SpaceX ve Vizyoner Elon Musk

Nihayet, nihayet, nihayet !!! Çok uzun zamandır evde bu projeyi heyecanla takip ediyorduk. Nihayet SpaceX, uzay yolculuğu tarihinde ilk kez, özel bir şirketin  uzay kapsülü, uzaya doğru yol almayı başardı. Nasa ve SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna gelene kadar tüm yolculuğu yayınlıyor, baştan sona bu heyecan verici olayı izleyebilirsiniz.
SpaceX'ten Crew Dragon adlı kapsül, Falcon-9 fırlatma aracında Florida'daki Cape Canaveral uzay,üssünden başarıyla havalandı. İki ABD'li astronot Bob Behnken ve Douglas Hurley şimdi ISS'ye gidiyor.

SpaceX ve Vizyoner Elon Musk

Uzay kapsülü de ikinci roket aşamasını başarıyla başlattı. Astronotlar varış yerlerine 24 saatten daha kısa sürede ulaşacak. Roketin geçen Çarşamba günü ilk fırlatma girişimi Florida uzay limanındaki kötü hava nedeniyle başarısız oldu.

İki astronot planlanan yörüngesine ulaştıktan sonra kasklarını çıkarıp bir şeyler yiyebildiler. Nasa muhabirleri canlı akışta yer aldıklarını bildirdi, uzay gemisinde yatmadan önce bile kapsül canlı yayın yapmaya devam ediyor.

Misyon,  NASA ve özel şirket SpaceX arasındaki bir işbirliği. NASA başkanı Jim Bridenstine, "Rahat bir nefes alıyorum, ama Doug ve Bob güvenli bir şekilde evde olana kadar kutlamayacağım." dedi.

Bu büyük olayı gölgeleyen unsurlar da yok değil. Amerika Birleşik Devletleri korona salgını tarafından özellikle sert bir şekilde etkilendi ve şu anda Minneapolis'te vahşi bir polis operasyonu sonrasında Black George Floyd'un ölümünden sonra kitlesel protestolar var. çok uzun zamandır planlanan bu yolculuğu ertelemek de o kadar kolay bir iş olmasa gerek.

Roket aşamalarının ve uzay kapsüllerinin inişi ve yeniden kullanımı, Tesla patronu Elon Musk'un kurduğu SpaceX şirketinin özel uzay uçuşları için geliştirmenin önemli bir parçasıdır. Roket katmanları birkaç kez gemilere ve karaya indi. Geçen yıl, SpaceX insansız bir test uçuşunu başarıyla tamamlamıştı. İlk kez, insanlar bir SpaceX roketi ile yörüngeye gönderildiler.

Amerika Birleşik Devletleri için, yeni bir uzay yolculuğu dönemi başlıyor. 2011'deki uzay mekiği uçuşlarının sona ermesinden bu yana, Amerikalılar astronotları ISS'ye taşımak için Rus Soyuz kapsüllerine güveniyorlar. Bu pahalı olmakla kalmayıp, aynı zamanda kendisini uzay gezgini ülkesi olarak gören ABD'nin egosuna da iyi gelmeyen bir durum.
Mürettebat ejderha kapsülü ISS'ye yaklaşmadan önce, astronotlar uzay istasyonuyla güvenli kenetlemeyi garanti etmeyi amaçlayan çeşitli testler yapacaklar. Teknik nedenlerle yerleştirme mümkün değilse, demo-2 veya Launch America görevini iptal edip Dünya'ya dönecekler.

 SpaceX

Elon Musk Kimdir? Blastar'dan SpaceX'e


Adını dünya tarihine yazdırmayı başaran Elon Musk, kimdir? 
Elon Musk, 1999'da X.com'u (daha sonra PayPal oldu), 2002'de SpaceX'i ve 2003'te Tesla Motors'u kuran Güney Afrikalı doğumlu Amerikalı bir girişimci ve iş adamı. Musk, 20'li yılların sonlarında şirketinin satışını gerçekleştirdiğinde multimilyoner oldu.

Musk, SpaceX'in ilk ticari aracı Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderecek bir roket fırlattığı Mayıs 2012'de manşetlerde yer aldı. 2016 yılında SolarCity'i satın alarak portföyünü güçlendirdi ve Başkan Donald Trump yönetiminin ilk günlerinde danışmanlık rolü üstlenerek endüstri lideri konumunu pekiştirdi.

SpaceX ve Vizyoner Elon Musk

Çocukluğu

Musk, 28 Haziran 1971'de Pretoria, Güney Afrika'da doğdu. Çocukken, Musk icatlarla ilgili hayaller aleminde yaşıyordu, öyle ki ebeveynleri ve doktorları bir sorunu olup olmadığını anlamak için tesler yaptırdılar.

Anne ve babasının boşandığı sırada, 10 yaşındayken Musk bilgisayarlara ilgi duydu. Kendi kendine programcılık öğrendi ve 12 yaşındayken ilk yazılımını sattı: Blastar adında yarattığı bir oyun.

İlkokulda Musk kısa, içe dönük ve kitap kurdu bir çocuktu. Gençlik yıllarında karate ve güreşe merak sardı.

Musk’ın annesi Maye Musk Kanadalı bir model ve Covergirl kampanyasında rol alan en yaşlı kadın. Musk büyürken, ailesini desteklemek için bir noktada beş iş yaptı.

Musk’ın babası Errol Musk, zengin bir Güney Afrikalı mühendis.

Musk, erken çocukluğunu Güney Afrika'daki kardeşi Kimbal ve kız kardeşi Tosca ile geçirdi. Ailesi 10 yaşındayken boşandı.

Eğitimi 

1989'da Musk, Queens Üniversitesi'ne katılmak ve Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetten kaçınmak için Kanada'ya taşındı.

1992'de Musk, Pennsylvania Üniversitesi'nde iş ve fizik okumak için Kanada'dan ayrıldı. İktisat bölümünden mezun oldu ve fizik alanında ikinci bir lisans derecesi aldı.

Penn'den ayrıldıktan sonra Musk, enerji fiziği alanında doktora yapmak için Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'ne gitti. Ancak, taşınması İnternetin patladığı dönemle mükemmel bir şekilde çakışınca  sadece iki gün sonra bir parçası olmak için Stanford'dan ayrıldı ve 1995'te ilk şirketi Zip2 Corporation'ı başlattı. Musk, 2002'de ABD vatandaşı oldu.
Şirketleri

Zip2 Şirketi

Musk ilk şirketi olan Zip2 Corporation'ı 1995 yılında kardeşi Kimbal Musk ile başlattı. Bir çevrimiçi şehir rehberi olan Zip2, hem New York Times'ın hem de Chicago Tribune'un yeni web siteleri için içerik sağlıyordu. 1999 yılında Compaq Computer Corporation'ın bir bölümü Zip2'yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi opsiyonları için satın aldı.

PayPal

1999 yılında Elon ve Kimbal Musk, Zip2 satışlarından elde edilen parayı çevrimiçi bir finansal hizmetler / ödeme şirketi olan X.com'u kurmak için kullandılar. Ertesi yıl bir X.com satın alımı PayPal'ın bugün bilindiği gibi oluşturulmasına yol açtı.

Ekim 2002'de Musk, PayPal'ı eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senediyle satın aldığında ilk milyarını kazandı. Satıştan önce Musk, PayPal hisselerinin yüzde 11'ine sahipti.


SpaceX

Musk, 2002 yılında ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etmek amacıyla üçüncü şirketi Space Exploration Technologies Corporation veya SpaceX'i kurdu. 2008 yılına gelindiğinde SpaceX  ve NASA, şirkete NASA’nın kendi uzay mekiği görevlerinin yerini alacak bir hareketle Uluslararası Uzay İstasyonu için kargo taşımacılığını (gelecekte astronot taşımacılığı planlarıyla birlikte) ele alma sözleşmesini imzaladılar.

Falcon 9 Roketleri

22 Mayıs 2012'de Musk ve SpaceX, şirketin Falcon 9 roketini insansız bir kapsülle uzaya fırlattıklarında tarih yazdı. Araç ile, orada bulunan astronotlar için 1.000 pound malzeme ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderildi ve özel bir şirket Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk kez bir uzay aracı göndermiş oldu.  Musk, "Kendimi çok şanslı hissediyorum. ... Bizim için, Super Bowl'u kazanmak gibi." açıklamasını yaptı.

Aralık 2013'te, bir Falcon 9, uyduyu Dünya'nın dönüşüyle ​​eşleşen yörünge yoluna kilitleneceği mesafe olan jeosenkronize aktarma yörüngesine başarıyla taşıdı. Şubat 2015'te SpaceX, Dünya'daki güç şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyen güneşten gelen aşırı emisyonları gözlemlemeyi amaçlayan Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusuyla donatılmış başka bir Falcon 9 başlattı.

SpaceX ve Vizyoner Elon Musk

Mart 2017'de SpaceX, bir Falcon 9 'un test uçuşunu ve inişini başarılı bir şekilde tamamlamasını sağladı. Bu, daha uygun fiyatlı uzay yolculuğu için kapıyı açan bir gelişme.

Şirketin yeni Block 5 Merlin motorunun testi sırasında bir patlama meydana geldiğinde Kasım 2017'de bir aksilik yaşandı. SpaceX kimsenin incinmediğini ve sorunun gelecek nesil Falcon 9 roketlerinin planlı olarak çıkmasını engellemeyeceğini bildirdi.

Şirket, güçlü Falcon Heavy roketinin başarılı test lansmanıyla Şubat 2018'de başka bir dönüm noktası yaşadı. İlave Falcon 9 güçlendiricileri ile donatılmış olan Falcon Heavy, muazzam taşıma yüklerini yörüngeye taşımak ve potansiyel olarak derin uzay görevleri için bir gemi görevi görmek üzere tasarlanmıştı. Testin başlatılması için Falcon Heavy'ye, aracın güneş etrafında planlanan yörüngesi için "bazı destansı görüşler sağlamak" için kameralarla donatılmış Musk'ın kiraz kırmızısı Tesla Roadster yüklendi.

Temmuz 2018'de Space X, kalkıştan 9 dakikadan daha kısa bir süre sonra bir drone gemisine temas eden yeni bir Block 5 Falcon roketinin inişini yaşayabildi.

BFR Mars Misyonu

Eylül 2017'de Musk, BFR'si ( "Büyük Falcon Roket" kısaltması) için güncellenmiş bir tasarım planı sundu. SpaceX'in, Kızıl Gezegeni kolonize etme konusundaki kapsamlı hedefinin bir parçası olarak 2022'de Mars ile ilk kargo görevlerini araçla başlatmayı hedeflediğini açıkladı.

Mart 2018'de, girişimci, Teksas, Austin'deki her yıl düzenlenen South by Southwest festivalinde bir izleyiciye, BFR'nin ertesi yılın başlarında kısa uçuşlara hazır olmasını umarken, son teslim tarihlerini karşılamakla ilgili önceki sorunlarında bilerek bir başa çıkmasını umduğunu söyledi.

Ertesi ay, SpaceX'in BFR'yi inşa etmek ve barındırmak için Los Angeles Limanı'nda bir tesis inşa edeceği açıklandı.


Starlink İnternet Uyduları

Mart 2018'in sonlarında SpaceX, ABD hükümetinden, internet hizmeti sağlamak amacıyla düşük bir yörüngeye uydu filosu başlatma izni aldı. Starlink olarak adlandırılan uydu ağı ideal olarak geniş bant hizmetini kırsal alanlarda daha erişilebilir hale getirirken, tipik olarak bir veya iki sağlayıcı tarafından baskın olan yoğun nüfuslu pazarlarda rekabeti artıracaktır.

SpaceX, Mayıs 2019'da 60 uyduyu uzaya gönderdi ve ardından Kasım ayında 60 uydu daha onlara eklendi. Bu, Starlink girişimi için önemli bir ilerlemeyi temsil etse de, bu parlak yörüngelerin gece gökyüzünde ortaya çıkmasının, uzayda uzaktaki nesneleri incelemenin zorluğunu artıracağını düşünen gökbilimciler endişeliler.


Tesla Motorları

Musk, 2003 yılında kurulan ve uygun fiyatlı, kitlesel pazar elektrikli arabalarının yanı sıra akü ürünleri ve güneş çatıları üretmeye kendini adamış Tesla Motors'un kurucu ortağı, CEO'su ve ürün mimarıdır. Musk, şirketin tüm ürün geliştirme, mühendislik ve tasarımlarını denetler.

Kuruluşundan beş yıl sonra, Mart 2008'de Tesla, 3.7 saniyede 0'dan 60 mil / saat hıza çıkabilen ve lityum iyon pilinin şarjları arasında yaklaşık 250 mil yol alabilen bir spor otomobil olan Roadster'ı tanıttı.

Daimler'in aldığı şirket hissesi ve Toyota ile stratejik ortaklık ile Tesla Motors, halka arzını Haziran 2010'da başlattı ve 226 milyon dolar topladı.

Model S

Ağustos 2008'de Tesla, şirketin BMW 5 serisini alması planlanan ilk elektrikli sedan olan Model S için planlarını açıkladı. 2012 yılında, Model S nihayet 58.570 $ 'lık başlangıç ​​fiyatıyla üretime girdi. Ücretler arasında 265 mil yol alabilen motor, Motor Trend dergisi tarafından 2013 Yılın Otomobili olarak onurlandırıldı.

Nisan 2017'de Tesla, en değerli ABD otomobil üreticisi olmak için General Motors'u geçtiğini açıkladı. Haber, üretimi arttırmak ve Model 3 sedanını o yıl sonra piyasaya sürmek isteyen Tesla'ya bariz bir nimet oldu.

Eylül 2019'da, Musk'ın "Ekose güç aktarma organı" olarak nitelendirdiği modeli kullanan bir Model S, Monterey County, California'daki Lacuna Seca Yarış Pisti'nde dört kapılı sedan için bir hız rekoru kırdı.

Model 3

Model 3, kapsamlı üretim gecikmelerinin ardından Mart 2019'da resmen lanse edildi. Otomobilin başlangıçta fiyatı 35.000 $, 69.500 $ 'dan çok daha erişilebilir bir fiyat noktası ve Model S ve X elektrikli sedanları için fiyatlandırıldı.

Başlangıçta Aralık 2017'ye kadar haftada 5.000 yeni Model 3 otomobil üretmeyi amaçlayan Musk, bu hedefi Mart 2018'e, ardından da yeni yılın başlangıcı ile Haziran'a erteledi. Açıklanan gecikme, şirketin üretim sorunlarının farkında olan endüstri uzmanlarını şaşırtmadı, ancak bazıları yatırımcıların sürece ne kadar sabırlı kalacağını sorguladı. Ayrıca Musk'ın CEO olarak yeni bir radikal tazminat paketi alması engellenemedi.
50 milyar dolarlık artışlara dayalı artan değerleme aşamalarına ulaştıktan sonra ödenir.

Nisan 2018'e kadar Tesla'nın ilk çeyrek üretim tahminlerinin altında kalması beklenirken, Musk'ın bu bölümdeki çabaları kişisel olarak denetlemek için mühendislik başkanını bir kenara ittiği haberi ortaya çıktı.

Şirketin yönetim yapısını yeniden düzenleyeceğini belirten Musk, Haziran ayında Tesla'nın işgücünün yüzde 9'unu bıraktığını, ancak üretim departmanı sağlam kalacağını açıkladı. Musk, çalışanlara gönderilen bir e-postada maliyetleri düşürmek için bazı "rollerin tekrarlanması" nı ortadan kaldırma kararını açıkladı ve kâr elde etmek için ciddi adımlar atmanın zamanının geldiğini itiraf etti.

Yeniden yapılanma, Tesla'nın Haziran 2018'in sonuna kadar haftada 5.000 Model 3 otomobil üretme hedefini yerine getirirken, 2.000 Model S sedan ve Model X SUV'yu ortadan kaldırdığı açıklandı. "Yaptık!" Musk, şirkete kutlama e-postası yazdı. "İnanılmaz bir ekip tarafından inanılmaz bir iş." başarılmıştı.

Takip eden Şubat ayında Musk, şirketin standart Model 3'ü piyasaya sürdüğünü açıkladı. Musk, Tesla'nın tüm çevrimiçi satışlara geçtiğini ve müşterilere araçlarını tam bir geri ödeme için yedi gün veya 1.000 mil içinde iade etme şansı sunduğunu söyledi. .

Kasım 2017'de Musk, şirketin tasarım stüdyosunda yeni Tesla Semi ve Roadster'ı tanıttı. 2019'da ertelenmeden önce üretime girmesi beklenen yarı kamyon, 500 mil menzile ve 1 milyon mil dayanacak şekilde üretilmiş bir aküye ve motorlara sahip.

Model Y ve Roadster

Mart 2019'da Musk, Tesla'nın uzun zamandır beklenen Model Y'yi tanıttı. Mart 2020'de müşterilere ulaşmaya başlayan kompakt crossover, 300 mil sürüş mesafesine ve 3,5 saniyelik 0 ila 60 mil / saat süreye sahip.

Ayrıca 2020'de piyasaya sürülecek olan Roadster, 0'dan 60 saniyeye 1.9 saniyelik bir sürede üretilen en hızlı üretim otomobili olacak.

SolarCity

Ağustos 2016'da Musk'ın daha geniş bir tüketici tabanı için sürdürülebilir enerjiyi ve ürünleri teşvik etme ve ilerletme çabalarında, elektrikli otomobilini ve güneş enerjisi şirketlerini birleştirmek için 2,6 milyar dolarlık bir anlaşma sağlamlaştırıldı. Tesla Motors Inc., Musk'ın kuzenlerinin 2006'da başlamasına yardımcı olan bir şirket olan SolarCity Corp.'un hisse senedi alım satımını açıkladı.


Sıkıcı Şirket

Ocak 2017'de Musk, sokak trafiğini azaltmak için sıkıcı ve inşaat tünellerine adanmış bir şirket olan Boring Company'yi kurdu.
O yılın Ekim ayının sonlarında Musk, şirketinin ilerleyişinin ilk fotoğrafını Instagram sayfasına gönderdi. Genel olarak Interstate 405'e paralel uzanan 500 metrelik tünelin yaklaşık dört ayda iki mil uzunluğa ulaşacağını söyledi.


Mayıs 2019'da, şimdi TBC olarak bilinen şirket, Las Vegas Kongre Merkezi çevresinde insanlara hizmet etmek için bir yeraltı Döngü sistemi kurmak için Las Vegas Kongre ve Ziyaretçi Kurumu'ndan 48.7 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Musk’un Tweet ve SEC Soruşturması

7 Ağustos 2018'de Musk, bir tweet ile bomba attı: "Tesla'yı 420 dolar olarak özel tutmayı düşünüyorum. Fon sağlandı." Duyuru, SEC'in Musk'un gerçekten talep edildiği gibi finansmanı sağlayıp sağlamadığını soruşturmaya başlamasıyla şirkete ve kurucusuna karşı yasal işlemlere kapı açtı. Birkaç yatırımcı, Musk'ın tweet ile hisse senedi fiyatlarını manipüle etmeye ve kısa satıcıları pusuya düşürmeye çalıştığı gerekçesiyle dava açtı.

Musk’ın tweet'i başlangıçta Tesla hisselerinin yükselişini, günü yüzde 11 oranında kapatmadan göndermiştir. CEO, şirket blogunda "ileriye giden en iyi yol" hareketini çağıran bir mektup izledi. Şirketteki payını koruyacağına söz verdi ve mevcut tüm yatırımcıların gemide kalmasına yardımcı olmak için özel bir fon oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Altı gün sonra Musk, Suudi Arabistan egemen servet fonunun genel müdürü ile "güvenli teminat" beyanının kaynağı olarak görüştüğünü belirten bir açıklama ile pozisyonunu netleştirmeye çalıştı.

Tesla'nın dış direktörlerinin SEC soruşturması ve CEO'nun şirketi özel alma planlarını ele almak için iki hukuk firmasını elinde tuttuğu bildirildiğinde haberler hızla tekrar ciddileşti.

24 Ağustos'ta, yönetim kurulu ile toplantıdan bir gün sonra, Musk olayı tersine çevirdiğini ve şirketi özel almayacağını açıkladı. Sebepleri arasında, çoğu yöneticinin Tesla'yı halka açık tutma tercihinin yanı sıra özel bir şirkete yatırım yapması yasaklanan bazı büyük hissedarları elinde tutma zorluğundan bahsetti. Diğerleri, Musk'ın, petrol endüstrisinde yoğun bir şekilde yer alan Suudi Arabistan tarafından finanse edilen bir elektrikli otomobil şirketinin kötü izleniminden de etkilendiğini öne sürdü.


29 Eylül 2018'de, Musk'ın SEC ile yapılan bir anlaşma kapsamında üç yıl boyunca Tesla'nın yönetim kurulu başkanı olarak 20 milyon dolar para cezası ödeyeceği ve istifa edeceği açıklandı.

Buluşlar ve Yenilikler


Ağustos 2013'te Musk, seyahat sürelerini ciddi şekilde azaltırken büyük şehirler arasında yola çıkmayı teşvik edecek bir buluş olan “Hyperloop” adı verilen yeni bir ulaşım şekli konsepti yayınladı. Hava koşullarına karşı ideal dirençli ve yenilenebilir enerji ile çalışan Hyperloop, 700 mil / saatten daha yüksek hızlarda düşük basınçlı tüpler ağı aracılığıyla bölmelerdeki sürücüleri itecekti. Musk, Hyperloop'un inşa edilmesinin ve kullanıma hazır hale gelmesinin yedi ila 10 yıl sürebileceğini belirtti.

Hyperloop'u, tahmini 6 milyar dolarlık bir maliyetle - bir uçak veya trenden daha güvenli olacağı iddiasıyla tanıtmasına rağmen - California eyaleti tarafından planlanan demiryolu sistemi maliyetinin yaklaşık onda biri - Musk'ın konsepti şüphe çekti. Bununla birlikte, girişimci bu fikrin gelişimini teşvik etmeye çalışmıştır.

Takımların Hyperloop pod prototipi için tasarımlarını sunmaları için bir yarışma ilan ettikten sonra, ilk Hyperloop Pod Yarışması Ocak 2017'de SpaceX tesisinde düzenlendi. Bir Alman öğrenci mühendislik ekibi tarafından 284 mil / saat hız rekoru No. 2018'de 3, aynı ekip gelecek sene rekoru 287 mph'ye çıkardı.

AI ve Neuralink

Musk, kar amacı gütmeyen OpenAI'nın eş başkanı haline gelen yapay zekaya ilgi duymaya başladı. Araştırma şirketi, 2015 yılının sonlarında insanlığın yararına dijital zekayı geliştirme misyonuna başladı.

2017 yılında Musk'ın, insan beynine implante edilecek cihazlar yaratmayı ve insanların yazılımla birleşmesine yardımcı olmayı amaçlayan Neuralink adlı bir girişimi desteklediği de bildirildi. Temmuz 2019 tartışması sırasında şirketin ilerlemesini genişleterek, cihazlarının Bluetooth üzerinden bir akıllı telefona bağlanan mikroskobik bir çipten oluşacağını ortaya koydu.

Yüksek Hızlı Tren

Kasım 2017'nin sonlarında, Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel, yolcuları O'Hare Havalimanı'ndan Chicago şehir merkezine 20 dakika veya daha kısa sürede taşıyacak yüksek hızlı bir demiryolu hattı inşa etmek ve işletmek için teklif istedikten sonra Musk, projeyi desteklediğini yine bir tweet ile duyurdu.

2018 yazında Musk, havaalanından Chicago şehir merkezine 17 mil tünel kazmak için gereken tahmini 1 milyar doları karşılayacağını duyurdu. Bununla birlikte, 2019'un sonlarında TBC'nin diğer projelere dönmeden önce Las Vegas'taki ticari tüneli tamamlamaya odaklanacağını tweetledi ve Chicago için planların yakın gelecek için ertelendiğini duyurdu.

Flamethrower

Musk'un ayrıca The Boring Company'nin alev makinesi için bir pazar kurduğu bildirildi. Ocak 2018'in sonlarında 500 dolara satışa çıktıklarını açıkladıktan sonra, bir gün içinde 10.000 adet sattığını iddia etti.


Donald Trump ile ilişki

Aralık 2016'da Musk, Başkan Donald Trump’ın Strateji ve Politika Forumu'na seçildi; ertesi Ocak ayında Trump'ın İmalat İşleri Girişimi'ne katıldı. Trump’ın seçilmesinden sonra Musk, başkanın devasa altyapı gelişmelerini sürdürme planlarını duyurması nedeniyle kendisini yeni başkan ve danışmanlarıyla ortak bir zeminde buldu.

Musk, bazen Müslüman çoğunluktaki ülkelerden gelen göçmenler için önerilen yasaklar gibi Trump' in tartışmalı önlemleriyle çelişiyor olsa da, herhalde projelerinin geleceği açıcından Trump yönetimine destek verdi. 2017'nin başında  "hedeflerim" diyerek attığı tweette, dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmak ve insanlığı çok planlı hale getirmeye yardımcı olmak ve bunun sonucu, yüz binlerce işin yaratılması ve herkes için daha ilham verici bir gelecek olması. " yer alıyordu.

1 Haziran'da Trump'ın ABD'yi Paris iklim anlaşmasından çıkardığını açıklamasının ardından Musk, danışma rollerinden çekildi.

Kişisel hayat

Eşler ve Çocuklar
Musk iki kez evlendi. 2000 yılında Justine Wilson ile evlendi ve çiftin birlikte altı çocuğu oldu. 2002 yılında ilk oğulları 10 haftalıkken ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) öldü. Musk ve Wilson'ın birlikte beş çocuğu daha vardı: İkizler Griffin ve Xavier (2004 doğumlu) ve üçüzler Kai, Sakson ve Damian (2006 doğumlu).

Wilson'dan çekişmeli bir boşanmadan sonra, Musk oyuncu Talulah Riley ile tanıştı. Çift 2010 yılında evlendi. 2012'de ayrıldılar, ancak 2013'te tekrar evlendiler. İlişkileri sonunda 2016'da boşanma ile sona erdi.

Kız arkadaşları

Musk'un aktris Amber Heard ile 2016 yılında Riley ile boşandığını kesinleştirdikten ve Heard'ın Johnny Depp'ten boşanmasından sonra ilişkileri kamuoyuna duyuruldu. Yoğun programları, çiftin Ağustos 2017'de ayrılmasına neden oldu; Ocak 2018'de tekrar bir araya geldiler ve bir ay sonra tekrar ayrıldılar.

Mayıs 2018'de Musk, müzisyen Grimes (doğum Claire Boucher) ile çıkmaya başladı.

Grimes, 4 Mayıs 2020'de oğullarını dünyaya getirdi ve Musk, çocuğa "X-A-12" adını verdiklerini açıkladı. Ayın ilerleyen saatlerinde, Kaliforniya Eyaleti'nin bir numara ile bir isim kabul etmeyeceği bildirildikten sonra, çift oğullarının adını "X-A-Xii" olarak değiştirdiklerini söyledi.

Kâr Amacı Gütmeyen İş

Uzay keşfinin sınırsız potansiyeli ve insan ırkının geleceğinin korunması, Musk'un ilgi alanlarının temel taşları haline geldi ve bunlara doğru, uzay keşfi ve yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının keşfine adanmış Misk Vakfı'nı kurdu. .

Ekim 2019'da Musk, #TeamTrees kampanyasına 1 milyon dolar bağışta bulunacağına söz verdi.

Kaynak: Biography.com

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kara Delik, Çekilen İlk Resim ve Albert Einstein
Feryal Özel Kimdir?

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. kalkıştan kenetlenmeye kadar heyecanla takip ettim büyük bir adım bence insanlığın geleceği için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de çok heyecan duyduk. Böyle güzel gelişmeler olsa hep dünyada.

   Sil
 2. ne ilginç ve önemli bişi de miiii :)

  YanıtlaSil
 3. her şeyin ilkini başarabilen bir deha gibi geliyor bana. O adamlara ne söyleyerek ikna ettiler bilemiyorum büyük cesaret istiyor bence.

  BU arada yeri mi bilemiyorum ama BLOGUNUN DOĞUM GÜNÜ KUTLU OLSUN DERYACIMMMM

  NİCE MUTLU YILLARA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lerzancım çok teşekkür ederim ☺️. Ben öyle bir yolculuga çıkar mıydım bilmem 😅

   Sil
 4. Blogunun yeni yaşını kutlamaya gelmiştim ki bu yazını gördüm, canlı yayında ben de izlemiştim kalkışı, mükemmeldi, çok heyecanlandım izlerken :) Elon Musk'ı da takip ediyorum adını ilk duymaya başladığımdan beri, hayatını da araştırmıştım. Severim yani, odamın duvarında bir resmi de var :D Her neyse amacımı da unutmadan söyleyeyim, blogunun 6. yılı kutlu olsun!! <3

  YanıtlaSil
 5. İnsanlığına hayrına veriler ve bilgilerle dönsünler inşallah. Çok heyecan verici gerçekten de. Son yıllarda adını çokça duyduğum Elon Musk hakkında sayende çok şey öğrendim Deryacığım. Müteşebbis bir ruh herkese nasip olmuyor. Ayrıca yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına da destek vermesi çok önemi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vizyoner insanlara dünyanın ihtiyacı var ☺️

   Sil
 6. Uzayı , bilinmezliği , yıldızları çok seviyorum. İlgiyle takip ettim ben de :)

  YanıtlaSil
 7. Karmaşık bir kişilik...
  Genelde ünlülerin hayat hikaye ve başarı öykülerini merak eder okurum..
  Feyiz alırım...
  Bu elon musk u pek sevmedim ben..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vizyoner bir insan. Bizim kişisel sempati duymamızdan ziyade dünya için büyük işlere imza atması önemli diye düşünüyorum ben.

   Sil
 8. Ich finde die Sache mega spannend. LG Romy

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ja ich auch. Es war sehr spannend. Lg ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski