Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

 

sosyal medya

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

 Günümüzde teknoloji ve internet sayesinde birçok iletişim kanalları ortaya çıktı. Sosyal medya ise bu iletişim kanalları denilince ilk akla gelenlerden. Dünya da insanların neredeyse tamamını kapsayan sosyal medya kullanımında insanların bir veya birden fazla açtığı hesaplar da bu yoğunluğu fazlasıyla gösteriyor. Bu açılan hesaplardan birçok fotoğraf, video ve yazı paylaşımları yapılıyor, insanlar birbirlerinin hesaplarını takip ediyor, eğlenmek, haber almak veya vakit geçirmek içinde kullanılıyor.

İnsanlar bu denli sosyal medyayı kullandığında da rakamlar ne kadar fazla olursa reklam pazarları da bir o kadar artış gösteriyor. Durum böyle olduğunda da markalar reklamları artırıyor ve reklam pazarı yükseliyor. Bu durumda reklam alan kullanıcılarında işi düzgün yürütebilmeleri için tamda burada sosyal medya yönetimi devreye giriyor.

 

sosyal medya

 

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

Sosyal medya yönetiminde öncelikli adım hedef kitlenin belirlenmesidir. Kitleyi belirlerken bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Bu kriterler; ürününüz ve verdiğiniz hizmetin gelir grubu, istenilen yaş ortalaması, yaşanılan coğrafya gibi kriterlerden seçiminizi yaparak hangi bireylere ulaşmasını istediğinizi planlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirlediğinizde hem doğru kişilere hem de gerekli seviyeye ulaşmış olacaksınız.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra yapmanız gereken paylaşım yapacağınız içeriklerin yönetimidir. Paylaşım yaptığınız içeriklerin hangi amaca hizmet edeceğini hangi türde ve hangi konuda yapmanız gerektiğine de karar verdikten sonra bu paylaşımların zamanlamasını ayarlamanız gerekecektir. Zamanlama konusunda kaç günde bir veya bir günde birden fazlamı olacağına karar vermeniz gerekir. Bu sayede ne gereğinden fazla paylaşım yapıp hedeflediğiniz kitleyi paylaşımlarınızla boğmuş olursunuz ne de az paylaşım yaparak kitleniz elinizden gitmesine izin vermiş olursunuz.

Bir sonraki atmanız gereken adım rakip markalar için yapacağınız analizlerdir. Rakip markalarınız ne türde paylaşımlar yapıyor, yapılan paylaşımlar ürün ve hizmet odaklımı, ne tür bir iletişim yolu kullanıyorlar, paylaşım zamanlamaları nasıl, yaptıkları paylaşımlardaki yorumlara cevap veriyorlar mı, veriyorlarsa da ne sıklıkla geri dönüş sağlıyorlar gibi konularda analizlerini ve araştırmanızı yaparak hem eksik yönünüz varsa bunu giderebilirsiniz hem de rakibinizi daha iyi tanımış olursunuz.

Atacağınız bir sonraki adım ise yaptığınız paylaşımlara yapılan yorumlar ve geri dönüşler konusunda izlemeniz gereken yol olacaktır. Öncelikle yapılacak yorumlara ne sıklıkla cevap verdiğiniz, hangi üslubu kullandığınız kitlenizle aranızdaki ilişki için çok önemli bir etkendir. Ticari konudaki itibarınızı zedeleyecek veya sizi herhangi bir soruna sokacak üsluptan ve cevaplardan kaçınmanız gerekmektedir. Bu sizi değerli bir marka yapma konusundaki etkenlerden biridir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medyanın Farklı Bir Yönü

Sosyal Medya, Ama Hangisi?

Sosyal Medya Kullanımını Kolaylaştıran Bir Uygulama

Beyin Ve Ruh Yoran Sosyal Medya Mesajları

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Teşekkürler çok bilgi dolu yazı olmuş

  YanıtlaSil
 2. Sosyal medya uzmanlığı diye iş ilanları bile görmek mümkün konuyla ilgili.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var evet sanal asistanlar, sosyal medya yönetenler. Aslında evde yapmaya çok uygun bir iş.

   Sil
 3. İyi bir yayıncı olmak için sosyal medya yönetimi önemli bir konu güzel bir anlatım teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Bilgiler çok güzel canım . Fakat sosyal medyada yönetim yerine artık takipçi arttırmak için etkinlik adı altında sahte hesaplarla birbirini takip etme ve gruplarla beğeni arttırma yoluna giderek başarılı olmayan hesapların ön plana geçmesi sağlanıyor .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tüm sosyal medyada var maalesef firmalarla çalışan kışiler mecbur kalıyor.

   Sil
 5. I confess it is not easy to manage social media channels. Sometims I find it frustrating and at other times satisfying. I guess it also depends on our goals also...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It's really not very easy. İnternet takes a lot of our time due to our blogs.

   Sil
Daha yeni Daha eski