BioNTech'in Arkasındaki İki Başarılı İsim

Dünya' da başarılı Türkler yazılarımda yer almayı en çok hakeden iki isim Özlem Türeci ve Uğur Şahin olabilirdi herhalde. Biraz BioNTech' in arkasındaki başarılı bilim insanlarından bahsetmek istedim:

Özlem Türeci-Uğur Şahin
Resim:spiegel.de


Açtıkları ilk şirkette bir kanser ilacı geliştirdiler

Türk göçmenlerin oğlu Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte buldukları Korona aşısı ile bir anda dünyadaki tüm gözleri üzerlerine çevirmeyi başardılar. Şahin ve Türeci aslında kanser hastalıkları ile ilgili araştırmalar yapıyorlar.. Aşağı Saksonya'da doğan bir doktorun kızı olan Özlem Türeci, babası Köln'de Ford işçisi olarak 1960'larda aileyi Türkiye'nin güneyinden Almanya'ya getiren eşi gibi çocukken bile doktor olmak istiyordu. 

20 yıl önce Saarland Homburg'daki üniversite kliniğinde tanıştıktan kısa bir süre sonra, yemek borusu kanserine karşı devrim niteliğinde bir ilaç geliştiren ilaç şirketi Ganymed'i kurdular. Ve ikili Biontech'i 2008 yılında çok sayıda yatırımcının desteğiyle kurdular.


Araştırmacı çiftin hala büyük hedefleri var

Mainz üniversitesi klinik profesörü, mütevazı ve tavrında çekingen görünüyor. Sakin bir şekilde konuşuyor, tıpkı bir ameliyattan önce bir hastayla konuşan bir doktor gibi, her şeyi basitçe açıklamaya çalışıyor: "Virüsü dikenli bir top olarak hayal etmelisiniz" diyor. Bu dikenler, insan hücresine girmenin anahtarıdır. 20 aday arasından seçilen aşısı sadece dikenleri engellemekle kalmıyor, aynı zamanda sözde T hücrelerinin üretimini de tetikliyor: "Virüsün sakladığı hücreleri tanıyıp bu hücreleri öldürebilirler." diyor.


Sahin ve Türeci'nin vurguladığı nokta, vücudun bu güçlü bağışıklık tepkisini her zamanki gibi bir aşı mini enfeksiyonu ile tetiklemedikleri, ancak koronavirüsün genetik planının bir bölümünde haberci bir maddeyle kaçakçılık yaptıklarıdır. "Sadece bağışıklık sistemini enfeksiyonun olduğunu düşünmesi için kandırıyoruz." Bu tamamen yeni yaklaşımla, ikisinin başka büyük planları var: "Kanser tedavisinde devrim yaratmak istiyoruz" diyor iki başarılı bilim insanı.

Her ne kadar aşı olan bazı gönüllülerde yüz felci vakaları görüldüğü yazıldıysa da henüz tam olarak aşının kesin yan etkileri açıklanmadı. Sanırım henüz herşey çok yeni olduğu için zamanla yaşayıp göreceğiz.


Feryal Özel Kimdir?

Can Altunbulaklı'nın Gurur Veren Başarısı

Fatih Akın

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Türk olmaları övünç kaynağımız oldu da onlar bu başarılarını keşke kendi ülkelerinde yapabilecek şartlarda yaşamış olsalardı. Ya da keşke böyle başarılı insanlar memleketin topraklarında yaşayıp, okuyup, çalışıp başarlı olsa. Bak bir aşı bile yapamadık, tüm ülkeler aşılamaya başladı, biz de daha caklar, ceklar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada imkan tanınmış keske bu imkanlar ve destek ülkemizde de tanınsa durum ortada maalesef .

   Sil
 2. As Bayrakları As adı altında blogum vardı. Orada yazardım ben de açık olsaydı. Umarım aşıları en az yan tesirle insanlığa faydalı olur ve isimleri sürekli iyi anılır kendilerinin.

  YanıtlaSil
 3. keşke sadece Türkiye göçmeni oldukları ile övünmek zorunda kalmasaydık.. ülkemizin itibarı böyle sağlansaydı keşke...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet keşke herkes kendi ülkesinde bu imkanları bulabilse.

   Sil
Daha yeni Daha eski