Kara Delik- Çekilen İlk Resim ve Albert Einstein

Albert Einstein

100 yıl önce Albert Einstein' ın bir teorisi vardı... Aslında teori demek ne kadar doğru bilmiyorum çünkü somut bir gerçekle karşı karşıyayız. Albert Einstein 100 yıl önce kara deliklerin varlığını ilk savunan kişiydi ve bilim adamları bıkmadan, vazgeçmeden araştırdılar. Bu araştırmalar sırasında farklı bilgilere de ulaşıldı ve bilim ilerleye ilerleye bugüne geldi. Birçok değerli bilim insanının yanısıra Stephen Hawking de kara deliklerin varlığının fanatik savunucularından biriydi.  Nihayet bir asır süren araştırmaların meyvesini ekranlarımızda gördük. Meşhur Kara Delik en sonunda bulunmuş ve fotografı çekilebilmişti. Keşke hem Einstein hem Hawking bu günü görebilselerdi. Kimbilir, belki de yıldızlardan izlemişlerdir.
Bu konudaki belgeselleri yıllardır eşimle birlikte ilgiyle izleriz. İtiraf edeyim okuldayken fizik dersini hiç sevmezdim. Ancak belgesellerde o kadar güzel anlatılıyor ki, bana fiziği sevdirdiler. Merakla da bekliyorduk gerçekten kanıtlanacak mı, bulunacak mı diye. Neyse ki hayattayken görebildik bu güzelliği .
Bizim gördüğümüz resim milyonlarca yıl öncesine ait ve en yakın karadelik, neyse ki, milyonlarca ışık yılı uzaklıkta. Yoksa korkulur bu deliklerden herşeyi yutuveriyor :)

Kara Delik-The Black Hole

 Ama resim ne kadar muhteşem sizce de öyle değil mi :)

Feryal Özel

Bizleri gururlandıracak bir değer nokta, bir Türk bilim kadını, Feryal Özel' in de bu büyük proje içinde yer alması. İstanbul doğumlu Feryal Özel, Amerika' da yaşayan ve dünyanın en zeki kadınlarından sayılan bir astrofizikçi. Genç yaşına rağmen NASA' da önemli bir görev almayı başarması gerçekten gurur verici.

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein, 14  Mart 1879' da Almanya' da Ulm Württemberg' de dünyaya geldi. Bilim tarihinin en tanınmış ve önemli Teorik Fizikçilerinden biri olarak kabul ediliyor. Atomlar, zaman, gravitasyon teorisi üzerinde araştırmaları günümüz bilim dünyasına da büyük ışık tutmuştur.
Einstein' ı tüm dünyanın tanıdığı bir bilim insanı haline getiren İzafiyet teorisiydi. Kuantum fizik alanında da önemli katkıları olmuştur. 1921' de Nobel ödülü de alan Einstein dahi bir araştırmacı olarak da kabul ediliyor. Dünya barışının da koyu bir savunucusu olduğu biliniyor. Alman vatandaşı olarak başladığı yaşamında, İsviçre, Avusturya, Prusya vatandaşlıkları almıştır. Daha sonra yeniden Almanya' ya yerleşen Einstein, Hitler döneminde vatandaşlıktan çıkarılınca, Amerika' ya gitmiş ve buranın vatandaşlığını almıştır.
Okulda teknik derslerde başarılı olan Einstein, dil derslerinde zayıftı. Keman çalmayı öğrenmişti. Yahudi olduğu halde bir Katolik okuluna gidiyordu. Ancak ezbere dayalı eğitim sistemi ve aşırı disiplin onu bunaltıyordu. Almanya ve Zürih' te eğitimini tamamlayan Einstein, 1905 yılında Zürih' te A New Determination of Molecular Dimensions adlı doktora tezi ile doktor ünvanını aldı. Nazi Almanyası' nda Atatürk Einstein' a İstanbul Üniversitesinde çalışma imkanını tanımıştı.
Mileva Maric ve Elsa Einstein ile olmak üzere iki kez evlenmiştir. İlk eşinden Eduard, Hans Albert ve Lieserl adında üç çocuğu olmuştur.
Ölümünden sonra yapılan otopside beyinde matematik ve görsel yetenekle ilgili olan Paryetal lobun normal insanlardan %15 daha büyük olduğu ve beyninin normal bir insana göre %73 daha kıvrımlı olduğu görüldü.
18  Nisan 1955' te Princeton' da dünyaya veda eden bu büyük bilim insanının açtığı yoldan ilerleyen bilim insanları, birçok teoriyi kanıtlama imkanı buldular.

Evren içinde birçok sır barındırıyor

Kara Delik Nedir?

Kara delik, astrofizikte büyük bir çekim gücüne sahip olan kozmik cisimdir. Işık yaymadıkları için kara diye nitelenirler. Uzayda belirli nicelikteki maddelerin bir noktaya toplanması ile oluşur. Bu kara deliklerin içinde zaman ya yavaş akıyor, ya da hiç akmıyor. Önceden teori olarak kabul edilen kara deliklerin varlığı bilim adamları tarafından artık kabul ediliyor. En son çekilen resim de bunu kanıtlar nitelikte. Tabii ki tek bir tane değil sayısı bilinmeyen kara delik var ve bunlar bize milyonlarca ışık yılı uzaklıkta. Fotografı çekilen kara delik, 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor  ve güneşten 6.5 milyar kat büyük.

Stephen Hawking

Stephen Hawking' in Kara Delik Teorisi

Yakın bir geçmişte kaybettiğimiz ünlü fizikçi Stephen Hawking de, 2015' te kara deliğin çok geniş olmayabileceğini, farklı bir evrene geçiş sağlıyor olabileceğini; ancak bir kez farklı bir evrene geçilince geri dönülemeyeceğini söylemişti. Einstein' in teorisine ters düşen kısmı ise Hawking' in deliklerin kara olmadığını ve herşeyi içine alıp yok etmediğini savunmasıdır. Kuantum teorisi de Hawking' i destekler nitelikte. Kuantum da evrendeki hiç bir bilgi kaybolmuyor düşüncesini savunuyor.

Tabii ki bu konular kısacık bir yazıda bahsedilecek kadar basit değil, ancak çok ilgimi çeken bu konuya ben de blogumda kısaca yer vermek istedim. Herkese mutlu günler dilerim :)

(Kaynak: Wikipedia, Google) (Resimler googledan alıntıdır)

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ne güzel kara delik konusuna değinmnişsin zevkle okudum.

  YanıtlaSil
 2. Bence harika olmuş. Arada uzay üzerine yazmalısın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilgimi ceken konularda yazarim tabii ki ☺️

   Sil
 3. hawkşngin teorisi daha mantıklı gibi,geçekten de evrende hiçbir bilgi kaybolmuyo..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman ilerledikce teoriler de kendini gelistiriyor tabii 😊

   Sil
 4. bugünlerde ne ilginç şeyler yazıyon seeen. kara delik fotosunu sende gördüm şimdi ilk. ama korktum yaaa anneeee uzak dursun o delik. kara olmayan delik. neyse ki her şeyi almıyomuş. almasın beni istemiyoom :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erdim ben deep nirvanaya ulastim 😄😄😄

   Sil
 5. Bu tarz konular her zaman ilgimi çekmiştir ve bu konlarda farklı kitaplar okuyup , belgeseller de seyrettim ve seyrediyorum. Nete düştüğü an daha fotoyu inceledim :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de bekliyorduk videoyu anons etmislerdi önceden. Ilgimi cekiyor dogrudu gec bile basladim keske gencken daha ilgili olsaydim ☺️

   Sil
 6. Böylesine önemli bir keşfin yapıldığı bir dönemde yaşamak bir ayrıcalık sanırım. Kara deliğin içini de merak etmiyor değilim. Umarım orada neler olduğunu da görecek kadar yaşarız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda kendimizi ayricalikli kabul ededebiliriz haklisin 😊

   Sil
 7. Artık evrende küçücük bir yer kaplayan dünyada yaşadığımızı artık daha net anlayabiliyoruz. Her zaman bilinmeyen dikkatimizi çeker, karadelik de bunlardan en önemlisi o yüzden üzerine kurulan tüm teorilerin yeni keşiflere ters düşmesi mümkündür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nokta kadar bile degiliz, her sey su dünyadan ibaret sananlar farkina varsa 😄

   Sil
 8. Kara deliğin görüntülenmesi gerçekten bilim dünyası adına büyük bir olay oldu. Ben konu hakkında birçok kitap okudum. Hawking'in eserleri de oldukça etkileyicidir bu konuda. Dediğiniz gibi okulda bizi fizikten nefret ettirdiler ezberleme formüller, hayatta hiçbir işimize yaramayacak hesaplamalarla. Bu konular anlatılsa fizik dersinde bence tüm öğrenciler dikkatle dinler ve fiziğe merak duyar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okulda sevmemem yüzünden gec ilgilenmeye basladim ancak keyif aliyorum 😊

   Sil
 9. ne çok gündemde kaldı değil mi, hepimiz etkiendik , güzel bir yazıyla temas etmişsin, bir gün dönüp tekrar okuduğunda yeni bir keşfin yazısını yazmış olduğunu görüp daha da güzel hissedeceksin...sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihi bir olay gercekten. Yasarken görebildigimiz icin sansliyiz ☺️

   Sil
 10. 100 yıl önceden bunu görebilmek muazzam.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski