Qanon Hareketinin Arkasında Kimler Var?

 

Qanon Nedir

Son birkaç ayda dünyaya yayılan sadece koronavirüs değildi. Pandemi döneminde QAnon hareketinin komplo teorileri, dünya çapında giderek daha fazla destekçi buldu.

Los Angeles, Londra, Berlin veya Melbourne'da olsun - hareketin sembolü olan  Q, salgını kontrol altına almaya yönelik önlemlere karşı yapılan tüm gösterilerde ortaya çıkıyor. Salgının pedofillerin komplosu olduğu iddia ediliyor. İnsanları kontrol etmek için aşılar ve 5G cep telefonu teknolojisi kullanılmakta Qanon yandaşlarına göre.


Komplo teorileri ve basit cevaplar

Bu iddialar temelsiz olmakla birlikte, Mart ayından bu yana bunlara inananların sayısı hızla arttı.


Londra merkezli siyasi enstitü ISD için dezenformasyon araştırması yapan Mackenzie Hart, "Pandemi, bazı yönlerden QAnon gibi komplo teorilerini mükemmel bir şekilde geliştirmiştir" diyor. "İnsanların sadece içeride kalması ve çevrimiçi ortamda daha fazla zaman geçirmesi gerekmiyor, aynı zamanda korkuyorlar. İnsanlar korktuğunda, komplo teorileri basit cevaplar veriyor."


QAnon nedir?

ISD tarafından yapılan bir analize göre, başlıca çevrimiçi platformlarda QAnon ile ilgili gönderiler Mart ve Haziran ayları arasında patladı. Başka bir deyişle, dünya çapında korona enfeksiyonlarının artmasıyla tam olarak aynı zamanda ve hükümetler, sıkı çıkış kısıtlamaları ve temas yasaklarıyla yayılmayı durdurmaya çalışıyorlardı. Facebook'ta artış yaklaşık yüzde 175, Instagram'da yüzde 77.1 ve Twitter'da yüzde 63.7 oldu.


QAnon'un kökeni ABD'dedir. Belirli bir Q isimli profil, Ekim 2017'de anonim bir internet forumunda şifreli mesajlar yayınlamaya başladı. Q, ABD istihbaratı için çalıştığını ve gizli bilgilere erişimi olduğunu iddia ediyor. Q-Drops adlı mesajları daha sonra geleneksel çevrimiçi medyada takipçileri tarafından tartışıldı ve yayıldı.


QAnon'un temel iddiası, Amerika Birleşik Devletleri'nin eski Başkanlar Bill Clinton ve Barack Obama ile çeşitli Hollywood yıldızlarını içeren suçlu ve şeytani bir organizasyon tarafından yönetildiğidir. Donald Trump ise bu karanlık güçlerle savaşıyor. QAnon mesajlarının çoğu Yahudi karşıtı ve sağcı radikaldir ve bazı taraftarlar şiddet kullanmaya yatkındır. ABD Federal Polisine göre hareket aşırılık yanlısı şiddet riski taşıyor.


QAnon, Amerika Birleşik Devletleri'nde hala gücünü koruyor, ancak araştırmacılar, mesajların yayıldığı yaklaşık 70 başka ülke belirlediler. Amerika Birleşik Devletleri'nde komplocular genellikle Trump'ın kampanya etkinliklerine katılır.


QAnon hareketi hakkında soru sorulduğunda, Trump geçen hafta televizyonda yayınlanan düelloda onu kınamayı reddetti. Trump, "QAnon hakkında hiçbir şey bilmiyorum" dedi. Ancak grubun pedofiliye karşı duruşunu beğendi. Ağustos ayında QAnon'un takipçilerini "ülkemizi seven insanlar" olarak tanımladı ve onu destekledikleri için gurur duydu. Trump'ın Demokratik rakibi Joe Biden ise komplo teorisini "tamamen tuhaf" ve "utanç verici ve tehlikeli" olarak nitelendiriyor.


Salgından çok önce ABD'de QAnon ile uğraşmak zorunda kalan sosyal medya devleri, artan yaygınlık karşısında kendilerini daha kısıtlayıcı olmaya zorlandıklarını görüyorlar. Örneğin, uzmanların içeriğin ilk etapta yayılmasına katkıda bulunduğunu söylediği öneri algoritmalarını değiştiriyorlar.


Son birkaç ay içinde Twitter, Facebook, Instagram, YouTube ve TikTok'ta QAnon ile ilgili yüz binlerce hesap, reklam ve hashtag engellendi veya kısıtlandı. Bazı şirketler şimdiden dikkatlerini yeni hashtaglere çeviriyor ve filtreleri aşmak için tasarlanmış yazımları değiştirdi.

Ancak temelsiz mesajlar dolaşmaya devam ediyor ve genellikle ünlüler tarafından yayılıyor. Politikacılar, eğlenceler, ünlü aşçılar ve influencer'lar bunların arasında. Birçoğu, QAnon'un tuhaf teorilerinin tüm kapsamından habersiz görünüyor.


QAnon geçtiğimiz günlerde çocuk ticaretine karşı bir kampanyanın hashtag'ini ele geçirdi. Sonuç olarak, iyi niyetli etkileyiciler QAnon hashtag'lerine atıfta bulunarak, çocuk tacizcilerinden oluşan bir seçkinler hakkında sürdürülemez iddialar için daha da büyük bir forum sağladı.


Uzmanlar, QAnon'un aşılarla insanları manipüle etme teziyle tıbba olan güveni sarsarak koronavirüse karşı mücadeleye ciddi şekilde zarar verebileceğinden korkuyor. ABD'li aşı araştırmacısı Peter Hotez, "Bu anti-bilimsel bir hareket" diyor. "Bu inanılmaz bir sağlık tehdidi."


Kaynak: news.at


Güzellik Mi Cinayet Mi-Adrenochrom Çılgınlığı

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Ben pek alakalı değilim komplo teorileri ile ama eşimden duyarım genelde, o dinler, okur falan bu tip haberleri.Lakin bu hareketi duymamıştım. İnsanların karanlık dünyası çok tehlikeli olaylara neden olabilir, asıl tehlikeli olanmilyonlarca bilginin serbestçe dolaştığı internet dünyası , sosyal medyalar galiba. İster istemez etki altında kalıyoruz. Yazık, herkesin kabusları var ve herkes bu kabusların dünyanın sonu olacağına inanıyor. Kötülük kol geziyor oldu dünyada..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef kötülük cok arttı. Hepsine değilse de bazı komplo teorilerine inanası geliyor insanın.

      Sil
Daha yeni Daha eski