Sosyal Medya Ama Hangisi ?Hepimiz sosyal medyayı çeşitli amaçlarla kullanıyoruz. Kimi eğlence, kimi iletişim, kimi de blog ya da başka ürünlerinin tanıtımı için. Ben de oldukça fazla kullanıyorum o yüzden en çok yararlandığım sosyal hesaplarla ilgili izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Facebook

Facebook' ta hem hesabım hem blog sayfam var. Ancak tanıtım veya yorum ya da takip geri dönüşü olarak bana getirisinin çok olduğunu düşünmüyorum. Belki yanılıyorumdur ama bu benim fikrim. Günlük paylaşımlar ve dostluklar kurmak adına ise facebook tabii alıştığımız keyifli bir ortam.

Twitter

Twitter hemen hemen hiç kullanmıyorum. Bloğumda yayınlanan yazılarım otomatk olarak twitter profline gidiyor ve arada bir beni kim eklemis diye bakıp listemdeki arkadaşlara beğeni yapmadan öteye gitmiyor twitter kullanıcılığım.


Linkedin
Linkedin de henüz yeni keşfettiğim bir dünya. Blog yazarlarına faydası olur mu olmaz mı ilerleyen zamanlarda göreceğim. Henüz kullanmayı öğrenmeye çalışıyorum.

Tumblr

Tumblr' da da blog paylaşımlarım hariç pek bir ilişkim yok. Blog takipçileri açısından yararını fazla göremedim.

İnstagram
İnstagram blog tanıtımımda en büyük paya sahip diyebilirim. Bir anda büyük bir takipçi sayınız oluyor ve paylaşımlarınızı daha geniş bir kitleye ulaştırıyorsunuz. İnstagramdan oldukça fazla blog takipçisi edindiğimi de söyleyeblirim. Tabii instagram kullanımında paylaşımın tamamını oraya yapmakla sadece tanıtım mesajları eklemek arasında ince bir çizgi var. Bir çok takip eden hazır açm ışken tüm bilgileri instagram profilimde bulamadıkları için kızıp takibi bırakabiliyor. Ama buna rağmen sürekli yeni ekleyenler olduğu için yine de yararı oluyor.

Google

Google hesabı ve grupları çok yararlandığım sosyal hesaplardan. Bana en az instagram kadar faydalı oldu. Google gruplarının takibi bana facebooktan daha kolay geliyor nedense. Ben telefonumda firefox kullanıyorum googleda her gün en az 10 kadar blogun sayfasını firefox' ta açıyorum ve vaktim oldukça girip yorum yazıyorum. Geri dönüşler de çok oluyor google'dan.
Sizlerin sosyal medya hesapları ilgili düşünceleriniz neler? Yorumları çok merak ediyorum. Belki bana da farklı bir bakış açısı kazandırır.

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. hemen hemen tüm yazdıklarınıza katılıyorum ben de. Blog aslında hepsinden daha keyifli))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef insanlar günümüzde çabuk tüketilen iletişimden yana. Herşey anlık olsun isteniyor.

   Sil
 2. Benimde Facebook da kendi hesabım var, bloğumu hiç karıştırmadım orası ayrı ,özel. Twıtter ile bloğum ilişkili ama hiç sevmiyorum çok hızlı akışı var yetişmek mümkün değil.Google hesabımı ise çok kullanıyorum dediğniz gibi telefondan da blogları takip etme olanağım oluyor, seviyorum.İnstagramda çok ''hazır lopçu'' oluyor herşey, orda da hesabımı bloğumdan uzak tutuyorum. En özel ve en sevdiğim bloğum ve Google+ sı kesinlikle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet google çok pratik. En azindan benim google listemde sadece blogla ilgili kisiler var. Arkadaslarimdan belki iki kisi bloguma üyedir maalesef yakin çevre d3stek vermiyor.

   Sil
 3. G plus candır :)
  Twitter ı söyle tavsiye edebilirim. Hergün 2-3 yazınızı fotoğraflı paylaşın. Paylaşım başına en az 2 tıklama alirsiniz. Ben bunu çook geç farkettim. Facebook benim içinde geri dönüş açısından oldukça zorlayan bir yapıya sahip. İnstagram henüz anlayamadığım bir şey:)
  Sevgiler diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aldigim yorumlar google konusunda beni tasdik etti. Orada bir arada durmamiz daha kolay oluyor bloggerlar olarak.

   Sil
 4. en iyisi myspace , yok ettiler güzelim ağı .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Inanin ilk anda aklima gelmedi myspace. Ne kadar çabuk tüketiyoruz herseyi.

   Sil
 5. Facebook, Twitter, Google Plus, Pinterest ve az miktarda Instagram ile ondan daha az miktarda Linkedin alıyorum. =) Mesele geri dönüş sağlamaksa, sabırla uğraşan, her gün aynı geri dönüşleri almayabileceğini hatta bazı günlerde hiç geri dönüş alamayacağını kabul eden - ama bu yüzden vazgeçmeyen kişi hepsinden az - çok bir geri dönüş alır. Ama bu biraz insanların ilgisini çekecek tarzda şeyler yazmakla ve bunları akıcı, düzgün bir dille yazabilmekle de ilgili.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki tek mesele geri dçnüş değil ama kendi adıma google da daha büyük bir dayanışma ortamı buldum. Herkesin ilgi alanı farklıdır tabii her blog da akıcı düzgün yazılar yazmıyor sadece tanıtım amaçlı olan bloglar da var. Herkes sevdiği ve okuyacağı konuları bulur mutlaka. Son cümlenizi tam da anlayamadım aslında, bana yçnelik bir eleştiride mi bulundunuz yoksa genel bir tesbitinizi mi ortaya koydunuz?

   Sil
 6. Sadece blogger'ı kullanıyorum.
  Google Plus'ı da çok az.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İletişimi arttırmak açısından sosyal medya çok iyi ama en büyük önemi bloglarımıza vermeliyiz tabii.

   Sil
 7. Off en cahil Olduğum yerden geldi konu ;) Bloğu daha tam keşfedemedim Facebook da aktif Değilim. İnstagram ve Twitter im zaten yok. Ben geriden geriden geliyorum hep ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdıklarımızı paylaşmak adına iyi oluyor. Okunmasını istiyorsak biz kitleye ulaştıracağız kimse kendiliğinden bloglara gelmiyor maalesef.

   Sil
 8. Ben hemen hemen hepsini kullanıyorum fakat bloğum olmasa belki de hiç birini kullanmam. Çünkü hepsi gelip geçiçi mecralar. En iyisi Blog :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de çoğunu kullanmazdım sanırım. Blog sabit, kendimize ait bir alan olduğu için her zaman tercihim.

   Sil
Daha yeni Daha eski