Carl Sagan - Kozmos (Cosmos) - Kitap Tavsiyesi

Carl Sagan


Kozmos denildiğinde aklımıza Evren gelse de aslında Yunan kökenli bir sözcüktür ve karışıklık anlamına gelir. İnsanın meraklı yaratılışı bilmediği şeyleri merak etme duygusu, evrenin oluşumu hakkında bilinmeyenleri araştırma ve onları öğrenmeye çalışma aslında insanın genel yapısını oluşturan temel durumlardan biridir. Bilgiyi geliştirmenin temel koşullarından biri de insanın meraklı yanıdır. Merak ettikçe araştırır, farklı bilgilere ulaşabiliriz. İnsan aklı Evren kadar karmaşıktır aslında. Dolayısıyla bilinmeyeni öğrenmek ve bunların yanı sıra öğrenilen bilgileri gelecek kuşaklara aktarmakta insanoğlunun sorumluluğu dâhilindedir. Carl Sagan kozmos adlı eserinde insan aklının sınırlarını zorlamaya çalışmıştır. Dahası, bunu yaparken de Kozmos hakkında bilinmeyenleri insanın merakını ve bilinmezi araştırma ve öğrenme isteği anlatılmıştır.

 

Kozmos Nedir?

 

Kozmos sınırları ve ölçüleri tam olarak bilinmeyen oldukça derin ve karmaşık bir yapıdır. Bu yapının içinde güneş sistemi, yıldızlar, gezegenler ve evrenin tamamı yer almaktadır. Tek başına Samanyolu takımyıldızının içinde bulunan yıldızların sayısı bile milyarın üzerindedir. Dolayısıyla oradan bakıldığında dünyanın bu kozmos içinde ne kadar küçük bir yer teşkil ettiğini anlamak zor değildir. İnsanoğlunun kozmosu araştırması yeni değildir. Çok eski yıllara dayanır. Mısır'da bulunan İskenderiye kütüphanesinde bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar incelemeler ve bu konuda yazılan birçok kitap bulunmaktadır. Carl Sagan Kozmos adlı eserinde mısırlı bir bilim adamını ve bilim adamının rastladığı ilginç bir bilgiyi anlatır. Bu bilim adamı bir gün ilginç bir bilgiye denk gelir. Bu bilgi 21 Haziran günü yere çakılan çıtaların yerde gölge oluşturmadıkları bilgisidir. Bunu öğrenen bilim adamına bu bilgi oldukça ilginç gelmiştir. Bunu doğrulamak için o gün ve o saatte bunu denemeye karar verir. Hatta bu bilim adamı bu araştırmayı daha da geliştirerek Kuzey yönüne doğru ilerler. Görür ki sopaların gölgeleri farklılaşmaktadır. Bütün bu araştırmalar sonucunda şöyle bir sonuç elde eder. Şayet günün her saati sopa gölgeleri aynı şekilde dursaydı dünyanın düz olduğu söylenebilirdi. Oysa değişik zamanlarda sopaların gölge uzunluklarının farklı olması dünyanın yuvarlak olduğu ve kesinlikle düz olmadığı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yıllar önce dünyanın düz değil yuvarlak olduğu böylelikle bir deneyle ortaya çıkmıştır.

 

Cosmos

Deniz Yolculukları Ve Coğrafi Keşifler

 

İnsanoğlunun dünyayı araştırma isteği uzun yıllardır ilkel dönemlerde ve ilkel koşullarda dahi yapılmıştır. Deniz yolculukları ile o dönemler birçok coğrafi keşifler yapılmıştır ve bu coğrafi keşifler bugün tarihi ve araştırma kitaplarında mevcuttur. Kristof Kolomb, Macellan o dönemde bu coğrafi keşifleri yapan bugünde bilinen kişilerdir. İnsanoğlunun merakı yalnızca kozmos ve evren ile ilgili değil canlılar üzerinde de olmuştur. Birçok canlı üzerinde incelemelerde bulunan araştırmacılar, bu canlıların hücre yapısını araştırmış, tek hücreli canlılar ve bu canlıların gazlardan oluştuğu gerçeğine ulaşmıştır. Örneğin Halley kuyruklu yıldızı günümüzden binlerce yıl önce incelenmiş ve bulunmuştur. dolayısıyla bu araştırmalar insanların dine olan bakışını da etkilemiş ve o dönem birçok bilim adamı bunu dile getirdiği için idama mahkum edilmiştir.

 

Carl Saga'nın Kozmos adlı eseri yalnızca bilimsel incelemeler ve araştırmalar konusunda ışık tutmuyor. Aynı zamanda okuyucuyu derin Evren boşluğuna da çekiyor. Bilimsel araştırmalar konusuna meraklı olan okuyucuların bir solukta okuyacakları ve ellerinden bırakılmayacakları faydalı bir eserdir.

2020'de En Severek Okuduğum 15 Kitap

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski