Hayallerimin Kadını Sofia

Robot Sofia


 Evet başlığı yanlış okumadınız, hep hayallerimde yaşattığım başlık parasını biriktirsem de alsam diye düşündüğüm tek kadın Sofia.

Kim mi bu Sofia? David Hanson'un yarattığı kadın robottan bahsediyorum. Yakında aynılarının üretimine geçilecekmiş acaba ücreti ne olacak diye çok merak ediyordum ki internette yaptığım araştırmada 200.000 dolarcık olduğunu okudum :) Her ne kadar Audrey Hepburn'e benzetilerek üretildiği söylense de ben pek benzetemedim. Suudi Arabistan da Sofia'ya vatandaşlık vermiş, bu detay da çok ilginç geldi. 

Yıllardan beri evdekilere bu hayalimden bahsedip dururum. Şimdi insana en yakın robot Sofia artık icat edilmişken, tabii çeşit çeşit hayal kuruyorum. Yemek istemez, su istemez ev işi yapar, yemek yapar diye pembe hayaller aklımdan geçiyor. Yaşlanınca da arkadaş olur laflarız Sofia hanımla :) İzlediğim videolarda gayet güzel sohbet de edebiliyor. Daha ne olsun değil mi ama:)

Peki siz bu insan robotla ilgili ne düşünüyorsunuz? Evde böyle bir yardımcı robot olmasını istermiydiniz, yoksa bu sizi korkutur muydu? Elon Musk ve Steven Hawking yapay zekayla ilgili korkutucu uyarılarda bulunmuşlardı. Acaba bunlar gelecekte bizi bekleyen tehlikelere mi işaret?

Bunları da okuyun:

BionTech'in Arkasındaki İki Başarılı İsim

SpaceX Ve Vizyoner Elon Musk

Kara Deliğin İlk Resmi Ve Albert Einstein

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kesinlikle istemezdim böyle birsey:) evimde bir yabancı 🤭

  YanıtlaSil
 2. Bunun akıbeti pek iyi görünmüyor gibi. Yapay zeka öne geçerse insanların dünyası alt üst olur gibime geliyor.Ben istemem evimde.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşin bir de o tehlikeli yönü var tabii.

   Sil
 3. İnsanın kodladığı ürün sonuçta hocam, benim duygusal yaşayış biçimime ters düşen noktaları var, açıkçası sofia ablamızla iki lafın belini kıralım desek, her an onu birinin kodladığını, hangi cümlelere nasıl karşılık vereceğini hesapladığını düşüneceğim sonra balkondan aşağı bir uçak tekme vasıtasıyla güme gidecek yani senin anlayacağın hahahahaha :D

  YanıtlaSil
 4. Robotlar insan gibi olmasa da hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii bir cok alanda kullanılıyor. Günlük hayata da girecek de ne zaman olur bilmem.

   Sil
Daha yeni Daha eski