bir zihne göre ağırlaştık artık zor oluyor öğrenmek.

   Sil
 5. Tüylerimi diken diken ediyor bunlar benim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben o kadar karşı değilim ama insanları daha çok izole olmaya iteceği açık.

   Sil
 6. Deryacığııımmm yazını ilgiyle okudum. Konuyu çok güzel ve çok kapsamlı bir şekilde ele almışsın👏👏👏. Bana da atıfta bulummuşsun. Çok teşekkür ederim🙏😍. Şu an bize çok ütopik gibi gelen bu oluşumlara yakın gelecekte uyumlanacağızı düşünüyorum şahsen. İnşallah iyilik ve adaleti çoğaltır hayatımızda. Sevgilerimle😍😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibelcim ben de yazımı hazırlıyordum ki senin yazını okudum. Sen de çok kapsamlı hazırlamışsın okunması gerekir diye düşündüm ☺️. Metaverse in merak ettiğim yanları var örneğin seyahat etmek, uzaktaki yakınlarla buluşabilmek sanal ortamda da olsa güzel olsa gerek. Ticaret ve alım satım işleri şu an beni aşıyor 😅.

   Sil
 7. I like real experiences and not virtual ones. I think it is a shame that companies seem to think there should be less real and more virtual...when I don't think that is actually what most people want. I appreciate you sharing this information and breaking it all down!

  YanıtlaSil
 8. Plandemi, blockchain vs. hepsi Metaverse'ün ayak izleri idi. Yaşayıp göreceğiz. Her şeyin olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da oluyor bildiğiniz üzere. Biz olumlu taraflarından faydalanmaya çalışacağız tabii ki.

  YanıtlaSil
 9. Yazınızı forumumda tanıttım. Bir sakıncası varsa kaldırabilirim.

  forum.rehitu.com

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski