Bozkurt Mustafa Kemal Kitabı

Bozkurt Mustafa Kemal Kitabı

 

Geçen kış İstanbul'dan arkadaşım geldiğinde hediye getirmişti ondan önce Bozkurt Mustafa Kemal kitabını duymamıştım doğrusu. İlgiyle okudum.Atatürk henüz hayattayken yazılmış ilk biyografisi ancak yazar H. C. Armstrong aslında Atatürk' ü kötüleme amaçlı yazmış ve kitap uzun süre Türkiye'de yasaklı olmuş. 

Atatürk kitabı okumuş ve hakkında yazılanlara yazılı olarak yanıt vermiş. Daha sonra bu yanıtları derlenip kitaba eklenerek Türkiye'de de yayınlanmış. 

Aslında yazar kötülemek istemişse de kötü niyetli olmayan kişiler nazarında Atatürk'ün imajının zedelenmesine yetmeyecek bir kitap. Başka konu bulamamış olsa gerek, Atatürk'ün kadınlara düşkünlüğünü ve içkiyi ele almış ancak yine de yer yer askerlikteki yeteneğini kabul etmemezlik edememiş. Beni kitapta en rahatsız eden kısımlar, yazarın sanki Atatürk'ün yanındaymışçasına özel anlarını yazma cüretini göstermesi oldu. Sadece bu bile yazdıklarının hayal ürünü olduğunu kanıtlıyor. Tabii tahmin edeceğiniz gibi Atatürk karşıtları kitabı malzeme etmişler kendilerine. Eh tarihi dizilerdeki gibi Okuyun veya okumayın demek istemiyorum. Bir fikir edinmek isterseniz okuyabilirsiniz. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Mustafa Kemal - Yılmaz Özdil

Çamlı Köşkün Ölü Sakinleri

Orhan Pamuk - Cevdet Bey Ve Oğulları

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Dediğiniz gibi kitapta verilmek isteneni hele ki açık uçluysa herkes kendi niyetine göre değerlendirip , istediği yere çekebilir.
  Aslında ben Atatürk'ün ne cevap vermiş olduğunu merak ettim sırf onu okumak için bile alabilirim şimdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kitabı ilginç kılan da verilen cevabın olduğu bölüm bana kalırsa:)

   Sil
 2. Bildiğim ama okumadığım bir kitap. Okuma listesine aldım. Teşekkürler hatırlatma için.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski